Cera tłusta i trądzikowa - metody pielęgnacji

Pielęgnacja skóry tłustej i trądzikowej nie należy do najłatwiejszych, jednakże nie należy się poddawać, bowiem odpowiednia pielęgnacja naprawdę pomaga

Cera tłusta jest słabo ukrwiona i wydziela sebum w nadmiernej ilości. Jej wadą są częste powikłania trądzikowe i często nieestetyczny wygląd, który chcemy przykryć nadmierną ilością makijażu. Zamiast zbyt dużej ilości podkładu i różnego rodzaju pudrów, warto o nią odpowiednio zadbać.

Główną przyczyną pojawienia się trądziku są zaburzenia hormonalne, takie jak dojrzewanie, miesiączka, czy ciąża. Inne powody to również zmęczenie, stres, a nawet nieodpowiednia dieta. Nasza skóra produkuje za duże ilości łoju, który to w dalszej kolejności blokuje pory skóry.

Właściwa pielęgnacja skóry tłustej i trądzikowej

Po pierwsze, ważny jest odpowiedni dobór kosmetyków. Musisz pamiętać, że każdy rodzaj skóry ma inne potrzeby. Powinnaś wybierać kosmetyki, które są bez oleju ("oil-free"), a jednocześnie regulują wydzielanie łoju.

Nawilżanie skóry tłustej jest równie istotne. Nie jest prawdą, że skoro cera jest tłusta, nie należy jej nawilżać. Wybieraj kremy specjalnie przeznaczone do skóry tłustej i trądzikowej, które to zazwyczaj mają lżejszą konsystencję, niż te to skóry normalnej, czy suchej. Często są również w postaci żelu, który szybciej się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy, a matują skórę.

Należy pamiętać, by absolutnie nie wyciskać pryszczy samemu. Jeżeli jest ich naprawdę dużo, należy udać się do kosmetyczki i wykonać odpowiedni zabieg. Pod żadnym pozorem nie wyciskać ich samej w domu, ponieważ możemy sobie tylko bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Powinno się unikać kosmetyków, które zbyt silnie oczyszczają skórę. Brzmi dziwnie? W przypadku skóra tłustej i trądzikowej mniej znaczy więcej, ponieważ im więcej będziemy ją oczyszczać silnymi środkami, tym więcej łoju będzie ona produkować. Innymi słowy, skóra zacznie się bronić.

Pamiętaj też, by uważać na zewnętrzne zanieczyszczenia, takie jak dym papierosowy, zanieczyszczenie powietrza. Warto zastosować produkty do pielęgnacji tuż przed wyjściem z domu, aby skórę odpowiednio uchronić przed czynnikami zewnętrznymi. Natomiast tuż po przyjściu, dokładnie ją oczyścić. Równie istotne jest nieobciążanie skóry zbyt dużą ilością makijażu. Lepiej, gdy nałożysz go mniej, a w ciągu dnia przemyjesz wodę tonikiem przeznaczonym do skóry tłustej i trądzikowej.

Więcej o: