Błyskawiczne wybielanie zębów: hit czy kit?

Hollywoodzki uśmiech i zęby białe jak perły w godzinę? Czy rzeczywiście błyskawiczny zabieg wybielania zębów, który można wykonać w gabinecie stomatologicznym na przerwie obiadowej, przynosi oczekiwane i długotrwałe efekty?

Zęby zmieniają swoją barwę. Odpowiedzialny jest za to upływający czas i czynniki środowiskowe. Czerwone wino, kawa, herbata czy nikotyna też nie wpływają na biel uzębienia. Gabinety stomatologiczne oferują wiele możliwości i sposobów wybielania zębów. Popularne jest wybielanie z użyciem środków wybielających o wysokim stężeniu, a także za pomocą urządzeń i preparatów do wybielania zębów. Obecnie najczęściej stosowane są lasery oraz lampy hybrydowe emitujące zimne niebieskie światło w połączeniu z żelami wybielającymi. Jedną z lamp stosowanych podczas wybielania jest np. lampa Zoom2, popularna w Wielkiej Brytanii i coraz częściej w Polsce. Proces wybielania zębów z użyciem lampy trwa zaledwie jedną godzinę. Szybko, bezboleśnie i skutecznie?

Jak przebiega zabieg wybielania zębów lampą?

Skórę, dziąsła i usta osłania się i zabezpiecza przed działaniem lampy. Podczas zabiegu, poprzez założenie okularów ochronnych, chronione są także oczy. Na zęby nakłada się żel. Następnie naświetla się zęby lampą. Proces naświetlania trwa około 45 minut. Światło i żel działają razem przenikając do zębów. Zadaniem zabiegu jest rozjaśnienie przebarwionego szkliwa i zębiny.

Zobacz wideo

Przed zabiegiem

Zanim zdecydujesz się na błyskawiczne wybielanie zębów, warto odwiedzić gabinet stomatologiczny w celach konsultacji. Twój lekarz powinien szczerze ci doradzić czy w twoim przypadku i z twoim odcieniem szkliwa zabieg wybielania lampą przyniesie porządny efekt. Zaleca się, aby dwa tygodnie przed zabiegiem wypiaskować zęby oraz usunąć z nich kamień nazębny.

Wybielanie lampami: na czym to polega?

Żel wybielający działa na zęby dzięki reakcji, która zachodzi pomiędzy nadtlenkiem wodoru a żelazem. Gdy nadtlenek wodoru uwalnia tlen, ten wnika w szkliwo i w zębinę, wybiela substancje przebarwiające, podczas gdy struktura zębów pozostaje niezmieniona. Światło pomaga w aktywowaniu nadtlenku i wspomaga go przy przenikaniu zębów. Światło emitowane przez lampę w sposób cykliczny odnawia żelazo. Pozwala to na utrzymanie ciągłej produkcji rodników grupy wodorotlenowych i szybsze usuwanie przebarwień, co poprawia rezultaty wybielania.

Co powinnaś wiedzieć?

Jeśli masz skłonności do odruchu krztuszenia się lub lęki, dla swojego dobra przed zabiegiem wybielania zębów skonsultuj decyzję z lekarzem. Jeśli wiesz, że jesteś uczulona na promieniowanie UV lub inną metodą fotodynamiczną nie powinnaś wybielać zębów lampą.

Efekty

Rezultat bielszych i jaśniejszych zęby jest widoczny już po jednej wizycie. Zabieg wybielania zębów lampą jest idealny dla osób, którym zależy na szybkim wybieleniu zębów np. przed ważną uroczystością. Po zabiegu, aby jaśniejszy odcień utrzymał się jak najdłużej, należy unikać czerwonego wina, kawy, papierosów i dbać o zęby. Zaleca się stosowanie nici dentystycznych, szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, a także po kilku tygodniach założenie preparatu wybielającego. Efekt wybielania jest tymczasowy i w zależności od diety i stylu życia utrzymuje się od dwóch tygodni do kilku miesięcy.

Przeciwwskazania do wybielania zębów

Nie należy wybielać zębów lampami jeśli: cierpisz na choroby ogólnoustrojowe, stosujesz leki o silnym działaniu, jesteś w ciąży lub karmisz, cierpisz na nadwrażliwość zębów, masz próchnicę, uczulenie na jakikolwiek składnik preparatów wybielających. Nie należy wybielać zębów u dzieci poniżej 14 roku życia, a także u osób z rozpoznaną alergią na nadtlenki.

Możliwe działanie niepożądane

Po zakończeniu zabiegu możesz cierpieć na nadwrażliwość zębów na bodźce termiczne np. zimno, ciepło i zaczerwienienie dziąseł. Zastosowanie specjalnych preparatów powinno złagodzić tę dolegliwość. Podczas nieumiejętnie wykonanego zabiegu może dojść do podrażnienia dziąseł, języka i warg. zabieg wybielania może doprowadzić do niepożądanej zmiany koloru wypełnień z materiałów złożonych.

Ile to kosztuje?

Cena zabiegu wybielania zębów lampą jest uzależniona od gabinetu i regionu. Najczęściej jest to wydatek około 1000 złotych.

Więcej o: