Krótkowzroczność inaczej miopia, charakteryzuje się skupianiem promieni światła przed siatkówką oka, co uniemożliwia dokładne i ostre widzenie oddalonych przedmiotów. Od kilkunastu lat we wszystkich rejonach świata odnotowywany jest alarmujący wzrost liczby osób z tą wadą wzroku. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2020 roku
krótkowzroczność miało 2,62 mld osób, czyli 34% populacji. Eksperci szacują, że w ciągu 8 lat, czyli do 2030 roku, liczba ta wzrośnie do 3,36 mld. Najczarniejszy scenariusz przedstawiony przez
WHO zakłada, że do 2050 roku problem krótkowzroczności może dotyczyć nawet co drugiej osoby na świecie!
Zauważyłeś, że obecnie więcej osób nosi okulary niż dawniej? Co więcej, często nie są to dorośli, a naprawdę małe dzieci? To nie Twoja wyobraźnia – to fakt! Naukowcy wykluczają,
że gwałtowny wzrost liczby osób z krótkowzrocznością jest związany jedynie z genetyką. Problem ten łączą także z rozwojem cywilizacyjnym, w tym m.in. koniecznością pracy przy komputerze, długim oglądaniem telewizji i częstym korzystaniem ze smartfonów. Jak pokazują wyniki najnowszych badań, Polacy spędzają przed telewizorem średnio 3 godziny i 40 minut dziennie, czyli prawie 24 godziny w tygodniu! Co więcej, na korzystanie z Internetu, niezależnie od wieku, poświęcają aż 51 godzin w tygodniu! Ten problem dotyczy także dzieci, które od najmłodszych lat mają kontakt z ekranami – i między innymi z tego powodu nie należy traktować smartfona czy tabletu jako zabawki.
Statystyki pokazują, że 60% krótkowzrocznych rodziców ma krótkowzroczne dzieci. Istnieją jednak inne czynniki, które doprowadzają do rozwoju wady związanej z ostrością widzenia. Dlatego, mimo że nie możemy wpłynąć na genetykę, to warto podjąć skuteczne działania i zadbać o dobry wzrok. Oto 10 praktycznych porad:
Działania mające na celu zapobieganie miopii powinny być podejmowane zarówno przez osoby, które chcą profilaktycznie dbać o zdrowie oczu, jak i te zmagające się z problemem krótkowzroczności. Warto wiedzieć, że wada pozostawiona „sama sobie" może się z czasem pogłębiać. W jaki sposób radzić sobie z krótkowzrocznością?
„W przypadku krótkowzroczności kluczowe jest jak najwcześniejsze wykrycie wady, trafna diagnoza oraz szybkie wdrożenie odpowiednich działań. Warto wiedzieć, że badania w kierunku wad wzroku można przeprowadzić nawet już u kilkumiesięcznych dzieci. Najbardziej powszechną metodą korekcji krótkowzroczności jest stosowanie okularów z soczewkami wypukło-wklęsłymi, czyli tzw. minusami i miękkich szkieł kontaktowych. Innym rozwiązaniem jest ortokorekcja, czyli niechirurgiczna metoda korekcji wzroku za pomocą gazoprzepuszczalnych ortosoczewek, które podczas snu zmieniają kształt rogówki. Dzięki temu rano osoba krótkowzroczna widzi dobrze przez cały dzień. Niestety, stosując te metody nie da się w pełni wyleczyć czy zahamować rozwoju wady. Obecnie jedynym sposobem na to, żeby wyeliminować z codziennego użytku okulary czy soczewki, a tym samym cieszyć się dobrym widzeniem jest laserowa korekcja wzroku. Nie bez przyczyny, to najczęściej wykonywany zabieg okulistyczny na świecie – jest bezpieczny i daje natychmiastowe efekty" – mówi dr n. med. Barbara Czarnota – Nowakowska – Dyrektor Chirurgii Refrakcyjnej w klinikach Optegra.
Laserowa korekcja wzroku może nie tylko znacznie poprawić jakość życia. Jest także szansą na rozwój kariery osób pracujących w zawodach, w których konieczność noszenia soczewek czy okularów może mieć niekorzystny wpływ zarówno na wydajność w pracy, jak i zdrowie oczu. Tak było w przypadku Pani Karoliny, pacjentki kliniki Optegra. Stewardessa jednej z linii lotniczych, chcąc poprawić sobie komfort pracy, poddała się laserowej korekcji wzroku. Przygotowanie do zabiegu, w tym wykonanie szeregu specjalistycznych badań okulistycznych, zajęło 2 dni. Niemal 25 dokładnych pomiarów gałki ocznej, powtórzone w dniu zabiegu pozwoliło precyzyjnie się do niego przygotować - zaprogramować laser. Sam zabieg, który wykonał dr n. med. Marcin Smorawski, specjalista okulistyki pracujący w Klinice Optegra w Warszawie, trwał niespełna godzinę. Lekki dyskomfort, który jest typowy po wykonaniu laserowej korekcji wzroku ustąpił już po kilku godzinach. Chociaż cała procedura nie jest tania, to jeden zabieg uwolnił Panią Karolinę się od okularów i soczewek, które zaczęła nosić już w wieku 11 lat. Obecnie odwiedza najdalsze zakątki świata i spełnia swoje marzenie o lataniu. Czy żałuje tej decyzji? Zdecydowanie nie!
„Najlepszą referencją laserowej korekcji wzroku są sami pacjenci, którzy polecają tę metodę innym. Nic dziwnego! Zabieg jest bezbolesny, bezpieczny i daje natychmiastowy efekt, który w większości przypadków cieszy przez długie lata i co najważniejsze uwalnia od konieczności noszenia okularów czy soczewek! Laserowa chirurgia refrakcyjna oczu pozwala skorygować krótkowzroczność do -10.00 dioptrii, nadwzroczność do +6.00 dioptrii a astygmatyzm do 6.00 dioptrii. Mogą się jej poddać osoby, które ukończyły 18 lat i mają stabilną wadę wzroku" - wyjaśnia dr n. med. Barbara Czarnota – Nowakowska – Dyrektor Chirurgii Refrakcyjnej w klinikach Optegra.
Zakres i rodzaje udzielanych świadczeń zdrowotnych przez Międzynarodową Sieć Klinik Okulistycznych Optegra
Optegra wykonuje kompleksowe usługi okulistyczne dobrane do indywidualnego schorzenia pacjenta. Oferuje zabiegi laserowej korekcji krótkowzroczności i innych wad wzroku, operacje zaćm, zabiegi wszczepienia soczewek fakijnych, leczenie stożka rogówki i inne.
Wszystkie nasze dążenia koncentrują się na przywracaniu zdrowia oczu i poprawie jakości widzenia. Więcej na stronie: www.optegra.com.pl