Medycynie estetycznej na pewno. Umiarkowanie chłodna zima (ale nie siarczyste mrozy) spędzona w mieście, odcina nas od słońca (siedzisz wtedy w pracy). Gdy dzień jest krótki, szanse na wystawienie bezbronnej skóry na szkodliwe działanie promieni słonecznych maleje. Lekarze i kosmetyczki polecają w tym czasie wszelkiego rodzaju peelingi. Złuszczać skórę możemy przy pomocy metod mechanicznych (mikrodermabrazja), laserowych i chemicznych. To, czy skorzystasz z ich dobrodziejstw w gabinecie lekarskim czy kosmetycznym, zależy od stężenia i mocy preparatu. To także specjalista, po przyjrzeniu się Twojej cerze, powinien wybrać odpowiednie środki i urządzenia, które najlepiej podziałają na Twoją skórę.
Wśród kwasów powodzeniem cieszą się glikolowy i migdałowy. Kwas glikolowy (podstawa większości kwasów) można stosować nawet na skórę bardzo wrażliwą - wzmacnia on jej odporność i poprawia nawilżenie. Jeśli masz skórę naczynkową, to ona także nie jest przeszkodą w stosowaniu kwasu. Zimą dobrze leczy się także trądzik. Zmiany skórne i łojotok leczy się kwasem salicylowym, pirogronowym i migdałowym - lekarze stosują także ich połączenie. W zależności od użytego preparatu, skóra może na niego różnie reagować - czasami od razu jest świeża i wygładzona, innym razem łuszczy się i potrzeba jej około tygodnia na odsłonięcie nowej warstwy i dojście do siebie.
Laser znajduje bardzo wiele zastosowań. Można nim usuwać zbędne owłosienie, wygładzać zmarszczki, likwidować znamiona i blizny, usuwać rozstępy i zmiany potrądzikowe. Depilację laserową stosuje się najczęściej na nieopalone nogi, a wymagana liczba powtórzeń sprawia, że uwijając się zimą, mamy szanse powitać lato z idealnie gładkimi łydkami, udami i bikini. Zanim odsłonisz ciało, usuwając zimą znamiona czy walcząc z rozszerzonymi naczynkami, dajesz skórze czas na wygojenie i powrót do formy.
Stosowanie lasera w walce z przebarwieniami słonecznymi okazało się nie do końca skuteczne (wyniki badań dermatologicznych zaprezentowanych podczas Kongresu Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii w Lizbonie). Dlatego zamiast wydawać pieniądze na niepewny efekt, lepiej skorzystać z porad lekarza i zastosować się do jego zaleceń. Przy likwidowaniu przebarwień stosuje się kwas kojowy, azelainowy, fitowy i wyciągi roślinne, np. z morwy. Plamy nie przepadają za brutalnymi metodami - wolą działania dostosowane do wrażliwości i fototypu cery.
Zimą warto także zainwestować w zabiegi odmładzające - wygładzające zmarszczki, przywracające skórze jędrność. Można je stosować w seriach - zimą czas płynie inaczej niż wiosną i latem, kiedy szkoda dnia na leżenie w gabinecie dermatologa. Dermatolodzy i kosmetyczki polecają mezoterapię bezigłową i igłową, peelingi głęboko złuszczające oraz działającą na podobnej zasadzie mikrodermabrazję. Bez względu na pogodę możesz skorzystać z uroków wypełniaczy i botoksu - jeśli jednak lekarz będzie Cię zniechęcał, nie nastrzykuj się na siłę.
Wizyty w gabinecie medycyny estetycznej polecane są przez cały rok, ale większość zabiegów ze względu na swoją specyfikę i wpływ środowiska na skórę przeprowadza się od końca września do kwietnia. Musisz jednak pamiętać, że silny mróz i planowany wyjazd na narty to absolutne przeciwwskazania do części propozycji. Zanim lekarz przystąpi do działania, nie zapomnij powiedzieć mu o swoich planach wyjazdowych.