Nazwa stylu boho wywodzi się od bohemy nazywanej też cyganerią. Było to barwne środowisko artystyczne XIX wieku. Składali się na nie pisarze, malarze, aktorzy i muzycy, którzy prowadzili wystawny tryb życia, dużo biesiadowali i podróżowali po świecie. Demonstrowali oni swoją swobodę twórczą w bardzo awangardowy sposób – mieszając tradycyjną estetykę europejską z motywami różnych kultur (głównie orientalnych, arabskich, afrykańskich, indiańskich ale i słowiańskich). Można więc powiedzieć, że byli prawdziwymi prekursorami eklektyzmu. Te inspiracje do dziś są widoczne w aranżacjach w stylu boho.
Styl czerpie jednak także z późniejszych wzorców, miedzy innymi kultury hippisów, którzy byli mentalnymi spadkobiercami bohemy i tak, jak członkowie cyganerii cenili sobie wolność wyrażania siebie. Dzięki nim wzbogacił się w kwiatowe i roślinne motywy, ale także elementy indiańskie i nawiązujące do dzikiego zachodu.
Później w latach 90. wpływ miała na niego także kultura kalifornijskich surferów, która do estetyki boho także dodała swoje trzy grosze, wprowadzać motywy kojarzące się z plażowaniem (wzory w palmy, słomkowe plecionki, muszle, bursztyny) i nawiązania hawajskie.
Urządzając sypialnię w stylu boho, możesz czerpać z tych wszystkich inspiracji. Tylko od czego zacząć? Mając tak wiele możliwości, łatwo się pogubić.
Zacznij od wybrania kolorystyki. W sypialni najlepiej sprawdzą się naturalne barwy ziemi:
Takie kolory będą sprzyjały wypoczynkowi i stworzą spokojną, melancholijną atmosferę. Jeśli jednak chcesz nadać pomieszczeniu bardziej oryginalnego wyrazu i sprawić, by stało się bardziej energetyczne i inspirujące możesz zestawić naturalną paletę z bardziej kontrastowymi barwami np. nawiązującymi do marokańskich kafelków połączeniami nasyconej żółci, błękitu i granatu, charakterystycznymi dla estetyki indyjskiej ciepłymi pomarańczami i ceglastymi odcieniami czy tradycyjnie chińską jaskrawą czerwienią (łączoną też często ze złotem).
Gdy wybierzesz już ogólną kolorystykę, możesz zacząć wprowadzać elementy tekstylne. Styl boho lubi różnorodne tkaniny. Sprawdzą się zarówno:
Wyżej wymienione tkaniny można ze sobą dowolnie mieszać, nawet jeśli pozornie do siebie nie pasują. Warto pamiętać, że kwintesencją stylu boho jest właśnie awangarda i eklektyzm, dlatego nie należy się bać eksperymentowania i łączenia ze sobą elementów z „różnych światów”. Nie zalecamy jednak wprowadzania do aranżacji materiałów błyszczących, np. satyny czy weluru. Są eleganckie i kojarzą się raczej wieczorowo. Mogą sprawić, że pomieszczenie straci swoją lekkość i swobodną atmosferę.
W sypialni w stylu boho sprawdzą się przede wszystkim meble ażurowe, które kojarzą się z estetyką marokańską i indyjską oraz plecione np.: ratanowe lub wiklinowe fotele, puf z morskiej trawy, czy bujany fotel. Sprawdzą się zarówno te w estetyce meksykańskiej, afrykańskiej, marokańskiej, jak i ludowej.
Szafki nocne, stolik, czy komoda mogą być również rzeźbione i fikuśne. Jeśli chcesz, aby meble były zupełnie proste możesz wybrać bardzo ciemne drewno nawiązujące do stylu afrykańskiego lub zupełnie jasne, w klimatach japońskich.
Szukając łóżka do pomieszczenia w stylu boho, zwróć uwagę przede wszystkim na meble drewniane. Metalowa rama może nie do końca współgrać z naturalną estetyką, kojarzącą się z wolnością. Wezgłowie może mieć ciekawy kształt, być ażurowe lub rzeźbione w etniczne wzory czy kwiaty.
Doskonale sprawdzą się też łóżka z baldachimem. Będzie to ładne nawiązanie do egzotycznych krain i indyjskich pałaców. Doda nie tylko elegancji i delikatności aranżacji, ale również sprawi, że sypialnia stanie się bardziej przytulna i intymna.
Sprawdź oferte na: łóżka do sypialni IKEA
Jeśli dysponujesz już łóżkiem, które jest raczej proste, w uzyskaniu odpowiedniego zdobnego efektu pomogą ci dodatkowe dekoracje – łańcuch z papierowymi lampionami w stylu azjatyckim (w stylu cotton balls), czy hippisowska girlanda ze sztucznych kwiatów.
Pościel może być zarówno dekoracyjna, jak i oszczędna w swej formie. Sprawdzą się zarówno wzory etniczne, kwiaty i hafty, jak i jednolite, naturalne kolory ziemi. Łóżko można przykryć też grubym plecionym pledem z frędzlami, wzorzystą narzutą, tkaną kapą, a nawet robionym na szydełku przykryciem.
Sprawdź ofertę na: materace piankowe i lateksowe IKEA
Poduszki dekoracyjne są jak najbardziej wskazane. One również mogą być haftowane, ozdobione z indiańskimi rzemykami i koralikami, marokańskim frędzlami, hiszpańskimi pomponikami, a nawet futrem. Futro sprawdzi się także na podłogach w postaci miękkich i puszystych dywaników. Odważniejszy mogą także wykorzystać dywany perskie. A dla tych, którzy wolą oszczędność i łatwe sprzątanie polecamy ratanowe dywany plecione.
W stylu boho sprawdzą się przede wszystkim dodatki o charakterze organicznym, podkreślające naturalność aranżacji:
Pomieszczenie można dodatkowo uzupełnić o wyraziste dodatki etniczne:
Ważnym uzupełnieniem stylu są też rośliny. Sprawdzą się przede wszystkim te egzotyczne jak monstery, palmy, strelicje, anturia. Podkreślą organiczność stylizacji oraz będą przywoływać na myśl odległe zakątki świata. Wykorzystać można także wszelkie rośliny zwisające, a także drzewka bonsai (kojarzące się ze spokojem i uduchowieniem), delikatne bambusy czy drzewka owocowe (np. kumkwat, pomarańcza, limonka), które wprowadzą nieco koloru do sypialni.
Ostateczny sznyt stylizacji nada oświetlenie. To ono odpowiada za nastrojową i intymną atmosferę. By ją pogłębić, warto zastosować kilka punktów światła – poza dużym żyrandolem zamocować girlandy oraz postawić na stolikach przy łóżku lampki nocne. By było jeszcze bardziej romantycznie i przytulnie warto ustawić w różnych miejscach pokoju świece lub lampiony na tealighty (malutkie świeczki).
Warto też wybrać ciekawe abażury np. plecione lub nawiązujące do estetyki azjatyckiej papierowe lampiony. Ciekawym rozwiązaniem może być też marokańska lampa z mozaiki kolorowych szkiełek lub ażurowy abażur. Zapalone po zmroku sprawią, że na ścianach pojawią się fikuśne wzory lub kolory. Taka gra cieni pobudzi wyobraźnię i nada sypiania niepowtarzalnego charakteru.
Często słyszy się, że co za dużo to nie zdrowo, jednak w stylu boho przepych i awangarda są jak najbardziej w cenie. Jest kolorowy, unikatowy i przede wszystkim ma nas wyrażać – być odbiciem naszych indywidualnych upodobań i mieszanką tego, co nas inspiruje i pobudza ciekawość. Taka estetyka szczególnie pasuje do sypialni, która jest przecież najintymniejszym pomieszczeniem w naszym domu. Tu nikt nas nie ocenia, a więc możemy eksperymentować ze stylem. Ponadto naturalne dodatki i tekstylia oraz roślinność sprawią, że sypialnia staje się dosłownie oazą spokoju i relaksu, do której będzie się chciało wracać.