Kolagen, główne białko tkanki łącznej jest składnikiem wielu kosmetyków. Jego zadaniem jest dbanie o elastyczność i sprężystość naszej skóry. Z upływem czasu jego produkcja w organizmie spada, co jest bezpośrednią przyczyną pojawiania się pierwszych zmarszczek, osłabienia jędrności skóry. Aby jak najdłużej cieszyć się jędrną, piękną skórą nie wystarczy tylko ruch fizyczny i odpowiednia dieta, potrzebujemy specjalistycznych preparatów. Kolagen pomoże zapewnić dłuższą gładkość skóry, wypełnić jej bruzdy powstałe w procesie starzenia się oraz zagwarantować "młody" wygląd na dłużej. Proces wytwarzania włókien białka kolagenowego jest uwarunkowany hormonalnie. Z wiekiem procesy hormonalne zmieniają się, a co za tym idzie wytwarzanie białka ulega zakłóceniu - więcej kolagenu niszczeje, niż jest w stanie się odtworzyć. Naturalne wytwarzanie kolagenu w skórze słabnie już od 25 roku życia, skóra wiotczeje i pojawiają się pierwsze zmarszczki. Proces odtwarzania kolagenu zostaje zatrzymany zupełnie około 60 roku życia. Wtedy też najbardziej widoczne stają się zmarszczki i inne niedoskonałości. Główną zaletą kolagenu jest przede wszystkim fakt, że odpowiednio zastosowany może widocznie zredukować zmarszczki. Dlatego stosowany jest przede wszystkim w kosmetykach przeciwzmarszczkowych. Stosuje się go również jako wypełniacz w chirurgii estetycznej - np. do wypełniania ust. Wpływ kolagenu na skórę jest bardzo przyjazny, ale jak ze wszystkim, nie można przesadzić ze stosowaniem takich preparatów.
Aby zniwelować problem zmarszczek, musimy dostarczyć skórze kolagenu, tak żeby mogła uzupełnić jego braki. Na rynku mamy obecnie ogromną liczbę różnego typu kremów przeciwzmarszczkowych. Istotne jest, aby nie ulec marketingowym chwytom, gdzie "krem kolagenowy" zawiera jedynie kilka procent tego białka. Żeby poczuć faktyczne działanie kremu, powinno ono stanowić większość jego składu. Dlatego powinniśmy szukać kremów z kilkudziesięcioprocentową zawartością kolagenu (dostępne są nawet 90-cioprocentowe). Co możemy zyskać dzięki dobremu kremowi? Przede wszystkim odmłodzi on naszą skórę, redukując zmarszczki i inne jej niedoskonałości.
Zabieg kolagenowy jest bardzo przyjemny i trwa około 90 minut. Nakładanie kolagenu jest bezbolesne. Pierwszą fazą jest oczyszczenie skóry twarzy. Kolejny krok to zaaplikowanie klientce ampułki kolagenowej. Jedną z możliwości jest wtłoczenie jej metodą bezigłową lub po prostu wmasowanie w skórę. Później nakładana jest maska kolagenowa. Po jej zdjęciu dobrze jest zastosować kilka kropli kwasu hialuronowego i kremu z kolagenem do masażu twarzy. Ostatni etap zabiegu to położenie na twarzy płatu nasączonego kolagenem wodnym, który ma właściwości ujędrniające. Zabieg nie podrażnia naskórka i daje widoczne efekty już po pierwszym zastosowaniu. Kolagen ma także właściwości gojące. Dlatego wskazany jest również dla osób, które mają podrażnioną skórę. Można również zdecydować się na serię zabiegów, od sześciu do ośmiu, które kompleksowo odnowią skórę twarzy. Nie ma żadnych przeciwwskazań, jeśli chodzi o zabieg kolagenowy. Zabieg wykonywany prawie w każdym salonie kosmetycznym.
Maski do szyi i dekoltu na bazie naturalnego kolagenu morskiego, przeznaczone są do kuracji przeciwzmarszczkowej dla skóry dojrzałej. Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii mikromolekuł maska jest lepiej wchłaniana od tradycyjnych maseczek. Aktywne składniki przenikają do głębszych warstw skóry, a efekty widoczne są już po pierwszym użyciu. Proteiny soi bogate w fitoestrogeny w połączeniu z witaminy C i aktywnym złotem stymulują syntezę kolagenu, spowalniając proces starzenia oraz pozwalając utrzymać na dłużej odpowiednie nawilżenie, elastyczność i jędrność dojrzałej skóry. Ekstrakty roślinne i kwas hialuronowy o silnym działaniu wiązania wody intensywnie nawilżają i zmiękczają skórę, dzięki czemu staje się delikatna, wygładzona a zmarszczki ulegają spłyceniu. Błyskawiczna regeneracja i rozświetlenie skóry powoduje, iż maska jest doskonała zarówno do regularnej pielęgnacji jak i na tzw. "wielkie wyjścia". Maska poprawi krążenie, głęboko nawilży i pomoże utrzymać wodę w głębszych warstwach skóry. Na rynku dostępne maski np. Beauty Face z czerwonym winem, zieloną herbatą, czekoladą czy złotem.