Tatuaż na wieczną pamiątkę

Chciałabyś, ale się boisz? Zrobienie tatuażu to decyzja, która pociąga za sobą poważne konsekwencje. Czy jesteś gotowa na związek na całe życie - na dobre i na złe, w szczęściu i nudzie?

Kwestia mody

Tatuaże podobnie jak większość dziedzin życia ulegają modzie. Najlepiej widać to na przykładzie gwiazd, które uwielbiają "pismo obrazkowe". Maoryskie tybale jak u Robbiego Williamsa były kiedyś modne - teraz wyglądają mniej topowo, podobnie słowa w sanskrycie. Chińskie znaczki - kiedyś prawdziwy szał, teraz raczej śmieszą. Najmodniejsze wśród mężczyzn pantery, druty kolczaste i smoki także pokrył już kurz historii. Teraz na tatuażowej tapecie znajdują się pisane ozdobnym, odręcznym pismem słowa i małe czarne proste ikonki - np. pistoletu, kotwicy, ptaków. Co będzie modne za rok? Trudno powiedzieć, na pewni coś nowego. Żeby zrobić sobie tatuaż powinnaś przede wszystkim bardzo dokładnie przemyśleć wzór i umiejscowienie rysunku czy napisu. Kiedyś popularnością cieszyły się łopatki, kostki u nóg i bicepsy, teraz stopy, kark i nadgarstki. Jeśli tatuaż ma się nie znudzić właścicielce, lepiej, żeby nie pozostawał na widoku - dzięki temu nie opatrzy się szybko. Osoby wykonujące tatuaże wskazują miejsca, które podczas wprowadzania igły pod skórę bolą najbardziej - szyję, narządy intymne i skórę tam, gdzie ciało jest blisko kości. Doradzają także, żeby wybierać lokalizacje, które w raz z upływem czasu i działania grawitacji nie zeszpecą rysunku. Należą do tej kategorii brzuch, piersi i pośladki. Pamiętaj, że tatuaż będzie się zmieniał razem z Tobą - tył, chudł, obwisał...

Wielkie malowanie

Jesteś zdecydowana, masz wzór i nie zawahasz się go użyć. Poszukaj dobrego studia tatuażu, w którym pracują doświadczeni specjaliści. W najpopularniejszych miejscach na wizytę trzeba się wcześniej zapisać. Żeby się dostać do mistrza trzeba czekać nawet kilka tygodni. Poszukaj opinii w necie i na forach poświęconych tatuażom. Nie chcesz przecież, żeby namalowana twarz miała zeza, a literki były krzywe. Dzień przed planowaną wizytą w studiu tatuażu, nie pij alkoholu i nie łykaj aspiryny - rozrzedzają krew, co utrudnia wprowadzenie tuszu pod skórę. Gdy już dotrzesz na miejsce rozejrzyj się, czy jest higienicznie, a tatuażysta dezynfekuje przed przystąpieniem do pracy swoje stanowisko, sprzęt i wyjmuje sterylne przyrządy z nowego opakowania. Sprawa jest poważna, bo jak wszędzie, gdzie mamy do czynienia z ingerencją w skórę możemy zakazić się żółtaczką wszczepienną, wirusem zapalenia wątroby typu B lub C i HIV.

Zabieg do innych niepodobny

Tatuowanie nie jest bardzo bolesne - dyskomfort zależy od unerwienia miejsca, odporności na ból i wielkości tatuażu. Wykonanie ogromnego, pełnego detali i wypełnień dzieła sztuki może wymagać kilkukrotnego pojawienia się na parogodzinnych sesjach. Małe i proste rysunki i napisy kosztują około 200 zł, im większy, tym droższy - cenę ustala się indywidualnie. Najpierw tatuażysta kopiuje wybrany przez Ciebie wzór na papier, a następnie odbija go na skórze. Później igłą z barwnikiem wypełnia rysunek. Po skończonym zabiegu, specjalista pokrywa skórę tłustą maścią (Bepanten, Alantan) i owija folią spożywczą. Do pełnego wygojenia ranki (czyli momentu, gdy sam odpadnie strup) należy tatuaż natłuszczać np. wazeliną. Dużych, świeżo wykonanych tatuaży lepiej nie moczyć podczas długich kąpieli (także w basenie, morzu czy jeziorze), a później chronić rysunek przed słońcem stosując miejscowo kremy z wysokimi filtrami - jeśli tatuaż fundujesz sobie w lecie.

Niechciany tatuaż

Jeśli tatuaż Ci się znudzi lub przestanie podobać (Arek już nie będzie Twoją love) możesz go usunąć na kilka sposobów. Najprostszy z nich to pokrycie niefortunnego rysunku - kolejnym wzorem. Nosi to nazwę covera i jest idealnym rozwiązaniem dla osób, którym nie przeszkadza idea tatuażu, tylko jego obecna forma. Pod indianinem zniknęła np. Doda z ramienia Radosława Majdana. Drugie wyjście to usunięcie wzoru laserem. Laser podoła małemu, jednokolorowemu tatuażowi, ale z większym i kolorowym wzorem może być problem. Interwencja laserowa może się okazać droższa niż sam tatuaż (300 do 600 zł za zabieg, których może być kilka). Po laserze nie pozostają blizny. Ostatecznością jest chirurgiczne wycięcie wzoru. W przypadku dużych tatuaży konieczny jest przeszczep skóry. Po operacji zostają blizny, a w portfelu pustka - zabieg kosztuje od 1000 zł w górę.

Więcej o: