Na pytanie, co jest najważniejsze w codziennej pielęgnacji skóry twarzy, dermatolodzy, kosmetyczki i lekarze medycyny estetycznej odpowiadają jednym głosem - jej oczyszczanie. Wiele kobiet banalizuje tę kwestię, nie przywiązując zbyt wielkiej wagi do wieczornego zmywania makijażu. Spanie w makijażu, zmywanie na pół gwiazdka - to dla skóry ślepy zaułek.
Żeby kosmetyki do demakijażu zadziałały, potrzebują chwili - całkiem jak zmywacz do paznokci, który przykładasz na kilka sekund na waciku i czekasz, aż rozpuści lakier. Skóra twarzy i oczy nie lubią, kiedy się je trze i brutalnie traktuje. Nie żałuj kosmetyku, mocno nasączając waciki np. płynem micelarnym. Przyłóż watkę do zamkniętego oka i poczekaj, aż preparat rozpuści cienie i tusz (do wodoodpornej maskary używaj płynów dwufazowych). Zwróć uwagę na to, jak kosmetyczka zmywa makijaż z Twojej twarzy. Jest to przyjemny, często połączony z masażem zabieg. Kiedy wieczorem stajesz przed lustrem, pamiętaj, że zmywanie skóry powinno być miłe i delikatne. Dotykając twarzy, łagodniej ją uciskaj; pomoże to zrelaksować mięśnie twarzy, które tak jak wszystkie mięśnie napinają się pod wpływem stresu.
Rodzaj kosmetyku do oczyszczania twarzy powinien być przede wszystkim dobry dla Ciebie. Jeśli lubisz gęste mleczka kosmetyczne - świetnie, dobrze zmywają, przy okazji natłuszczając skórę. Pamiętaj, że dermatolodzy uczulają, że gęste preparaty należy dodatkowo usunąć przemywając twarz np. płynem micelarnym. Są kobiety, które nie wyobrażają sobie, że oczyszczanie twarzy mogłoby się obyć bez wody. Inne nie lubią jej i stosują tylko chusteczki. W tym wypadku nie środki są ważne, ale cel. Nawet jeśli jesteś wierna kosmetykom, raz na jakiś czas wypróbuj nowości - olejki, płyny, pianki, emulsje, żele. W kosmetyce codziennie odkrywane są nowe składniki, szkoda więc, żebyś przegapiła pojawienie się innowacyjnego produktu.
Oczyszczona skóra natychmiast lepiej wygląda - jest świeższa, bardziej promienna, gładsza, a pory zwężone. Zmywanie makijażu zacznij od szyi, stopniowo przesuwając się w górę, do linii szczęki, aż po czoło. Nie musisz sięgać po specjalne szczoteczki i urządzenia do mycia. Palce rąk są równie skuteczne w nakładaniu produktów i masowaniu twarzy. Do zmywania preparatu świetnie nadaje się naturalna gąbka - pamiętaj jednak, żeby często ją wymieniać na nową.
Skóry tłuste i mieszane należy dodatkowo złuszczać - żeby nie zatykały się pory. Możesz o to dbać, robiąc sobie regularnie peeling, używając wacików peelingujących (nie stosuj ich na oczy ani na skórę wokół oczu) albo stosując żele peelingujące. W przypadku cery suchej i wrażliwej najlepszym sposobem na jej ukojenie i natłuszczenie będzie zastosowanie mleczka albo śmietanki kosmetycznej. Woda w połączeniu z żelami myjącymi może wywołać w tym przypadku reakcję alergiczną
Skórę powinnaś oczyszczać dwa razy dziennie - rano, żeby zmyć z jej powierzchni pot i sebum, które wyprodukowała w nocy, i wieczorem, by oczyścić ją z makijażu, sebum, potu i brudu. Kolejnymi krokami w pielęgnacji skóry będzie przetarcie skóry tonikiem bezalkoholowym, który przywróci skórze naturalne pH, a później nałożenie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych - kremów czy żeli, które odżywią skórę, zmatowią ją i nawilżą.