Rumieniec: czy warto i jak z nim walczyć?

Często wstydzimy się rumieńców i zrobilibyśmy wszystko, aby się ich pozbyć i w każdej sytuacja zachować porcelanową twarz. Tymczasem - jak potwierdzają badania - ludzie, którzy czerwienią się, są nie tylko wiarygodnymi kochankami, ale są uczciwi i szczerzy. Zatem, akceptować rumieńce czy walczyć z nimi?

Rumieniec oznaką zaufania?

Badacze z kalifornijskiego uniwersytetu przekonują, że osoby które zalewają się rumieńcem wzbudzają większe zaufanie niż ci, którzy nie czerwienią się. Osoby rumieniące się podczas rozmowy są uważana za pomocne i skłonne do altruizmu. Biorący udział w eksperymencie studenci oceniali zdjęcia różnych twarzy i niemal jednogłośnie stwierdzili, że większym zaufaniem darzą osoby z rumieńcami niż te, które mają dumne, blade oblicze. Autor badań Matthew Feinberg na podstawie przeprowadzonych ankiet, przekonuje również, że bardziej jesteśmy skłonni wybrać na partnera osobę rumieniącą się i szybko zawstydzającą się niż tę, której twarz nie zdradza emocji. Rumieniec bowiem jest oznaką skromności, wstydu i gwarantuje, że partner wybierze monogamię i ma małe predyspozycje do zdrady.

Kiedy się rumienimy?

Co właściwie sprawia, że twarz zalewa się czerwonym rumieńcem? Istnieje wiele przyczyn. Rumieńce pojawiają się z różnych powodów i nie ma w tym nic niezwykłego. Rumienimy się kiedy się wstydzimy, kiedy jest nam gorąco, kiedy jesteśmy podekscytowani, zdenerwowani. Niektórzy z nas mają większe skłonności do czerwienienia się, inny nie mają ich prawie wcale.

Rumieńce: skąd się biorą?

Czerwienienie się to rozkurcz naczyń krwionośnych. Występuje w odpowiedzi na bodźce emocjonalne, nagłe zmiany temperatury, spożywanie ostrych i gorących pokarmów, alkoholu. O takiej skórze często mówi się, że jest nadmiernie aktywna. Zdrowe naczynia krwionośne rozszerzają się, ale szybko też kurczą i powracają do normy. Problem z nadmiernym rumienieniem się zaczyna się wtedy, gdy czerwienienie się występuje nawet z błahego powodu, a cera długo nie chce zblednąć i naczynia wolno się kurczą. Cera naczynkowa jest najbardziej skłonna do rumienienia się.

Sposób na rumieniec

Sięgnij po kosmetyki do skóry naczyniowej. Ich zadaniem jest wzmocnienie i uszczelnienie naczynek. Możesz zaopatrzyć się w kosmetyki zawierające zielone pigmenty, optycznie tuszujące zaczerwienienia. Rumieniec można próbować zgasić niższą temperaturą. Stosuj żelowe kompresy chłodzące. Zaczerwienienie powinno ustąpić już po kilkuminutowym chłodzącym kompresie.

Jak pielęgnować cerę skłonną do czerwienienia się?

Pamiętaj aby zawsze chronić skórę przed słońcem kosmetykami z dobranym odpowiednio do karnacji i rodzaju cery filtrem UVA/UVB. Bez względu na porę roku na co dzień używaj kremu pielęgnacyjnego z filtrem minimum SPF 15. Staraj się unikać gwałtownych zmian temperatur, gorąca (w tym również gorących kąpieli, przegrzanych pomieszczeń, sauny) i zimna, silnego wiatru oraz alkoholu. Wybieraj kosmetyki odpowiednie do rodzaju cery, unikaj intensywnych środków myjących np. perfumowanych i nadmiernie pieniących się. Unikaj również silnych substancji zapachowych, alkoholu, mentolu, kamfory, mięty, olejku eukaliptusowego.

Retro piękności

Więcej o: