ABC z fitness klubu

Aby zachować dobrą formę aż do kolejnej wiosny, powinniśmy jesień i zimę spędzić aktywnie. Już dzisiaj ABC z klubu fitness,

Promocja zdrowego i aktywnego stylu życia ma już kilkudziesięcioletnią tradycję. W Polsce fitness pojawił się tak naprawdę na początku lat 90 tych. Jego poprzednikiem był aerobik, którego nazwa wywodziła się od greckich słów - powietrze i życie. Starożytni wierzyli, że dostarczając organizmowi tlenu człowiek będzie zdrowszy. I tu się nie mylili. Zanim jednak zdecydujesz się na określony typ zajęć, pamiętaj, że wszystkie działają podobnie - poprawiają kondycję fizyczną, ruchową i odchudzają. Czasami różnią się od siebie jedynie szczegółami.

Wytrzymałość (cardio)

Trening cardio to taki rodzaj aktywności, która przyspiesza oddech i bicie serca, dzięki czemu do mięśni i narządów ciała dociera więcej krwi bogatej w tlen. Ćwiczenia aerobowe wzmacniają płuca i serce oraz poprawiają ich kondycję. Wspomagają spalanie kalorii. Regularne ćwiczenia aerobowe są jednym z najskuteczniejszych narzędzi w obniżaniu ciśnienia krwi oraz zmniejszaniu ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Codzienne ćwiczenia, nawet o umiarkowanej intensywności, są pomocne w łagodzeniu stresu, napięcia oraz zapobieganiu depresji pochodzenia endogennego.

Spinning - trening wytrzymałościowy pozwalający na modelowanie całej sylwetki (nie tylko nóg), spalanie ogromnej ilości kalorii oraz poprawiający wydolność krążeniowo-oddechową. Trening połączony z wizualizacją zapewnia jednocześnie wspaniałą zabawę. To zajęcia dla wszystkich, którzy oczekują intensywnego treningu i oderwania się od codzienności.

Wiosła - trening na ergometrze wioślarskim, przy muzyce, ogólnorozwojowy, bardzo poprawia wydolność organizmu.

Wytrzymałość i wzmacnianie

W ćwiczeniach wytrzymałościowo-wzmacniających wykorzystuje się różne przybory: hantle, gumy, sztangi, stepy. Zawsze odbywają się przy muzyce.

TBC - to ćwiczenia idealne dla początkujących fanek fitnessu. Na czym polegają?Większość ćwiczeń wykonuje się na stojąco. Układy ćwiczeń są dość proste, kroki niezbyt skomplikowane. Ciężar hantli można dobrać do swoich możliwości. W ciągu godzinny zajęć spalisz ok. 400kcal.

ABT - to kompleksowy zestaw ćwiczeń na dolne partie ciała. Regularne ćwiczenia zapewniają szczupłą sylwetkę: płaski brzuch, jędrne pośladki i smukłe uda. Ponadto wzmacniają mięśnie całego ciała i przyśpieszają spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej, dzięki czemu skóra staje się bardziej sprężysta i elastyczna. Jest to również dobra metoda, żeby rozprawić się z cellulitem.

CIRCUIT - ćwiczenia są szybkie oraz urozmaicone. Pomaga w ujędrnianiu ciała oraz w modelowaniu sylwetki, daje siłę i wytrzymałość. ą to ćwiczenia ogólnorozwojowe, mające na celu wzmocnić organizm oraz efektywnie poprawić kondycję oraz zapewnić wysportowaną sylwetkę. Są to bardzo wymagające ćwiczenia, aczkolwiek bardzo efektywne, ponieważ podczas jednej minuty można spalić nawet do 15 kcal.

AQUA AEROBIK - to bezpieczna dla kręgosłupa i przyjemna dla ćwiczących forma aktywności fizycznej. Wykorzystuje elementy aerobiku do ćwiczeń na basenie. Przeznaczone są zarówno dla osób młodych jak i starszych, dla szczupłych jak i otyłych. Dzięki temu, że zajęcia prowadzone są w wodzie, odciążone zostają stawy i kręgosłup. Ćwiczenia w wodzie są bardziej efektywne, ze względu na opór wody.

AEROBOKS - Zajęcia łączą w sobie cechy różnych systemów walki. Ruchy są proste, trening ma charakter zajęć cardio. Dzięki takim ćwiczeniom poprawiamy wydolność, zwinność, ukształtujemy mięśnie.

PILATES - w Pilatesie nie ważna jest ilość, lecz jakość, stąd właśnie płynie ta wyjątkowa skuteczność pilatesu.

STEP - ćwiczenia polegają na wchodzeniu i schodzeniu ze stopnia o regulowanej wysokości. Na stepie można wykonać ok. 250 ćwiczeń w rytm muzyki. W celu podniesienia intensywności ćwiczeń można wykorzystać na zajęciach lekkie hantle. Gdy chce się doprowadzić do szybszego spalania kalorii, należy ćwiczyć na podwyższonym stepie. Dla osób, które lubią dużo ruchu.

Ćwiczenia i relaks

JOGA - joga to proces poprawiający równowagę, koncentrujący się na rozwoju emocjonalnym i umysłowym. Zajęcia uwalniają od napięć, dają psychiczne odprężenie, lepszy przepływ energii, oczyszczają i wzmacniają układ nerwowy. Joga jest dla każdego i każdy może czerpać z niej korzyści.

TAI-CHI - polega na powolnych ruchach, które wzmacniają mięśnie i uelastyczniają je oraz usprawniają krążenie krwi. Styl kładzie nacisk na rozciąganie się i obracanie w każdym z ruchów w jak najbardziej perfekcyjny sposób. Tai-chi pomaga podnieść koordynację ruchów, poprawić równowagę, a także giętkość i siłę nóg, jednocześnie redukując stres. Trening polecany jest dla ludzi w różnym wieku i o różnym stanie zdrowia.

STRETCHING - jest to po prostu rozciąganie, z tym, że wykonywane w określony sposób. Najbezpieczniejszą i najefektywniejszą metodą jest metoda statyczna, która polega na stopniowym naciąganiu poszczególnych mięśni, aż do momentu oporu. Ćwiczy się poszczególne partie ciała wytrzymując w każdej pozycji 30-60 sekund i powtarzając ruchy w seriach po kilkanaście. Przez cały okres ćwiczeń należy spokojnie i miarowo oddychać.

Które zajęcia należą do Waszych ulubionych?

Gwiazdy z efektem jo-jo

Więcej o: