Sprzątanie mieszkania a zwierzaki - jak wybrać odkurzacz do sierści?

Kiedy mieszkamy ze zwierzakiem, który gubi sierść, zazwyczaj znajdujemy ją wszędzie. Zbiera się w zakamarkach, przykleja do tkanin, wnika w dywany i przenosi na ubrania. Staje się to dużym problemem zwłaszcza wtedy, kiedy nasz odkurzacz nie jest wystarczająco wydajny i nie jest w stanie szybko i skutecznie poradzić sobie z bałaganem. Sprawdzamy, czym wyróżniają się odkurzacze dedykowane właścicielom zwierząt i jakie funkcje ułatwiają sprzątanie.

Pies i kot w mieszkaniu a sprzątanie – czy potrzebujemy specjalnego odkurzacza?

Mieszkając ze zwierzęciem futerkowym, musimy przyzwyczaić się do tego, że w sposób naturalny będzie ono gubiło sierść. Niektóre rasy mogą tracić ją w dużych ilościach nawet przez cały rok. Niestety zwykły odkurzacz ze standardową szczotką o małej lub średniej mocy ssania może nie poradzić sobie zbyt dobrze.

W przypadku źle dobranego urządzenia, resztki futra mogą:

  • zapychać szczotki – co zmusi nas do ciągłego ich oczyszczania,
  • szybko wypełniać zbyt mały worek – co doprowadzi do osłabienia mocy ssania.

Niewydajny silnik nie poradzi sobie również z zebraniem sierści, która lubi przywierać do miękkich powierzchni lub wnikać w strukturę gęstego dywanu. W rezultacie będziemy kilkakrotnie sprzątać tę samą powierzchnię bez większych efektów.

Na co powinniśmy więc zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza, kiedy jednym z domowników jest zwierzak?

Odkurzacz do sierści zwierząt – najważniejsze funkcje

Aby podczas sprzątania sierści odkurzacz działał efektywnie i pozwolił nam na szybkie sprzątanie mieszkania, powinien mieć specjalne cechy:

Niezawodny i wytrzymały silnik

Efektywne zbieranie sierści z różnych powierzchni w domu wymaga wydajnego silnika, który zapewni odpowiednią siłę ssącą. W odkurzaczach Bosch Serie 4 ProAnimal zadbano, by dedykowany właścicielom zwierzaków odkurzacz Bosch ProAnimal miał odpowiedni silnik zapewniający efektywne wykorzystanie energii.

Optymalizuje on przepływ powietrza i korzysta z Technologii Kontroli Mocy, dzięki czemu odkurzacz może precyzyjnie dostosowywać moc do każdej odkurzanej powierzchni. To perfekcyjne połączenie utrzyma wysoką skuteczność odkurzania i dużą moc ssania przez całe „życie” odkurzacza.

Szczotka przystosowana do wychwytywania sierści

Niestety nie wszystkie typy szczotek odpowiednio wyczesują z dywanów zwierzęce włosie. Odkurzacze bez funkcji wspierających właścicieli czworonogów często szybko zapychają się dużą ilością gęstego futra. Dlatego przy wyborze sprzętu zwróćmy uwagę na to, jak zbudowana jest szczotka.

Świetnym rozwiązaniem jest turboszczotka AirTurbo Plus dostępna w odkurzaczach Bosch  ProAnimal oraz bezworkowym Bosch Serie | 6. Automatycznie dostosowuje się do rodzaju odkurzanych powierzchni, zapewniając tym samym optymalne parametry mocy na wszystkich rodzajach powierzchni (w tym dywanów) i efektownie wyłapuje sierść.

Poza klasyczną turboszczotką, wśród końcówek, jakie Bosch dołącza do odkurzaczy, znajduje się też miniturboszczotka. Jest ona pomocna w usuwaniu sierści z tapicerek kanap, foteli czy puf.  Znajdziemy ją np. w modelu Bosch Serie | 8 ProAnimal.

Funkcja łatwego oczyszczania szczotek

Konieczność częstego oczyszczania wałka szczotki zbierającej kurz jest jednym z największych koszmarów właścicieli zwierząt. Warto sprawdzić, w jaki sposób można ją wyjąć, by pozbyć się sierści. Szukajmy takiej z funkcją SelfClean (również obecną w odkurzaczach Bosch ProAnimal). Opcja ta sprawia, że wystarczy tylko naciśnięcie jednego przycisku, aby w higieniczny i prosty sposób wyczyścić szczotkę.

Pojemne worki na zanieczyszczenia i efektywność działania

Podczas sprzątania mieszkania z sierści worki szybko się napełniają. Powinniśmy więc wybrać największe oraz zwrócić uwagę na sprzęt, który będzie działał efektywnie nawet przy zapełniającym się worku.

Chyba najgorsze, co może się zdarzyć podczas odkurzania, to odkrycie po skończonej pracy, że nasze urządzenie niedokładnie wciągnęło kurz i okruszki, bo worek był zbyt zapełniony. W takim wypadku tracimy tylko czas, ponieważ musimy powtórzyć cały proces po założeniu nowego worka. Dlatego w odkurzaczach dedykowanych właścicielom zwierząt powinien być zamontowany wskaźnik konieczności opróżnienia.

Warto również zwrócić szczególną uwagę na funkcje, które zapewniają skuteczne i efektywne ssanie nawet przy zapełniającym się worku, np. PowerProtect w odkurzaczach Bosch. Dodatkowo do modeli ProAnimal pasują worki wymienne AirFresh, które zapobiegają rozwojowi nieprzyjemnych zapachów dzięki technologii węgla aktywnego, który filtruje aż 99,9% cząsteczek kurzu. Praktyczne zamknięcie worka zapewnia jego higieniczną wymianę i ogranicza kontakt z zanieczyszczeniami do minimum.

Filtr zapewniający najwyższy stopień higieny

Dodatkowym udogodnieniem dla właścicieli zwierząt są filtry HEPA, które podnoszą poziom higieny i usuwają alergeny z powietrza. Filtrów HEPA w odkurzaczach Bosch z linii ProAnimal nie trzeba wymieniać, ponieważ są zmywalne.

Odkurzacz Bosch Serie 8 ProAnimal -infografika

Akcesoria ułatwiające odkurzanie trudnodostępnych miejsc i różnych powierzchni

Podczas sprzątania mieszkania, w którym żyją zwierzęta, często nie wystarczy standardowa szczotka. Dobrze, aby urządzenie oprócz turboszczotki było wyposażone w wymienne końcówki o różnym kształcie i rozmiarze, tak aby móc dotrzeć do zakamarków oraz pozbyć się sierści z każdej powierzchni i materiału, nawet z gęstego dywanu lub miękkiej sofy. Przyda się mniejsza szczotka, ssawka szczelinowa oraz końcówka do tapicerki i mebli.

Odpowiedni komfort

Warto pamiętać też, że odkurzacz do sprzątania sierści zwierząt powinien być w miarę lekki i poręczny. Z powodu pupili będziemy musieli często sięgać po sprzęt, dlatego wyjmowanie go z szafy i ponowne chowanie powinno być wygodne i szybkie. Komfort zapewnią też: długi zasięg odkurzania, ergonomiczny uchwyt i 4 niezależne, miękkie kółka, które ułatwią manewrowanie odkurzaczem.

Weź udział w dyskusji:
Sprzątanie mieszkania a zwierzaki - jak wybrać odkurzacz do sierści?
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl