Na wstępie już warto zaznaczyć, że alergia pokarmowa u każdego alergika może objawiać się inaczej. Niepokojące symptomy wynikają w tym przypadku z nieprawidłowej odpowiedzi organizmu dziecka na zjedzenie pokarmu, który dla innych, zdrowych ludzi, jest nieszkodliwy. Organizm reaguje na niektóre produkty w sposób niewłaściwy, traktując je jak wroga i wysyłając do obrony siły układu odpornościowego. W efekcie po kontakcie z zawartym w pożywieniu alergenem może pojawić się np. swędząca, zaogniona wysypka na twarzy czy ciele, ale także duszności, ulewanie, biegunka czy zakłócenia snu. Pojawiające się symptomy mogą się zmieniać w czasie i pozostać w różnej formie z dzieckiem na długo, ale i zaniknąć samoistnie.
Zadajesz sobie pytania o to, dlaczego twoje dziecko jest alergikiem? Przyczyn może być wiele. Część z nich związana jest z czynnikami genetycznymi, inne z wpływem środowiska. Jeśli jeden z rodziców ma alergię pokarmową, jest spore prawdopodobieństwo, że została ona przekazana w genach dziecku. Jeśli tata i mama mają te same objawy alergiczne, to ryzyko, że pojawią się one też u ich pociechy jeszcze dodatkowo wzrasta. Jednak na uwadze warto mieć fakt, że dolegliwości alergiczne mogą dotknąć nawet pociechy, u których nie ma dodatniego wywiadu rodzinnego w kierunku alergii. Dlaczego tak się dzieje? W jej rozwoju dużą rolę odgrywają też czynniki środowiskowe. Chodzi tutaj m.in. o sposób odżywiania, nieprawidłowy skład flory bakteryjnej jelit czy fakt palenia przez dorosłych papierosów w obecności niemowlęcia i małego dziecka.
Symptomy, które mogą wskazywać na występowanie alergii pokarmowej u Twojego dziecka mogą być różne. Nie muszą występować od razu po spożyciu alergizującej żywności, ale zawsze w jakiś sposób wiążą się z obecnością w diecie określonych produktów, np. takich jak:
U dziecka po zjedzeniu na przykład orzechów, mleka krowiego czy glutenu mogą pojawić się objawy ze strony przewodu pokarmowego i układu oddechowego oraz zmiany skórne, między innymi:
Dziecko z alergią pokarmową może słabiej przybierać na wadze, mieć zaburzenia snu, a także podwyższoną temperaturę. Jeśli twoja pociecha jest alergikiem i do jego organizmu trafiły w jakiś sposób uczulające ją produkty, pierwsze objawy możesz dostrzec już około 2–3 miesiąca życia dziecka. Pierwsze symptomy często pojawiają się jednak dopiero przy rozszerzaniu diety, kiedy maluch styka się z większą liczbą potencjalnych alergenów.
Jak komponować zbilansowany jadłospis małego alergika?
Jeśli niepokoją cię objawy, jakie pojawiają się u twojego dziecka, najlepsza decyzją, jaką mogą podjąć rodzice, będzie konsultacja z pediatrą. Przeprowadzi on szczegółowy wywiad i ewentualnie zleci wykonanie niezbędnych badań. Na tej podstawie może stwierdzić, że wprowadzenie diety eliminacyjnej dla dziecka w danym przypadku będzie najlepsze. Należy wtedy unikać podawania maluszkowi wskazanego przez specjalistę produktu lub całej grupy produktów, gdyż prawdopodobnie wywołują one reakcje alergiczne.
Stając przed zadaniem skomponowania jadłospisu wartościowego, ale wykluczającego tak podstawowe składniki spożywcze jak mleko lub zboża glutenowe, możesz mieć wątpliwości, czy taka dieta dostarczy dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dobrym pomysłem może być sięgnięcie po produkty, które powstały z myślą o małych alergikach na diecie eliminacyjnej, np. Nestlé SINLAC. Pomagają one komponować zbilansowany i urozmaicony jadłospis dziecka, z którego jadłospisu należy wykluczyć popularne alergeny.
Nestlé SINLAC ma w swoim składzie m.in. mączkę chleba świętojańskiego oraz ryż, a nie zawiera laktozy ani składników często uczulających maluszki – białka mleka, glutenu i soi. Z powodzeniem może zaistnieć w menu małego alergika samodzielnie jako jego pierwszy produkt zbożowy, a także stać się składnikiem innych dań – omlecików, naleśniczków, placuszków. Nestlé SINLAC jest produktem wysokiej jakości. Należy do żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci, która spełnia wyższe niż w przypadku żywności dla dorosłych wymagania – badany jest m.in. pod względem poziomu metali ciężkich (kadm, arsen itp.) oraz pestycydów.
Chcąc zadbać o wartościowy jadłospis pociechy, u której lekarz zdiagnozował alergię pokarmową, warto szukać rozwiązań, które powstały specjalnie z myślą o maluszkach na diecie eliminacyjnej. Konsultacja ze specjalistą, który pomoże nam ułożyć zbilansowaną dietę tak, aby jednocześnie nie zawierała problematycznych produktów, może pomóc. Korzystne może być także włączenie do jadłospisu produktów stworzonych przez ekspertów specjalnie z myślą o maluszkach, z których diety należy wykluczyć popularne alergeny - to krok w stronę urozmaiconego menu maluszka!
Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé Baby&me
Ważna informacja
W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego czas wprowadzenia posiłków uzupełniających należy skonsultować z lekarzem lub położną.