Jak działa masaż tajski?

Niegdyś masaż tajski przeznaczony był wyłącznie dla członków rodziny królewskiej. Dziś masaż tajski to jeden z popularniejszych masaży orientalnych w Polsce. Dlaczego?

O masażu tajskim mówi się, że jest jogą dla leniwych. Osoba, która jest masowana, przyjmuje w trakcie masażu wiele pozycji, które przyjmowane są podczas ćwiczeń jogi. W Tajlandii znany jest jako masaż tradycyjny i w starożytności przeznaczony był wyłącznie dla członków rodziny królewskiej. Masaż tajski polega na rytmicznym uciskaniu konkretnych punktów na ciele. Wierzy się, że dzięki uciskaniu właściwych punktów, osoba masowana pozbywa się stresu, napięcia oraz bólu.

Jak przebiega masaż tajski?

Masowana osoba jest ubrana w luźne, wygodne ubranie i leży na specjalnym materacu o umiarkowanej giętkości. Masaż może być wykonywany indywidualnie, bądź "na dwie ręce". Masażysta podczas wykonywania masażu bardzo intensywnie pracuje swoim ciałem, używając dłoni, kciuków, łokci i przedramion, a także stóp. Nacisk łokciem następuje w sposób rytmiczny na przebiegające aorty, powodując uczucie głębokiego odprężenia. Większość masażu przebiega po tzw. liniach Sen, co znajduje swoją analogię, podobnie jak meridiany czy hinduskie kanały Nadi(joga). Osoba masowana przyjmuje wiele pozycji, które wywodzą się z pięciu zasadniczych postaw jogi pasywnej: leżenia przodem, tyłem, bokiem oraz postawy siedzącej i odwróconej. Pełna, w pełni kompletna sesja masażu tajskiego winna trwać 2 godziny lub więcej, podczas których w sposób rytmiczny następuje ucisk i rozciągnięcie całego ciała: to dotyczy również wyciągania palców, stóp u nóg, uszu oraz przyjmowania przez osobę masowaną różnych wyciągniętych pozycji. Wszystko odbywa się zgodnie z wielowiekową procedurą.

Dla kogo polecany jest masaż tajski?

Masaż tajski jest przede wszystkim polecany osobom, które pozbawione są energii i odczuwają zmęczenie. Daje on wiele korzyści osobom, które na co dzień pracują w stresie i są narażone na prace w niekorzystnych warunkach dla ciała i ducha. Masaż tajski odpręży całe ciało i zadziała na nie rewitalizująco.

Jakie są najpopularniejsze masaże tajskie?

Agnieszka Beliniak, właścicielka salonu masażu "Andara", który mieści się na warszawskim Powiślu, zdradziła nam, że klienci najczęściej decydują się na klasyczny masaż tajski oraz ten, który wykonywany jest stemplami ziołowymi.

Klasyczny masaż tajski całego ciała to masaż polegający na rozluźnieniu tkanek miękkich i mobilizacji stawów za pomocą ucisków i pozycji rozciągających. Celem takie masażu jest wyciszenie organizmu, odprężenie i usprawnienie pracy całego ustroju. Natomiast masaż tajskimi stemplami ziołowymi to terapeutyczny masaż łączący w sobie dwie starożytne koncepcje lecznicze - masaż energetyczny i ziołolecznictwo. Wywodzi się z tajskiej szkoły masażu. Terapia stemplami używana jest w Tajlandii od 400 lat. Podczas bitwy o dawną stolicę Tajlandii Ajutaję ranni wojownicy trafiali do buddyjskich świątyń, gdzie byli leczeni za pomocą kojącego masażu i okładów ziołowych. Wykorzystuje się w nim ziołowe sakiewki, które wykonane są z mieszanki subtelnych ziół starannie zawiniętych w bawełniany materiał. Taki masaż, oprócz poprawienia kondycji fizycznej, pozbywa się toksyn z organizmu, relaksuje oraz co najważniejsze szczególnie dla pań, wzmaga spalanie tłuszczu - dodaje właścicielka salonu, która sama systematycznie poddaje się masażowi tajskimi stemplami ziołowymi.

***

Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości salonu "Andara", ul. Rozbrat 34/36, Warszawa. Więcej na stronie: andaracosmetics.pl

Czy korzystałaś z masażu tajskiego? Jakie są Twoje wrażenia?

Więcej o: