Inwestycje w edukację i samorozwój - kiedy zaczynają się zwracać?

Nie bez powodu mówi się, że inwestycja w siebie jest najlepszą z możliwych. W ten sposób zwiększa się swoje szanse zawodowe czy podnosi samoocenę, ale nie tylko - zwiększa się również swój światopogląd. Edukacja i nauka są ważne nie tylko w szkole, ale także poza nią. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i osób dorosłych.

Warto inwestować w znajomość języków obcych, nauk kreatywnych (np. nauka gry na pianinie) czy umiejętności miękkie - tego typu lekcje możecie znaleźć na stronie BUKI. Inwestowanie w edukację i samorozwój nie jest ulotne - raz nabyte umiejętności pozostają z nami niemal na zawsze - jeżeli są jednak długo nieużywane, trzeba poświęcić odrobinę czasu na przypomnienie ich sobie. Bez wątpienia edukacja jest to coś, w co warto zawsze inwestować - zarówno czas, jak i pieniądze.

Po co i dla kogo są korepetycje?

Jednym ze sposobów na inwestowanie w siebie są korepetycje i różnorodne zajęcia dodatkowe. Często lekcje proponowane w szkole to zbyt mało, dlatego rodzice decydują się na zapisanie swoich pociech na korepetycje. Trzeba jednak pamiętać, że zajęcia dodatkowe nie są dedykowane tylko najmłodszym. Uczęszczają na nie zarówno nastolatkowie (w trakcie przygotowań np. do matury lub egzaminów na studiach), jak i osoby dorosłe - najczęściej w celu podszkolenia umiejętności językowych, na które zazwyczaj brakuje czasu.

Ile trzeba wydać na korepetycje tygodniowo/miesięcznie?

Koszt korepetycji może kształtować się na różnym poziomie. W zależności od częstotliwości zajęć, ich rodzaju, przedmiotu czy stawki samego korepetytora. Za zajęcia z dyplomowanymi nauczycielami trzeba zapłacić więcej niż u studenta, który sobie dorabia i zbiera doświadczenie. 

Przygotowaliśmy dla Was 3 przykłady kosztów korepetytorów z podziałem na wydatki tygodniowe i miesięczne w:

 • matematyka
 • język angielski
 • język polski
 • chemia

Średnia cena za jedne zajęcia:

 • matematyka: 61 zł/h;
 • angielski: 61 zł/h;
 • język polski: 59 zł/h;
 • chemia: 65 zł/h.

Przyjmując, że uczeń uczęszcza na zajęcia dodatkowe dwa razy w tygodniu, otrzymamy koszty rzędu:

matematyka:

61 zł * 2h = 122 zł - tygodniowo

122 zł * 4 tyg = 488 zł - miesięcznie

angielski:

61 zł * 2h = 122 zł - tygodniowo

122 zł * 4 tyg = 488 zł - miesięcznie

język polski:

59 zł * 2h = 118 zł - tygodniowo

122 zł * 4 tyg = 472 zł - miesięcznie

chemia:

65 zł * 2h = 130 zł - tygodniowo

130 zł * 4 tyg = 520 zł - miesięcznie

Jakie języki obce cieszą się największą popularnością?

Dużą popularnością wśród korepetycji cieszą się języki obce. Na zajęcia tego typu uczęszczają zarówno dorośli, jak i dzieci. Wiedza ta jest ponadczasowa i przydaje się na każdym etapie życia. Znajomość języków obcych okazuje się potrzebna w podróżowaniu, ale nie tylko. Jest to umiejętność często potrzebna w pracy (daje możliwość awansu czy szanse na przebranżowienie się). Osoby dorosłe często zmieniają swoje życie i postanawiają wyemigrować do innego kraju, gdzie konieczna jest znajomość innego języka.

Do najczęściej wybieranych języków obcych do nauki zaliczamy:

 • język angielski;
 • język hiszpański;
 • język niemiecki;
 • język francuski.

Język angielski, hiszpański i niemiecki są wybierane do nauki ze względu na swoją dużą popularność. Przykładowo - angielski jest językiem międzynarodowym, który umożliwia komunikowanie się niemal na całej planecie. Statystycznie w języku niemieckim porozumiewa się największa część europy, a hiszpański zaraz po angielskim jest drugim najczęściej używanym językiem na świecie. Często jest wybierany również język francuski, jako język sztuki. Dodatkowo jest zbliżony do angielskiego (i innych języków romańskich), więc jego nauka jest stosunkowo łatwa.

Najpopularniejsze dyscypliny twórcze - co najczęściej wybierają uczniowie?

Umiejętności kreatywne (twórcze) pełnią istotną rolę. Umiejętności te realnie wpływają na zdolności matematyczne, czy nawet językowe. Dbają o prawidłowy rozwój mózgu, zwiększają kreatywność i otwierają więcej możliwości. Udowodniono, że m.in. nauka grania na instrumentach przyczynia się do rozwijania lewej półkuli mózgi (tej odpowiedzialnej za umiejętności ścisłe i analityczne).

Do najczęściej wybieranych zajęć kreatywnych zaliczamy:

 • lekcje gry na fortepianie;
 • lekcje śpiewu;
 • lekcje gry na gitarze;
 • malarstwo.

Jaki jest najskuteczniejszy sposób na znalezienie korepetytora?

Jest kilka sposobów na znalezienie korepetytora. Można to zrobić za pomocą tzw. poczty pantoflowej czy przez szukanie nauczyciela na forach tematycznych. Dobrym sposobem jest również skorzystanie z portali dla korepetytorów. 

Przedstawimy teraz pokrótce, jak znaleźć nauczyciela na stronie BUKI:

 1. Wejdź na stronę internetową BUKI.
 2. Wybierz interesujący Cię przedmiot, sposób nauki (zdalnie czy stacjonarnie) i rozpocznij wyszukiwanie.
 3. W dokładniejszych filtrach można wybrać zakres zajęć, np. poziom zajęć (egzamin ósmoklasisty, matura, konwersacje czy język w biznesie itp.)
 4. Wybierając nauczyciela istnieje możliwość podania zakresu ceny za jednostkowe zajęcia i metodę sortowania (np. od najlepszych ocen czy od najniższej ceny).
 5. W ten sposób wyświetla się lista korepetytorów. O każdym z nich można przeczytać informacje na temat jego umiejętności, doświadczenia i opiniach od innych uczniów. 
 6. Po wybraniu nauczyciela wystarczy skontaktować się z korepetytorem, gdzie podaje się swoje preferencje - np. ilość zajęć w tygodniu czy poziom nauki.

Kiedy i jak zwróci się inwestycja w edukację?

Korepetycje to regularny wydatek, dlatego na początku uczniowie mają opory przed skorzystaniem z tego typu usług. Wiele osób nie jest pewna, czy takie zajęcia przyniosą  zamierzone efekty albo czy warto zapłacić i skorzystać z pomocy osób trzecich? Zdecydowanie tak. Praca nad samym sobą to inwestycja, która zawsze się opłaca i gwarantuje zwrot. Nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się wiedza np. z języków obcych. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy zwróci się ta inwestycja. Może to wydarzyć się na kilka sposobów (niekoniecznie przekłada się to na pieniądze - przynajmniej od razu):

Znajomość języków obcych może zwrócić się w następujący sposób:

 • poprzez rozpoczęcie nowego życia w innym kraju;
 • poprzez zdobywanie nowych znajomości;
 • poprzez zdobycie nowej (często lepiej płatnej) pracy;
 • poprzez możliwość studiowania w innym kraju;
 • poprzez swobodę w podróżowaniu.

Inwestowanie w siebie (bez znaczenia w jakim kierunku) to zdobywanie nowych umiejętności i poprawianie samopoczucia. Dzięki temu otwiera się wiele możliwości. Daje również świadomość ciągłego rozwoju, zwiększa poczucie sprawczości i motywuje do działania na różnych płaszczyznach. Udowodniono, że inwestowanie w siebie poprawia efektywność w codziennym życiu. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że praca nad sobą realnie przekłada się również na zadowolenie z codziennego życia.

Weź udział w dyskusji:
Inwestycje w edukację i samorozwój - kiedy zaczynają się zwracać?
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl