Masaż Shiatsu - moc dotyku

Masaż Shiatsu pochodzi z tradycji dalekiego wschodu (Chiny, Japonia). Jest to masaż o działaniu relaksującym i ogólnie leczącym.

Shiatsu pochodzi z Japonii. Tokujiro Namakoshi założył Instytut Terapii Shiatsu. Shiatsu to rodzaj masażu, polegający na uciskaniu wybranych części ciała, aby odblokować energię, która nie znajduje ujścia i nie może popłynąć wyznaczonymi do tego kanałami w naszym ciele. Choć nazwę masażu możemy tłumaczyć jako 'ucisk palcem' (od słów shi-palce i atsu-ucisk), nie musimy się ograniczać do usiskania jedynie palcami. Masaż Shiatsu pomaga wyleczyć najróżniejsze choroby i dolegliwości ciała. Nie znaczy to oczywiście, że zdrowi nie mogą skorzystać z tego leczniczego działania. Masaż ten powoduje, iż ciało powraca do równowagi, homeostaza zostaje zachowana. Masowany człowiek lepiej sobie radzi ze stresem, ze wszystkimi problemami i zaburzeniami powodowanymi przez stres. Shiatsu usuwa nagromadzone w ciele napięcie. Jeśli chcemy poczuć wzrastającą w nas siłę do życia i uwolnić się od napięcia, masaż Shiatsu jest znakomitym pomysłem. Shiatsu posiłkuje się kilkoma technikami, przy czym pobieżny obserwator może odnieść wrażenie, że nic właściwie się nie dzieje zaledwie spokojne, łagodne uciskanie kciukami czy dłońmi różnych punktów na ciele. Wygląda to niemal na leniwe wykonywanie pewnych czynności, i w rzeczy samej, pod względem zachowania energii, tym właśnie jest. Ale pod tymi nieskomplikowanymi czynnościami, wewnątrz organizmu dzieje się wiele w subtelnej sferze energii życiowej.

Na czym polega Shiatsu?

Masaż Shiatsu wykonywany jest na macie ułożonej na podłodze, bez użycia olejków, w luźnym ubraniu. Masażsyta, w trakcie zabiegu, wykonuje wiele nacisków kciukami poszczególnych partii ciała, dzięki czemu reguluje się przepływ energii "qi" pacjenta. W ciele ludzkim znajduje się wiele kanałów energetycznych (meridianów), w których gromadzi się energia, a złe samopoczucie lub stany chorobowe wynikają z blokady tychże kanałów. Stąd nacisk na określone punkty, umieszczone wzdłuż całego ciała, ma na celu przywrócenie energetycznej równowagi i stanu zdrowia. Po masażu wskazane jest picie dużej ilości niegazowanej wody.

Dla kogo Shiatsu?

Masaż japoński Shiatsu przeznaczony jest przede wszystkim dla osób zestresowanych. Chwalony jest przez kobiety, cierpiące na zespół napięcia przedmiesiączkowego, a także osoby z osłabioną odpornością organizmu. Masaż Shiatsu polecany jest także osobom z migrenami i zaburzeniami układu trawiennego oraz oddechowego.

Jakie są korzyści masażu Shiatsu?

Harmonizuje przepływ energii w ciele

Wzmocnia witalność i poprawia samopoczucie

Poprawia koncentrację i sprawność intelektualną

Działa pozytywnie na układ krwionośny i limfatyczny

Więcej o: