Saturację krwi (i nie tylko) można mierzyć na różne sposoby

Obok pulsu, temperatury ciała, ciśnienia krwi i częstotliwości oddechu, saturacja jest uznawana za jeden z głównych parametrów życiowych. Pozwala ona ustalić, jak nasycona tlenem jest hemoglobina w naszej krwi tętniczej. Mierzy to pulsoksymetr - niewielkie urządzenie, zalecane szczególnie osobom z chorobami układu oddechowego, a także sportowcom wyczynowym oraz wielbicielom sportów wysokościowych (np. wspinaczki wysokogórskiej lub skoków spadochronowych). Ale nie tylko pulsoksymetr ma takie możliwości. Jak wybrać urządzenie, które będzie najlepiej dostosowane do naszych potrzeb?

Lekarze zalecają regularne mierzenie saturacji i stosowanie pulsoksymetru osobom, które cierpią na wiele schorzeń – od chorób układu oddechowego, zaburzeń pracy serca aż po nadciśnienie czy cukrzycę. Stosowany jest także u pacjentów zakażonych koronawirusem – także tych, którzy nie mają objawów albo lekko przechodzą infekcję, umożliwiając stałe monitorowania u nich saturacji i szybką reakcję, gdyby parametry odbiegały od norm medycznych. Jak ustalić, który z dostępnych modeli jest najlepszy?

Musi mieć certyfikaty

Aby mieć pewność, że wybrane urządzenie jest odpowiednio przetestowane i spełnia wymagania wprowadzone dyrektywami Unii Europejskiej, należy szukać takiego, które ma oznaczenie CE (Conformité Européenne). A jeszcze lepiej, jeśli oficjalnie uznano je za wyrób medyczny.

– W naszej ofercie mamy wiele produktów spełniających te kryteria, są to zarówno pulsoksymetry firmy Beurer modele PO 80, PO 60, PO 40 i PO 30, jak i Medisana PM 100 oraz Tech-Med TM-PX30 – mówi Jakub Koss, Szef Działu Handlowego, RTV EURO AGD. – Wszystkie urządzenia poza sprawdzeniem saturacji monitorują również puls, a Beurer PO 40 dodatkowo posiada jeszcze wskaźnik modulacji tętna (PMI).

Możliwość przesyłania danych

Żeby na stałe monitorować saturację i ewentualne zmiany w uzyskiwanych wynikach, warto zbierać dokonane przez pulsoksymetr pomiary.

– Urządzenie Beurer PO 80 można podłączyć do komputera kablem USB i zgrać dane do oprogramowania oferowanego przez producenta – mówi Jakub Koss, Szef Działu Handlowego, RTV EURO AGD. – Beurer PO 60 z kolei może połączyć się z naszym smartfonem bezprzewodowo za pomocą Bluetooth.

Jak najprościej

Producenci starają się, aby urządzenia były jak najprostsze w obsłudze, a prezentowane przez nie wyniki czytelne dla osób w różnym wieku.

– Z tego względu pulsoksymetry często mają duże kolorowe wyświetlacze – wyjaśnia Jakub Koss, Szef Działu Handlowego, RTV EURO AGD. – Wśród produktów, które oferujemy w naszych sklepach i na euro.com.pl, wiele ma opcje informowania użytkownika o tym, że zostały przekroczone wartości graniczne określonego parametru, np. jest zbyt niski poziom saturacji albo zbyt szybkie tętno (np. Beurer PO 80 czy Intec A310).

Oczywiście samo monitorowanie parametrów organizmu nie zastąpi odpowiedniej diagnozy lekarskiej, ale warto mieć te niewielkie elektroniczne urządzenia w domu, bo stały odczyt saturacji pozwoli nam w porę zareagować, jeśli wyniki zaczną odbiegać od normy.

Smartwatche mogą dużo więcej

Co ciekawe, nie tylko pulsoksymetry mogą mierzyć saturację. Najnowsze smartwatche i smartbandy także są wyposażone w tę funkcję i choć nie są ani wyrobami medycznymi, ani produktami leczniczymi, to odczyt danych dotyczących nie tylko natlenienia krwi, ale także poziomu stresu, nawodnienia organizmu, pulsu czy jakości snu daje sporą dawkę wiedzy o kondycji użytkownika, co jest szczególnie cenne zwłaszcza dla osób intensywnie uprawiających sporty.  

– Takie możliwości mają smartwatche firmy Garmin serii Fenix i Venu, zegarek Huaweii Watch GT 2 PRO, Apple Watch S6 i opaska Amazfit Band 5 – potwierdza Iwona Pawełek, Menedżer Produktu, RTV EURO AGD. – Garmin Venu i Amazfit Band 5 szczególnie przydadzą się paniom, bo mają także funkcje pozwalające na monitorowanie kobiecego zdrowia. Dodatkowo Garmin właśnie wprowadził nową, nieco zaskakującą, ale praktyczną funkcjonalność polegającą na monitorowaniu parametrów zdrowotnych kobiet w ciąży w poszczególnych tygodniach i trymestrach. Oznacza to, że wszystkie dane zarejestrowane w zegarku, w tym informacje o różnych wskaźnikach, np. o poziomie glukozy we krwi, będą zbierane i synchronizowane w Garmin Connect.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli inteligentnych zegarków, które pozwalają na monitorowanie stanu zdrowia, a dzięki połączeniu ze smartfonem przekazują wyniki pomiarów do zainstalowanej na nim aplikacji. To pozwala na bieżące śledzenie ogólnej kondycji fizycznej i adekwatne reagowanie na wypadek nieprawidłowości. 

Oczywiście smartwatche to przede wszystkim produkty dla osób aktywnych, uprawiających sporty, które chcą na bieżąco znać efekty swoich aktywności sportowych i postępy w planie treningowym.

– Smartwatche i smartbandy, dzięki swoim funkcjonalnościom, pozwalają na śledzenie postępów, określenie dziennych celów. Bardzo dużą zaletą tych urządzeń jest także podtrzymywanie motywacji, bo pozwalają zweryfikować osiągnięcia, a do tego wyświetlają powiadomienia, przypominające o wykonaniu ćwiczeń – dodaje Iwona Pawełek, Menedżer Produktu, RTV EURO AGD.

Wśród smartwatchy i smartbandów każdy może znaleźć coś dla siebie. Są produkty wyglądające elegancko, jak hybrydowy smartwatch Garmin Vivomove Style czy Fitbit Sense, opaski monitorujące dla osób starszych, oferowane wraz z abonamentem na teleopiekę, jak Sidly Care 2, urządzenia z kartą sim, pozwalające na lokalizację GPS i kontakt z dzieckiem przy użyciu smartwatcha (Garett Kids Time) czy casualowe smartwatche Huawei Watch GT 2 oraz Apple Watch SE, które dopasują się do każdej stylizacji. Są też urządzenia, które śmiało można nazwać sportowymi komputerami, takie jak seria Fenix od Garmina.

Wiele inteligentnych zegarków i opasek nie tylko ułatwia tworzenie planów treningowych i osiąganie coraz lepszych wyników, ale posiada także inne przydatne, zwłaszcza ostatnio, funkcje np. możliwość szybkich, bezdotykowych płatności, dostępną w popularnych modelach Garmin Vivoactive 4 czy Apple Watch 6. To niewielkie, umieszczone na nadgarstku, urządzenie może nas zatem wspierać podczas wykonywania aktywności i monitorowania zdrowia, a także w codziennym życiu. 

Weź udział w dyskusji:
Saturację krwi (i nie tylko) można mierzyć na różne sposoby
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl