Filtry przeciwsłoneczne - jaki krem z filtrem wybrać do ciała, a jaki do twarzy?

Filtr przeciwsłoneczny to niezbędne wyposażenie każdego plażowicza. Wbrew pozorom taki krem powinien być stosowany zawsze, gdy jesteśmy narażeni na promieniowanie UV - także w drodze do pracy czy na popołudniowym spacerze. Jaki kosmetyk z filtrem wybrać?

Filtry przeciwsłoneczne to temat rzeka. Na rynku kosmetyków chroniących nas przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB jest tak wielki wybór, że wchodząc do apteki czy drogerii trudno się zdecydować, jaki produkt będzie najlepszy. Czym kierować się przy wyborze kremu z filtrem? Jaki krem będzie odpowiedni do twarzy, a jaki do ciała? Czym posmarować dziecko, a czym niemowlaka? 

Filtr przeciwsłoneczny - co trzeba wiedzieć?

Mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że filtr przeciwsłoneczny powinno się stosować codziennie. Szkodliwe promieniowanie, które emituje słońce, działa na naszą skórę nie tylko latem, ale też w mniejszym stopniu wiosną czy jesienią. Często nawet nie zwracamy uwagi na to, że niektóre kosmetyki do makijażu - takie jak podkład czy puder, też zawierają filtry przeciwsłoneczne o niskim SPF. Ochrona przeciwsłoneczna jest więc ważna i potrzebna dla każdego - dorosłego i dziecka. Jak więc wybrać odpowiedni produkt?

Zobacz wideo Jaki filtr przeciwsłoneczny wybrać? Podpowiadamy

Filtry przeciwsłoneczne - rodzaje

Filtry przeciwsłoneczne występują w różnych wersjach. Wybierajmy przede wszystkim te, które chronią nas zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Informację o tym można znaleźć na opakowaniu każdego preparatu ochronnego. To bardzo istotne, gdyż stosując takie kosmetyki mamy pewność, że jesteśmy dobrze chronieni przed szkodliwymi skutkami promieniowania.

Filtry przeciwsłoneczne różnią się także wartością SPF, czyli wskaźnikiem ochrony przed promieniowaniem. Najniższe wskaźniki to te SPF 5 - i to one przeważnie występują w kosmetykach kolorowych dla pań. Taka ochrona nie jest jednak wystarczająca. W lato lub gdy udajemy się na wakacje i spodziewamy się dużego słońca - nie warto kupować kremów czy balsamów z filtrem poniżej SPF 30. Dopiero taki filtr przeciwsłoneczny gwarantuje nam właściwą ochronę przy dużej ekspozycji skóry na słońce. Do twarzy zaleca się zastosowanie kremów z jeszcze wyższym faktorem - SPF 50, zwłaszcza w przypadku osób o jasnej karnacji i dzieci, których skóra jest szczególnie podatna na oparzenia słoneczne.

Filtry chemiczne i mineralne - czym się różnią?

Główne kategorie filtrów przeciwsłonecznych to te chemiczne i mineralne. Różnią się one tym, w jaki sposób działają i chronią nas przed promieniowaniem.

  • Filtry chemiczne absorbują promieniowanie słoneczne, a następnie uzyskaną w ten sposób energię zamieniają w ciepło. Utrzymują się dłużej na skórze niż filtry mineralne i nie brudzą skóry.
  • Filtry mineralne odbijają promieniowanie UV. Niestety krócej utrzymują się na ciele i trzeba częściej je nakładać. Ich zaletą jest jednak to, że rzadziej wywołują reakcje alergiczne, dlatego szczególnie poleca się je dla dzieci i niemowląt.

Naturalne filtry przeciwsłoneczne - jakie SPF maja naturalne olejki?

Istnieją także substancje, które w naturalny sposób zapewniają nam ochronę przeciwsłoneczną. Jeśli nie lubisz kosmetyków chemicznych, które często są tłuste, zatykają pory, powodują reakcje alergiczne i brzydkie plamy na skórze - warto wtedy poszukać właśnie naturalnych środków ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Głównym źródłem takich filtrów będą olejki naturalne.

I tak olejek jojoba ma SPF równe 4, olej makadamia - SPF 6, a masło Shea - SPF 10. Olejek z orzechów laskowych może mieć SPF 15, a olejek z pestek malin SPF pomiędzy 30-50. Stosując takie substancje należy jednak bardzo często powtarzać nakładanie ich na skórę, aby zapewnić sobie ich maksymalne działanie. 

Bezpieczne filtry przeciwsłoneczne

W przypadku małych dzieci, które mają szczególnie delikatną i wrażliwą skórę, należy przede wszystkim ograniczać do minimum ekspozycję malucha na słońcu. Dodatkowo ich skórę zabezpieczajmy kremami z możliwie najwyższą wartością - w ich przypadku ochrona powinna wynosić SPF 50+.

Wybierając się na wakacje, których częścią będą intensywne kąpiele słoneczne, warto zaopatrzyć się w bezpieczne filtry. Promieniowanie słoneczne jest w dużej części odpowiedzialne za powstawanie nowotworów skóry, dlatego tak ważne jest zabezpieczenie się przed szkodliwym promieniowaniem UV. Pamiętamy również, że żaden krem nie ochroni nas w 100 proc., dlatego rozsądnie korzystajmy z kąpieli słonecznych, a już na pewno ograniczmy wizyty w solarium do niezbędnego minimum.

Więcej o: