Drzemka dla urody, czyli jak sen wpływa na nasz wygląd i zdrowie?

Dobre samopoczucie, zdrowy wygląd i energia do działania - tak w najprostszych słowach można ująć wszystkie cenne efekty spokojnego, regenerującego snu. Dostarczanie go sobie w odpowiedniej ilości działa zbawiennie na pracę mózgu i kondycję organizmu, również nie bez powodu przyjęło się mówić, że sen to najlepszy kosmetyk. Dlaczego jeszcze warto się dobrze wysypiać?

Choć rytm dobowy i zapotrzebowanie na sen są kwestią bardzo indywidualną, to jedno jest pewne – bez porządnej dawki odpoczynku trudno sprawnie funkcjonować, a zaburzenia snu odbijają się na stanie ciała i umysłu. Cienie pod oczami, opuchnięte powieki i ziemista cera nie tylko prezentują się kiepsko, ale też sygnalizują, że czas się zregenerować.

Brak snu widać gołym okiem

Nie ma żadnego sposobu, by w zdrowy i naturalny sposób zastąpić sen – skutki niewyspania prędzej czy później zaczną być zauważalne zarówno w sferze ciała, jak i ducha. Pogorszenie samopoczucia, problemy z koncentracją, zmniejszona wydolność i charakterystyczna, poszarzała cera oraz podkrążone oczy stają się codziennością, gdy organizm nie wypoczywa. Tym samym nie ma szans na zgromadzenie zapasów energii i odzyskanie pełnej sprawności, dzięki przebiegającym podczas snu procesom naprawczym.

Cukrzyca, otyłość czy depresja to tylko niektóre konsekwencje wynikające z braku snu. Jak temu zapobiegać? Wysypiając się dość długo i komfortowo, by móc cieszyć się szeregiem korzyści.

Równowaga dla urody

Jedną z ról, jakie pełni sen, jest utrzymywanie stanu równowagi na wielu płaszczyznach. W rzeczywistości oznacza to, że właściwa dawka snu odpowiada za to, by organizm mógł walczyć ze szkodliwym działaniem wolnych rodników, zachować optymalne ciśnienie krwi, wysoką odporność i regulować poziom glukozy – to z kolei przekłada się bezpośrednio na lepszą kondycję i zdrowszy wygląd. Im lepiej śpimy, tym łatwiej tracimy zbędne kilogramy, sprawniej działamy i radzimy sobie z codziennym stresem, co odbija się na tym, jak wyglądamy. Wypoczęci piękniejemy, ponieważ dobrze odżywione, dotlenione i zregenerowane ciało starzeje się wolniej, skóra zyskuje blask i jędrność, a dobre samopoczucie dodaje nam sił i pewności siebie.

W czasie snu skóra ma czas również na to, by pozbyć się toksyn i odbudować barierę ochronną naskórka, dlatego odpoczynek pomaga zmniejszyć efekty działania promieniowania UV, stresu czy pochodzących ze środowiska zewnętrznego zanieczyszczeń.

Na spokojny sen

Jak wysypiać się zdrowo? Dawka snu odpowiadająca indywidualnym potrzebom ma kluczowe znaczenie, ale co dalej? Liczy się także dieta, która nie obciąża układu trawiennego przed snem, oraz ruch i odrobina relaksu przed pójściem do łóżka – mogą to być ćwiczenia oddechowe, joga, ciepła kąpiel czy ulubiony zabieg pielęgnacyjny. Czas poświęcony sobie jest bezcenny i pozwoli wyciszyć się po pełnym zadań dniu, co powinno ułatwić zasypianie.

Na to, czy budzimy się wyspani, wpływa także ogólna higiena panująca w sypialni. Nienachalne światło, stonowane kolory i otoczenie, które dobrze odbieramy, pomagają poczuć się spokojniej i równie spokojnie zasnąć. Ogromne ważne jest przy tym to, na czym i jak śpimy – niewygodna wersalka czy wysłużony materac nie sprzyjają komfortowi, a ten dla prawidłowego snu jest niezbędny. Trudno przecież czuć się dobrze, gdy po kiepskiej nocy przez resztę dnia trzeba mierzyć się z bólem pleców spowodowanym złym ułożeniem ciała na nieodpowiednim podłożu. Najprostszy sposób, by podnieść jakość odpoczynku, to wymiana materaca do spania na taki, który będzie skutecznie wspierał procesy regeneracyjne organizmu, a przy tym zachowa swoje właściwości na długie lata – tak, jak np. materace Hilding by Hilding Anders.

Prozdrowotne rozwiązania

Wspomniana higiena w sypialni to – oprócz wygody – pewność, że każdej nocy kładziemy się do łóżka, które jest dopasowane do naszych potrzeb i bezpieczne. Jaki materac do spania będzie sprzyjał zdrowiu i komfortowi jednocześnie? Przede wszystkim ergonomiczny i wykonany ze sprawdzonych materiałów najwyższej jakości. Najlepiej jest, jeśli wszystkie właściwości materaca potwierdzone są certyfikatem – jednym z takich oznaczeń jest znak Szwajcarskiego Instytutu AEH, który gwarantuje najwyższą ergonomię, higienę i trwałość materacy do spania. Zdobyły go m.in. materace Hilding Lambada, Electro czy Konga. Wszystkie te modele różnią się od siebie, ale łączy je wieloletnia gwarancja producenta oraz poparta badaniami funkcjonalność.Prozdrowotne działanie materaca do spania zawiera się głównie w pełnym wsparciu całego aparatu ruchu – odciążenie zmęczonych partii ciała przynosi ulgę, a nawet pozwala pożegnać uciążliwe dolegliwości bólowe czy ograniczyć pogłębiające się dotąd wady postawy. Zregenerowani i wypoczęci czujemy się natomiast lepiej i lepiej wyglądamy, mamy więcej energii i działamy sprawniej, a spokojny sen rzeczywiście może zdziałać cuda – dla zdrowia i urody.

Weź udział w dyskusji:
Drzemka dla urody, czyli jak sen wpływa na nasz wygląd i zdrowie?
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl