Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną, by zdobyć wymarzoną pracę?

Odpowiednie przygotowanie przed rozmową kwalifikacyjną to często klucz do pokazania, że jesteśmy lepsi od innych kandydatów i to nam warto powierzyć daną posadę i obowiązki zawodowe. Podpowiadamy, na czym skupić się, gdy dotarliśmy do etapu, jakim jest rozmowa kwalifikacyjna, by zdobyć wymarzoną pracę.

Czy przygotowywanie się do rozmowy kwalifikacyjnej ma sens?

Rozmowa kwalifikacyjna to zwykle drugi etap procesu rekrutacyjnego. Skoro kandydat otrzymał zaproszenie na spotkanie z rekruterem lub bezpośrednim pracodawcą, oznacza to, że jego dokumenty aplikacyjne co najmniej zaciekawiły przedstawicieli danej firmy.

Na tym etapie nie warto liczyć na samo szczęście. Właściwe podejście i przygotowanie do czekającej rozmowy może zagwarantować otrzymanie wymarzonej pracy. Na co trzeba zwrócić uwagę, by skutecznie zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?

Istnieje szansa, że podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej rekruter lub pracodawca zaskoczy nas jakimś trudnym pytaniem, czy zadaniem.

Nie mamy na to wpływu, a popracować możemy jedynie nad swoim opanowaniem i umiejętnością wyjścia z każdej takiej sytuacji obronną ręką. Niemniej są pytania, które z pewnością padną z ust rekrutera i trzeba się na nich skupić.

Przestudiuj swoje CV i przypomnij przebieg kariery

Jeśli wybierasz się na rozmowę rekrutacyjną, możesz być pewien, że Twój rozmówca zapyta o Twoje CV. Być może dopyta o tę część Twojej kariery zawodowej, która wydaje mu się najbardziej znacząca, a może będzie chciał usłyszeć, jak pracowało Ci się w konkretnym miejscu.

Nie sposób przewidzieć dokładnego pytania, ale przed rozmową na pewno przeczytaj swoje CV jeszcze raz i bądź świadom tego, co w nim zawarłeś. Przypomnij sobie również dotychczasową karierę. Jakie są osiągnięcia, którymi możesz się pochwalić? Jakie ważne umiejętności nabyłeś i możesz je wykorzystać? Jednocześnie, warto zastanowić się nad powodami, dla których zmienialiśmy pracę, w tym nad tym, dlaczego chcemy zmienić obecną. Będzie to istotne zwłaszcza wtedy, gdy nasz staż u jakiegoś pracodawcy był krótki, i wynosił kilka miesięcy.

Zrób research o firmie, do której aplikowałeś

Rekruterzy bardzo często sprawdzają, czy kandydat przygotował się do rozmowy kwalifikacyjnej, pytając o specyfikę samej firmy. Jaka jest branża, w której porusza się potencjalny pracodawca? Jakie są wartości, którymi kieruje się przedsiębiorstwo?

Dlaczego wybraliśmy ofertę pracy opublikowaną przez tę firmę? Dlaczego to właśnie w niej chcemy pracować? To podstawowe pytania, na które musimy być przygotowani. To samo tyczy się stanowiska, które chcielibyśmy otrzymać.

Przed rozmową warto poczytać o jego specyfice i zebrać tyle informacji, ile tylko zdołamy. Zastanowić się na przykład, dlaczego jesteśmy odpowiednią osobą, aby działać właśnie w takiej, a nie innej roli.

Mnóstwo ogłoszeń o pracę można znaleźć w popularnym serwisie GoWork.pl - w tym przypadku dotyczą Wrocławia, jednak portal oferuje ogłoszenia z każdej części Polski. Wybierając oferty dotyczące wyłącznie konkretnego stanowiska, łatwo dowiemy się, jakie są podstawowe, powtarzające się wymagania pracodawców czy zadania wybranego pracownika. Warto to sprawdzić, dodatkowo, przegląd ogłoszeń pozwoli nam poznać widełki wynagrodzeń na danym stanowisku w danym mieście lub regionie - to także bardzo wartościowe informacje, gdyż pytanie o oczekiwane wynagrodzenie usłyszymy niemal na pewno.

Bądź gotowy na trudne pytania

Na rozmowie rekrutacyjnej mogą paść także pytania, z pewnością należące do trudniejszych. Rekruter będzie chciał na przykład wiedzieć, jakie są nasze słabe strony, czy jesteśmy ich świadomi i czy wiemy, jak sobie z nimi radzić. Podobnie paść mogą pytania o nasze porażki w pracy, i to, jak sobie z nimi radziliśmy.

Zawsze może zastanawiać się także nad tym, dlaczego odeszliśmy z poprzedniej pracy - to pytanie ponownie podkreślamy, gdyż pojawia się ono coraz częściej na rozmowach kwalifikacyjnych. Pamiętajmy, aby nie kłamać, ale na przykład ostre krytykowanie naszej poprzedniej firmy też nie wyjdzie nam na dobre. Przed rozmową warto pomyśleć o tym, jak poradzić sobie właśnie z takimi pytaniami. Często dobrym wyborem okaże się podkreślenie tego, że chcemy się rozwijać, zwłaszcza, gdy w obecnej firmie pracujemy już dłuższy okres.

Wykaż inicjatywę i dobierz odpowiedni strój

Na żadnym etapie rozmowy nie bójmy się zadawać własnych pytań! Jeśli coś jest niejasne, coś nas nurtuje albo zaciekawiło, pytajmy śmiało.

Pokaże to, że jesteśmy naprawdę zainteresowani i zaangażowani, a także chcemy zdobywać wiedzę i się tego nie boimy. To cechy godne pochwały i cenione przez niejednego pracodawcę. Na rozmowę rekrutacyjną trzeba także dobrać odpowiedni strój - to również pokaże nasze zaangażowanie, ale i profesjonalizm.

Najczęściej właściwa będzie elegancka, biznesowa stylizacja. Nie warto jednak ubierać się także zbyt wykwintnie. Najlepiej dostosować się do miejsca, w którym odbędzie się rozmowa oraz specyfiki firmy, stanowiska i branży.

Przykładowo, kandydat ubiegający się o posadę spawacza, nie powinien przyjść na rozmowę, sprawdzającą jego umiejętności i odbywającą się na placu budowy, ubrany w garnitur.

Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną online?

W dobie rozpowszechnionej pracy zdalnej mnóstwo rozmów rekrutacyjnych odbywa się za pomocą komunikatorów video. Jednak spotkanie kwalifikacyjne online nie zwalnia nas z odpowiedniego przygotowania się do niego.

Tutaj także trzeba zastanowić się nad dokładnie takimi samymi kwestiami, co w przypadku rozmowy twarzą w twarz, a ponadto zadbać również o techniczne aspekty spotkania. Pamiętaj, aby dokładnie przetestować swój sprzęt przed każdą rozmową.

Sprawdź, czy Twój mikrofon działa odpowiednio. Przecież chcesz, żeby rekruter mógł Cię usłyszeć. To samo tyczy się samego komputera czy laptopa, słuchawek, kamerki oraz każdego innego przyrządu, którego używasz.

Zobacz, czy komunikator, za pomocą którego weźmiesz udział w spotkaniu, działa poprawnie na Twoim komputerze. Przed rozmową podłącz swój laptop do prądu i go naładuj. Zagospodaruj sobie ciche i ustronne miejsce.

Upewnij się, że w trakcie spotkania do pokoju nie wejdzie pies czy dziecko, a sąsiad nie zacznie używać wiertarki. Zadbaj również o odpowiedni strój. Nie ryzykuj zakładania eleganckiej koszuli i spodni dresowych.

Lepiej nie ubieraj się odpowiednio wyłącznie od pasa w górę. Co, jeśli będziesz musiał na chwilę wstać i rekruter zobaczy taką stylizację? Poczujesz się wówczas głupio. Oszczędź sobie takiej sytuacji.

Weź udział w dyskusji:
Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną, by zdobyć wymarzoną pracę?
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl