Sposoby na odciski na stopach. Sprawdź, jak sobie pomóc domowymi metodami

Domowe sposoby na odciski to wiedza przydatna szczególnie latem, kiedy nowe sandały czy espadryle dają nam w kość, a po wieczornej imprezie szpilki nie pozwalają o sobie zapomnieć. Jak sobie pomóc w łagodzeniu dolegliwości związanych z odciskami? Czego nie wolno robić? Podpowiadamy.

Latem zrzucamy ciepłe skarpetki i zabudowane obuwie zamieniamy na minimalistyczne klapki lub sandały. Stopy przechodzą do centrum uwagi i żeby ładnie się prezentowały i były zdrowe, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Zdarza się również, że odciski pojawiają się na dłoniach. Powtarzalne czynności oraz wysiłek fizyczny często skutkują odciskami na nich. Co zrobić, gdy problem coraz bardziej boli? Jak sobie poradzić z odciskami? 

Odciski. Czym jest odcisk?

Odcisk to zgrubiała warstwa naskórka, która powstaje w efekcie stałego nacisku na dane miejsce. Skóra, która przez dłuższy czas jest podrażniona, broni się tworząc twardą warstwę tkanki. Kolejny etap to rogowacenie. Zdrowe tkanki ulegają złuszczeniu, skóra z odciskiem pozostaje twarda i może być przyczyną bólu. Najczęściej odciski pojawiają się na stopach, ale narażone są także dłonie.

Sposoby na odciski- geneza problemu

Do najczęstszych przyczyn powstawania odcisków należą:

  • Niewygodne obuwie (za luźne lub za ciasne)

Późniejszych kłopotów ze stopami można uniknąć już na etapie wybierania odpowiednich butów. Obuwie zawsze najpierw warto zmierzyć, często marki kierują się swoją własną rozmiarówką, która może znacznie różnić się od rozmiaru, który nosimy na co dzień. Jeśli już przy mierzeniu butów czujesz, że coś jest nie tak, pozbądź się złudzeń- najpewniej będą obcierać. 

  • Długie piesze wycieczki w niewygodnych butach

Praca, która zamknięta jest w ścisłych ramach dress codu, nie powinna wiązać się z powstającymi odciskami. Jeśli musisz wybierać eleganckie szpilki, znajdź te naprawdę wygodne a w podręcznej torbie zawsze miej ze sobą wygodne obuwie na zmianę. Kiedy to tylko możliwe, stawiaj na baletki lub tenisówki i daj odpocząć stopom.

  • Długotrwały nacisk

Oprócz niewygodnych butów, w których przemierzamy codziennie długie dystanse, chociaż miałyby to być tylko firmowe korytarze, stopy zwyczajnie puchną, przez co zwiększają swoją objętość i powodują nacisk. W przypadku bolących odcisków, które powtarzają się regularnie, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który sprawdzi czy stan jest na tyle poważny, że trzeba wdrożyć leczenie.

  • Powtarzalny wysiłek fizyczny

Osoby, które regularnie ćwiczą na siłowni lub popracują dłużej w ogródku, często skarżą się na odciski palców u rąk. Odciski dłoni to także skutek uboczny długotrwałych ćwiczeń muzyków, którzy po kilkugodzinnym, stałym kontakcie z instrumentem także często odczuwają ból o takim właśnie podłożu. 

  • Choroby

Odciski częściej występują w przypadku osób, które cierpią na choroby takie jak cukrzyca czy nadciśnienie. Mogą być także oznaką problemów z tarczycą. Jeśli problem się powtarza, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. 

Domowe sposoby na odciski

  • Naturalne plastry

Odciski, które nie są zbyt bolesne i duże można potraktować plastrami wprost z natury. Wystarczy, że na to konkretne miejsce stopy lub dłoni położymy kilka plastrów cytryny, czosnku lub cebuli.

  • Tabletka aspiryny

Aspiryna może być składnikiem domowej maseczki lub skutecznym sposobem na odciski. Wystarczy rozgnieść tabletkę i dodać do niej niewielką ilość wody. Tak powstałą masę wcieramy po prostu w odcisk.

  • Delikatny masaż

Dobrym rozwiązaniem są też delikatne masaże z udziałem popularnych olejków, przydatny będzie olejek arganowy lub rycynowy. Rozmasowane miejsce przestanie boleć, a skóra stanie się miękka i bardziej gładka. Świetnie sprawdzi się też masaż w kąpieli dla stóp z dodatkiem soli zmiękczających naskórek. 

Domowe sposoby na odciski to tylko doraźne rozwiązanie w przypadku długotrwałych problemów zawsze warto zasięgnąć opinii lekarza.

Domowe sposoby na odciski- tego nie wolno robić

Jeśli chcesz sobie pomóc, a nie pogorszyć stan stopy czy dłoni, nie próbuj tych sposobów:

  • Nie powinno się samodzielnie wycinać zrogowaciałej skóry
  • Nie wolno nakłuwać odcisków igłą. Takie działanie może skończyć się pogłębieniem problemu w postaci zakażenia lub blizn

Profesjonalnej pomocy warto po prostu poszukać w gabinecie podologa. Jeśli problem się powtarza, a domowe sposoby ani plastry nie pomagają, warto skorzystać z pomocy specjalisty, bo odcisk może skończyć się nawet zmianą w strukturze kości. Aby dbać o stopy i zapobiegać odciskom, warto też regularnie moczyć i nawilżać skórę. 

Zobacz wideo Opadająca powieka to wyzwanie w makijażu
Więcej o: