SOS dla skóry wokół oczu

Stres, płacz, uśmiech, radość, zmęczenie, niewyspaniem, przepracowanie, zła dieta, odwodnienie, opalanie, używki, wpływy środowiska, uwarunkowania genetyczne - to wszystko zapisuje się na delikatnej skórze wokół oczu. O tę delikatną część twarzy trzeba zadbać szczególnie.

Delikatna i cienka

Skóra okolic oczu jest pięciokrotnie cieńsza od skóry reszty twarzy. Jej grubość wynosi około 0,5 mm, podczas gdy w innych miejscach twarzy jest kilkakrotnie grubsza. Cieniutka skóra wokół oczu, prawie w ogóle nie posiada podściółki tłuszczowej, ma słabsze krążenie krwi oraz limfy. W okolicach oczu gromadzą się mastocyty - komórki odpowiedzialne za powstawanie reakcji alergicznych. Delikatna skóra wokół oczu jest słabo nawilżona, bardziej podatna na alergie niż w innych częściach ciała. Cechuje ją także skłonność do zastojów limfatycznych. Produkty przemiany materii nie przepływają do naczyń chłonnych, lecz gromadzą się w gąbczastej strukturze tkanki łącznej, tworząc worki pod oczami. Mięsień okrężny oka jest też jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów twarzy, a to przyczynia się do powstawania zmarszczek mimicznych.

Starzenie niejedno ma imię

Starzenie się skóry wokół oczu może przyjąć różne formy. To nie tylko wspomniane i nieuniknione zmarszczki mimiczne pojawiające się wraz w wiekiem. To również napuchnięte powieki, które dokuczają szczególni rano po nocy, kiedy przebywamy kilka godzin w pozycji leżącej. Napuchnięte powieki to najczęściej wynik złej cyrkulacji krwi. Tzw. worki po oczami to znak zmęczenia, nadużywania używek i niewyspania, ale też bardzo często cecha dziedziczona. Worki po oczami to nic innego jak osad tłuszczowy gromadzący się pod powieką, któremu towarzyszy rozciąganie się skóry.

Pielęgnację zacznij od demakijażu

Ze względu na swą odmienność, skóra okolic oczu wymaga stałej i przemyślanej pielęgnacji. Najważniejszym zabiegiem - i to w każdy wieku - jest prawidłowy i dokładny demakijaż. Pozostałości kosmetyków podczas snu mogą podrażniać spojówkę i wrażliwą skórę wokół oczu. Demakijaż oczu wykonujemy delikatnie i tak, aby nie rozciągać skóry. Do demakijażu oczu warto używać specjalnych, przeznaczonych do tego celu preparatów, których najważniejszym zadaniem jest dokładne usunięcie makijażu i działanie kojące na zmęczone i podrażnione oczy.

Kosmetyki pod oczy

Skóra wokół oczu, ze względu na swoją specyfikę, wymaga osobnych kosmetyków pielęgnacyjnych. Te najpopularniejsze są w formie żelu, który dzięki swojej konsystencji napina skórę wokół oczu. Można też wybrać kremy lub w przypadku osób po 35-tym roku życia serum. Ważne jest aby kosmetyk zawsze nakładać na górną i dolną powiekę, nie wmasowywać lecz delikatnie wklepywać. Produkty pielęgnacyjne należy nakładać w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Wybierając kosmetyki pod oczy zwróć uwagę na to, aby kremy na dzień miały działanie ochronne, a te na noc odżywcze. Zaleca się aby odpowiednio dobrane kremy pod oczy stosować już od 25 roku życia.

Witaminy: najważniejszy składnik kosmetyków pod oczy

Najważniejszym składnikiem kosmetyków pod oczy są witaminy. Witamina F odpowiada za regulację gospodarki wodno-tłuszczowej, zapewnia nawilżenie, witamina E chroni przed wolnymi rodnikami. Witamina C ma właściwości rozświetlające, stymuluje syntezę kolagenu dzięki czemu wygładza zmarszczki. Prowitamina B5 (tzw. D-pantenol) działa przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia, chroni skórę przed skutkami nadmiernego działania promieni UV.

Zabiegi w salonie

Gabinety kosmetyczne oferują liczne zabiegi przeznaczone dla skóry wokół oczu. Najpopularniejsze z nich to: peeling, inwazyjny i bezinwazyjny lifting skóry wokół oczu, zabiegi ujędrniające, kawiorowe zabiegi odmładzające, laser frakcyjny, igłowa i bezigłowa mezoterapia okolic oczy. Celem zabiegów jest m.in. ochrona przed przedwczesnym starzeniem, zmniejszenie obrzęków, opuchnięć i worków pod oczami, pobudzenie mikrocyrkulacji krwi i limfy w skórze, odprowadzenie nadmiaru wody i toksyn z tkanek, nawilżenie i odżywienie skóry, ujędrnienie i uelastycznienie, wygładzenie oraz redukcja zmarszczek. Zanim zdecydujesz się na zabieg w gabinecie, warto skonsultować z lekarzem, który z zabiegów będzie najefektywniejszy i odpowiedni do twojego wieku oraz rodzaju skóry.

Zobacz wideo
Więcej o: