Wągry - czy można się ich skutecznie pozbyć?

Uporczywe wągry dotyczą niemalże każdego. Nawet osoby z nieskazitelnie piękną cerą wciąż mają z nimi kłopot. Szczególnie dokuczliwe są wągry na nosie. Przypomnijmy sobie kilka skutecznych sposobów, które mogą pomóc.

Wągry na nosie (i nie tylko) to twoja zmora? Niestety nie mamy najlepszych wiadomości. Nie istnieje bowiem jeden rewolucyjny sposób, dzięki któremu nasze wągry znikną raz na zawsze. Jeśli twoja skóra ma skłonność do przetłuszczania się i powstawania zaskórników - niestety będzie trzeba radzić sobie z problemem na bieżąco .

Wągry: skąd się biorą?

Zaskórniki powstają w wyniku zanieczyszczenia ujść gruczołów łojowych. Pory są otwarte zawsze, ale stopień ich rozszerzenia jest przede wszystkim kwestią genów. Wpływ na to maja również hormony oraz rodzaj skóry. Hormony pobudzają gruczoły łojowe, one z kolei pracują wówczas ze zdojona siłą. Skóra jest tłusta, a pory się rozszerzają. Najbardziej podatne na pojawianie się zaskórników są miejsca w tak zwanej sferze T , czyli czole, nosie oraz brodzie. To właśnie w tych miejscach skóra produkuje najwięcej sebum.

Zobacz wideo

Większość osób wyciska zaskórniki. Nie jest to najlepszy pomysł, często bowiem nie przestrzegamy przy tym odpowiednich zasad higieny, przez co wprowadzamy pod skórę mnóstwo bakterii. Ponadto przyśpieszamy tym sposobem produkcje sebum. Zaskórniki powracają po około tygodniu.

To także może cię zainteresować: W "urodzie" świat jest 7 lat za Koreą Południową

Wągry na nosie (i nie tylko): plastry i maseczki na wągry bronią do walki z niedoskonałościami

Mało kogo stać jednak na regularne zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Jak z wągrami możemy walczyć w domu?

  - Możesz użyć przyrządu, który nazywa się "Łyżeczką unny". Przypomina on pilniczek z dwiema końcówkami. Jego użycie jest dość proste i bezbolesne. Przed rozpoczęciem "zabiegu" jednak należy odpowiednio przygotować i oczyścić skórę.

  - Bezwzględnie należy pamiętać o oczyszczeniu skóry. Mleczko, żel, a następnie tonik. Polecam również regularne peelingi.

  - Jeśli nie macie skóry wrażliwej ze skłonnością do alergii możecie spróbować przyłożyć na zanieczyszczone partie skóry ciepły ręcznik namoczony wcześniej w wywarze z rumianku. Nie polecam ziołowych parówek stosowanych bezpośrednio na twarz, ponieważ wprawdzie otworzą nam one pory - bez specjalistycznego sprzętu i preparatów - istnieje ryzyko, że niektóre z nich pozostaną nie zamknięte. Przy zmianach ropnych parówki tego typu są absolutnie zabronione!

  - Po domowym zabiegu oczyszczania twarz należy zdezynfekować (broń Boże nie używajcie w tym celu perfum). Dobrze również nałożyć odpowiednią maseczkę ściągającą pory. Przy skórze z tendencją do przetłuszczania dobrze stosować też maseczki z zieloną glinką.

  - Doraźnie można używać również pasków na wągry - systematycznie stosowane - mogą pomóc zmniejszyć ilość zaskórników. Powtarzaj taki zabieg około 2-3 razy w tygodniu.

  - Dość oryginalnym, ale podobno skutecznym sposobem jest stosowanie miękkiej szczoteczki na którą nakładamy odrobinę żelu antybakteryjnego. Problematyczne strefy bardzo delikatnie masujemy okrężnymi ruchami, po czym spłukujemy letnią wodą.

  - Sposób polega na dogłębnym oczyszczeniu twarzy i wydobyciu z rozszerzonych porów zanieczyszczeń. bardzo ważne, by szczoteczkę po każdym użyciu dezynfekować i pamiętać, by utrzymywać ją w absolutnie nienagannej czystości.

  "Paski na wągry nie zmniejszają porów". Dermatolog tłumaczy, co naprawdę pomaga na zaskórniki

  Walczysz z wągrami na nosie? Nie zapominaj o odpowiednich kosmetykach

  Oprócz tego - codzienna pielęgnacja skóry i dobór odpowiednich do swego rodzaju cery kosmetyków to absolutna podstawa. Istotą nowoczesnej pielęgnacji skóry łojotokowej jest stosowanie preparatów lekko złuszczających, zapobiegających tworzeniu się wągrów.

  Chcesz usunąć wągry na nosie (i nie tylko)? W gabinecie kosmetycznym warto zapytać o takie zabiegi jak:

  - mikrodermabrazja, - peeling alfa- beta, - biomedic, - oraz laser frakcyjny.

  Więcej o: