Blue Monday - co to? Kiedy jest w 2020 roku?

Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku przed nami. Na czym polega? Skąd się w ogóle wziął? I kiedy wpada w 2020 roku? Czytajcie dalej.

Blue Monday zbliża się wielkimi krokami. Na czym polega ten dzień? Kiedy wypada w nowym, 2020 roku? Tego wszystkiego dowiesz się z dalszej części naszego tekstu.

Depresja to, wbrew pozorom, bardzo poważna choroba, której nie wolno lekceważyć. Jak wspierać bliską osobę chorą właśnie na depresję? Dowiesz się z naszego wideo:

Zobacz wideo

Blue Monday - co to? Na czym polega?

Blue Monday to po polsku "najbardziej depresyjny dzień roku". Został wprowadzony przez Cliffa Arnalla. Ten najbardziej depresyjny dzień roku przypada w trzeci poniedziałek stycznia. Wcześniej zaś, do 2011 roku, wypadał w poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia w pierwszym miesiącu roku. Warto przy tym pamiętać, że jest to termin pseudonaukowy, który wciąć budzi wiele kontrowersji.

Blue Monday został wprowadzony w 2004 roku przez Cliffa Arnalla, który jest brytyjskim psychologiem i pracownikiem Cardiff University. Datę tego najbardziej depresyjnego dnia w roku naukowiec wyznaczył na podstawie wzoru matematycznego. Co obejmuje taki wzór? Czynniki takie jak: 

  • czynniki meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie),
  • psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych),
  • ekonomiczne (czas, który upłynął od świąt Bożego Narodzenia powoduje, że kończą się terminy płatności kredytów, wynikających z zakupów świątecznych.

Blue Monday - kiedy w 2020 roku?

W 2020 roku Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku, przypada na poniedziałek, 20 stycznia. Jest to przedostatni poniedziałek w miesiącu.

Więcej o: