Nie stresuj się i bądź piękna

Stres negatywnie wpływa na nasz wygląd. Co się wtedy dzieje z naszym ciałem i jak temu zaradzić?

Brak regularnego snu, nadmiar stresu, przepracowanie i życie w ciągłym tempie powoduje spadek formy. Nasza skóra, włosy, paznokcie to odzwierciedlają. To one są najlepszym wskaźnikiem procesów, które zachodzą w organiźmie. Kiedy jesteśmy zestresowani w uwalnia się kortyzol, substancja zwana hormonem stresu. Jej stężenie w organizmie rośnie pod wpływem długotrwałego stresu. Stres sprawia, że wyglądamy gorzej, odpowiedzialny jest również za to, że z łatwością porzucamy zdrowy tryb życia. Źli i przemęczeni rezygnujemy z aktywności fizycznej, a pocieszenia szukamy w słodyczach i używkach.

Twarz

Stres sprawia, że rysy twarzy stają się ostrzejsze, a skóra traci zdrowy i promienny wygląd. Komórki szybciej zużywają podstawowe mikroelementy, sole mineralne, witaminy. Zestresowana skóra wysusza się jeszcze bardziej. Złe emocje pozbawiają także skórę dopływu krwi i tlenu, co również nie sprzyja w żaden sposób urodzie. Naczynia krwionośne obkurczają się, a to prowadzi do puchnięcia powiek. Na zmęczonej twarzy uwydatniają się niedoskonałości i zmarszczki, ponieważ stres przyspiesza starzenie się skóry. Zestresowana skóra jest sucha i problemowa w pielęgnacji. Gdy więc widzimy matową, szarą i słabo napiętą skórę, a cienie pod oczami są bardziej widoczne niż zwykle, to czas najwyższy na kurację antystresową. Taką skórę trzeba przede wszystkim intensywnie nawilżać i odżywiać. Pomóc nam może również masaż połączony z aromaterapii. Nic takie nie ukoi nerwów jak przyjemny zapach olejku eterycznego. Z kolei na opuchnięcia pod oczami pomocne będą kompresy z czarnej herbaty. Należy zwrócić uwagę, aby herbata nie była aromatyzowana, gdyż może wtedy podrażnić spojówki. Herbata zmniejsza opuchliznę poprzez obkurczanie naczyń włosowatych. Jednak najlepszym lekarstwem jest spokój i powrót do równowagi emocjonalnej. Nic bowiem nie zastąpi świeżego powietrza, snu i odpoczynku.

Włosy

Stres powoduje u kobiet masową utratę włosów, która może pojawić się nawet po 2 miesiącach od trudnego okresu. Paznokcie zaczynają się kruszyć i łamać, stają się słabe i matowe. W zależności od nasilenia stresu włosy albo bardzo się przesuszają, albo przetłuszczają. W pierwszej kolejności powinno się wyregulować ph skóry głowy. Jeżeli twoim utrapieniem są suche włosy, zastosuj odżywkę nawilżającą. Zestresowane włosy są również bardziej łamliwe. Stres nasila wydzielanie hormonów takich jak prolaktyna (w dużym stężeniu występuje np. u matek karmiących), której nadmiar powoduje wypadanie włosów. Nerwy mają wpływ również na trwałość koloryzacji. Kiedy organizm jest bardzo zestresowany przez dłuższy okres czasu, zaczyna gromadzić wodę. W efekcie włosy są mniej nawilżone, przez co pigmenty farby gorzej się trzymają. Dlatego do pielęgnacji włosów farbowanych najlepiej wybrać preparat, który zawiera składniki nawilżające.

Jak sobie poradzić?

Najlepszym lekiem na stres jest towarzystwo najbliższych nam osób. Zatem warto otaczać się przyjaciółmi. Nie zapominajmy również o dobroczynnym wpływie seksu na nasze ciało i emocje. Podczas gdy stres zaburza równowagę hormonalną, seks łatwo ją przywraca i obniża poziom niepokoju. Miłosne igraszki to bardzo przyjemny sposób rozładowywania napięć. Po seksie czujemy się zrelaksowani, wolni od problemów, znikają kłopoty z zasypaniem. Sen po namiętnych pieszczotach jest głęboki i pozwala naprawdę odpocząć. W efekcie nasz organizm o poranku jest już zregenerowany. Warto zadbać także o dietę: jeść świeże warzywa, owoce. Spróbuj znaleźć czas na aktywność fizyczną. Intensywny wysiłek fizyczny pogłębia i reguluje oddech, a to ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. I tak podczas spaceru spada poziom hormonów odpowiadających za stres, uwalniane są endorfiny - hormony odpowiadające za dobry nastrój i samopoczucie. To również świetny sposób na poprawę kondycji i zrzucenie zbędnych kilogramów. Poza sezonem letnim sięgnij po preparaty w tabletkach - witaminę E czy magnez, który bardzo szybko "wypływa" z organizmu w stanie stresu. Niedobór magnezu nasila z kolei produkcję hormonów stresowych i reakcje na stres. Zalecana dawka dobowa to 250 mg. Najwięcej "naturalnego" magnezu jest w kakao, czekoladzie i orzechach. Gorzka czekolada zmniejszy poziom stresu. Kawałek czekolady to doskonały sposób na relaks. Dzięki zawartości antyoksydantów zmniejsza ryzyko licznych chorób, łagodzi objawy depresji. Warto pamiętać, że jego przyswajanie utrudnia kawa, której spożywanie w sytuacjach stresowych wzrasta. Jeśli szybko nie zaczniemy walki ze stresem, może dojść do wyczerpania i depresji. Jeśli więc nie dajesz sobie rady z trudną sytuacją, towarzystwo bliskich nie pomaga poszukaj pomocy u specjalisty.

Kompleksy gwiazd

Więcej o: