10 nawyków, które szkodzą Twoim zębom

Szczotkujesz, czyścisz nicią dentystyczną, nie palisz, regularnie odwiedzasz dentystę... to duży plus, ale przyjrzyj się również swoim innym, codziennym nawykom. Czy żaden z nich nie zagraża kondycji twojego atrakcyjnego i pięknego uśmiechu?

Wyglądają niewinnie, ale w rzeczywistości są wrogiem Twoich zębów. Dbasz o piękny i zdrowy uśmiech? Sprawdź, które nawyki warto wyeliminować.

1. Chrupiące paznokcie

Podobno może mocno uzależniać. Zarazem jednak intensywnie rozładowuje nagromadzone napięcia i stresy. Obgryzanie paznokci, bo o tym - niezbyt eleganckim - nawyku mowa, nie tylko nadaje nieestetyczny wygląd naszym paznokciom, ale też dostarcza naszym zębom niezliczone wręcz kolonie przeróżnych szczepów bakterii i innych intruzów. Aby przekonać się, jak wiele zarazków czai się pod paznokciami, obejrzyj fragment jednego z nich pod mikroskopem. Od obgryzania płytki paznokcia już tylko krok do infekcji jamy ustnej i dziąseł. Obgryzanie paznokci jest najczęściej silnym nałogiem, który osoba popełnia zupełnie nieświadomie, dlatego trudno go zwalczyć.

2. Lody zamiast gumy

Czy zdarzyło ci się kiedykolwiek zbyt szybko wypić chłodną colę w upalny dzień lub orzeźwiające mojito na rozgrzanej słońcem plaży? Kiedy po soczystym napoju pozostają jedynie drobne kosteczki lodu... niejednej z nas trudno się im oprzeć. Żucie kostek lodu, podobnie jak gryzienie mlecznych lodów może powodować pęknięcie wypełnienia. Nawet, jeśli szczęśliwie nie należysz do posiadaczek plomb w zębach, nie możesz sobie pofolgować w tej kwestii - zimno z lodu jest groźne nie tylko dla wypełnionych ubytków. Może również przyczynić się do odłupania części szkliwa nazębnego! Czasami uszkodzenia są na tyle poważne, że wymagają leczenia kanałowego, co nie należy do specjalnych przyjemności, więc... najlepiej pozwolić, aby lód topił się w ustach jak cukierek, unikając kruszenia go zębami. A w przypadku mojito - nie ma rady, trzeba zamówić kolejne!

Zobacz wideo

3. Zęby versus otwieracz do piwa

To raczej nawyk bardziej męski, aczkolwiek i na niego warto zwrócić uwagę. Nie należy do rzadkości wykorzystywanie zębów do otwarcia butelki, paczki chipsów czy oderwania ceny z ubrania. Czy naprawdę nigdy, w akcie desperacji, nie zdarzyło ci się użyć własnych zebów w zastępstwie nożyczek, bo akurat nie miałaś ich pod ręką? Ta z pozoru błaha czynność może mieć traumatyczny wpływ na zęby. Zęby lubią się wówczas łamać, wykruszać, a niekiedy zmieniać ustawienie prowadząc do wad zgryzu. Wystrzegaj się więc tego jak ognia!

4. Ach, te nerwy...

To zdarza się prawie każdej z nas. Ołówki, długopisy, flamastry i inne twarde przedmioty. Nawyk dość powszechny, według niektórych sprzyjający koncentracji i rozładowaniu nerwów. Jeśli jednak chcesz mieć zdrowe zęby, zamyślaj się bez ołówka w zębach.

5. Ssanie cytryny

Regularne używanie cytryny, zwłaszcza jedząc ją bezpośrednio, nierozcieńczoną w żadnym płynie, np. herbacie, sprawia, że twoje zęby stają się podatne na złamania i pęknięcia. Zawarty w cytrynie kwas cytrynowy, może przenikać przez szkliwo i uwrażliwiać na zimne posiłki i napoje. Dlatego wszystkie owowce cytrusowe oraz soki należy popijać wodą lub po ich spożyciu przepłukiwać jamę ustną. Kwas cytrynowy może być niebezpieczny tylko wtedy, gdy narażamy nasze zęby na jego działanie przez dłuższy okres czasu.

6. Zbyt mocne szczotkowanie

Wiele osób kieruje się zasadą: im mocniej, tym lepiej. Tymczasem prawda jest wręcz przeciwna. W przypadku szczotkowania zębów dużą rolę odgrywa dokładne i długie mycie, bez nadmiernego nacisku na zęby i dziąsła. Również wybór twardości włókna jest ważną kwestią. Bardzo twarde włókno ściera bowiem szkliwo i uszkadza dziąsła. Najlepiej myć zęby szczoteczką średniotwardą lub miękką, masując zęby i dziąsła kolistymi, delikatnymi ruchami.

7. Bruksizmowi stop

Zgrzytanie zębami jest również czymś, na co nie do końca mamy wpływ. Z reguły zgrzytamy w nocy, podczas snu, zazwyczaj nie zdając sobie z tego sprawy. Bruksizm - bo tak nazywamy to specyficzne zaburzenie snu, jest bardzo niebezpieczny dla zębów, gdyż może prowadzić do wielu problemów stomatologicznych. Należą do nich głównie: nadmierne zużycie zębów, ścieranie się ich nawierzchni, wypadanie wypełnień, pęknięcia zębów oraz ich obluzowania. Dalekoidącą konsekwencją są bóle zębów, żuchwy, głowy oraz karku. Jeśli wiesz, że podczas snu zdarza ci się "szlifować zęby", koniecznie zgłoś się do dentysty. Najczęściej stosowane są w takich przypadkach różnego rodzaju szyny relaksacyjne, a niekiedy wystarczą jedynie ćwiczenia relaksacyjne.

8. Białe wino naszych zębów nie lubi

Zła wiadomość dla miłośniczek białego wina. Wiele z nas preferuje je od czerwonego odpowiednika, ale niestety... białe wino ma bardzo wysoką kwasowość! Kwas zawarty w białym winie niszczy szkliwo, odsłaniając ciemniejszą warstwę zęba znajdującą się pod spodem - zębinę. To nadaje zębom charakterystyczny, pożółkły wygląd. Czy to oznacza, że wszyscymiłośnicy białego wina za kilka lat będą mieli słabe i żółte zęby? Nie, ale warto pamiętać o przepłukiwaniu zębów po spożyciu białego wina. Można też dla wyrównania kwasowości w ustach, przegryzać między kolejnymi drinkami na przykład odrobinę sera.

9. Gazowane słodzone i... niesłodzone napoje

Zarówno cukier, jak i znajdujące się w takich napojach bąbelki, są szkodliwe dla zębów. Cukier przyczynia się do powstawania próchnicy, z kolei brak cukru powoduje, że napój jest zbyt kwaśny. Suma sumarum zęby tracą na tej atrakcji, więc warto korzystać z niej z umiarem.

10. Korzystanie z jego szczoteczki do zębów...

Jednych brzydzi, dla innych jest zupełnie naturalne. Mimo wszystko, najlepiej korzystać wyłącznie z własnej szczoteczki do zębów. "Obca" szczoteczka do zębów zawiera wiele bakterii, grzybów, resztek pokarmów, które mogą dostać się do szczelin międzyzębowych i doprowadzić do rozwoju infekcji zębów lub dziąseł. Pocałunek - tak, ale szczoteczki lepiej trzymać osobno.

Więcej o: