Sposoby na spierzchnięte usta

Gdy temperatura spada, nasze usta stają się bardziej suche. Myślisz, że pomadka rozwiąże ten problem? Eksperci twierdzą, że to nie wystarczy. Przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby na spierzchnięte usta.

Usta powiedzą ci prawdę

Usta to w rzeczywistości błona śluzowa, więc mają bardzo cienkie warstwy skóry, co sprawia, że bardziej niż reszta skóry są podatne na przesuszenie. Badania pokazują, że tracimy aż 10 razy więcej wilgoci poprzez nasze usta niż z jakiejkolwiek innej części twarzy i ciała. Jeśli są spierzchnięte dają nam znać o ogólnym stanie naszej skóry.

Szminki i pomadki

Nakładanie szminki i błyszczyka na spierzchnięte usta to najgorsza rzecz jaką można zrobić, a jednak wiele kobiet wciąż popełnia ten błąd. Może myślą, że tym sposobem ukryją swój problem? Nic bardziej mylnego. Czerwony czy różowy pigment osadza się na wysuszonej i popękanej skórze jeszcze bardziej podkreślając jej zły stan. Nie ma co się oszukiwać, wygląda to wprost okropnie! Lepiej już w ogóle na usta nie nakładać nic zwłaszcza, że niektóre bezbarwne pomadki, które z założenia mają je nam nawilżyć, robią wręcz kompletnie na odwrót - wyciągają z nich wilgoć. Oto kilka kroków, które warto podjąć, by pozbyć się problemu:

Stosuj

Okłady z ogórka. Pokrój go na plasterki, i przyciśnij do ust. Soki z warzywa powinny złagodzić podrażnioną skórę i pomogą odbudować popękane usta.

Unikaj

Dłubania i zdzierania wysuszonego naskórka, czy to palcami czy zębami. Nie tylko pozbawiasz skórę naturalnej ochrony, ale możesz spowodować jej pękanie i krwawienie, to z kolei prowadzi do infekcji.

Stosuj

Peelingi, np. takie przygotowane w domu. Wystarczy wymieszać brązowy cukier z wodą i delikatnie wetrzeć go w usta, do momentu gdy staną się miękkie. Możesz też użyć miękkiej szczoteczki do zębów. Zacznij szorować delikatnie usta zaczynając od ich kącików i kierując się do środka. Nałóż po tym wazelinę i powtarzaj proces co 5, 7 dni.

Unikaj

Niektórych pomadek do ust. W przeciwieństwie do tego co zwykło się sądzić, niektóre z nich nie nawilżają ust. Wyciągają wilgoć ze skóry zamiast pozwolić jej ją wchłonąć. Wszystkie pomadki zawierające mentol, kamforę i miętę mogą dodatkowo podrażnić spierzchnięte usta, nie pozwalając im się wyleczyć.

Stosuj

Kremy nawilżające do ust. Najlepiej nałożyć je tuż po kąpieli czy prysznicu, gdyż pomaga to zamknąć popękaną skórę i uzupełnić brak niezbędnej wody i olejków. Można zamiast kremów wypróbować oleju sezamowego, radzi Jaira Lima, ekspert od spraw urody dla gwiazd. Jest bogaty w witaminę A, B i E, które mają właściwości nawilżające.

Unikaj

Oblizywania ust. Jest to instynkt, który sprawia, ze pogarszamy ich stan. Nasza ślina osusza skórę, ponieważ zawiera w sobie kwasy, które normalnie są odpowiedzialne za rozkład jedzenia. To właśnie te kwasy podrażniają skórę.

Stosuj

Kurację od wewnątrz, a więc pij mnóstwo wody. To ważne, by ciało była odpowiednio nawodnione i nie brakowało mu witaminy B, żelaza i niezbędnych kwasów tłuszczowych.

Jakie są wasze sposoby na spierzchnięte usta?

Więcej o: