Laserowe usuwanie tatuażu - skuteczne?

Jeśli tatuaż Ci się znudzi możesz go usunąć laserem.

Laser usuwa tatuaż poprzez emisję bardzo krótkich impulsów światła (nanosekundy), które są selektywnie pochłaniane przez barwnik tatuażu. Każdy kolor barwnika absorbuje inną długość fali. Po absorpcji dochodzi do rozerwania barwnika na bardzo drobne fragmenty, które są wchłaniane (usuwane przez układ immunologiczny skóry). Zabieg jest dzięki temu bardzo precyzyjny i nie wywołuje trwałych obrażeń skóry.

Laser Medlite posiada kilka końcówek emitujących światło o różnych długościach fali:

1064 nm do usuwania ciemnych tatuaży (czarnych, szarych, granatowych)

532 nm do usuwania tatuaży czerwonych

585 nm do usuwania tatuaży zielonych

650 nm do usuwania tatuaży jasnoniebieskich;

Nie wszystkie kolory barwnika są możliwe do usunięcia. Laser posiada ograniczenia w usuwaniu tatuaży żółtych, fioletowych, pomarańczowych, różowych, białych. Systemem tym można usuwać tatuaże profesjonalne, amatorskie i pourazowe.

Jak przebiega zabieg?

Zabieg poprzedzony jest konsultacją z próbą laserową kwalifikującą do zabiegu. Odczucia w trakcie zabiegu laserem Medlite są porównywalne do bólu po strzeleniu gumką, w związku z czym znieczulenie z reguły nie jest wymagane. Po zabiegu pojawiają się delikatne powierzchowne, szybkogojące uszkodzenia naskórka. Przed wyjściem z gabinetu na skórę nakładana jest maść z antybiotykiem i opatrunek. Po kilku dniach powstałe strupki odpadają odkrywając zaczerwieniony naskórek. Z każdym zabiegiem tatuaż blednie, ale czasami niewielka ilość barwnika pozostaje w skórze i zarys tatuażu może być widoczny. Istnieje bardzo niewielkie ryzyko powstania blizn z wyjątkiem przedwczesnego zrywania strupków i ewentualnej infekcji (rzadko). Prawie po każdym zabiegu usunięcia tatuażu występują czasowo przebarwienia, odbarwienia oraz zmiany w teksturze skóry w miejscu zabiegu. W większości przypadków zanikają one w czasie 1-3 lat po zabiegu. W rzadkich przypadkach dochodzi do trwałych zmian, które jednak zazwyczaj są delikatne, ledwo widoczne i tym samym przez pacjentów akceptowane.

Usuwanie tatuaży w jednym zabiegu jest przeważnie niemożliwe. Liczba koniecznych zabiegów zależy od:

koloru lub ilości występujących kolorów tatuażu,

wielkości, gęstości "upakowania" barwnika,

typu barwnika,

głębokości tatuażu,

koloru skóry

indywidualnej reakcji na laser (rola układu immunologicznego);

Tatuaże amatorskie wymagają do całkowitego względnie 90%-go usunięcia 4-5 zabiegów. Profesjonalne tatuaże, które zazwyczaj cechuje duża gęstość i silne pigmenty wymagają ok. 6-8 zabiegów. Pomiędzy zabiegami powinna być 6-8 tygodniowa przerwa, podczas której rozbite drobinki barwnika są wchłaniane przez organizm, co uwidacznia się stopniowym rozjaśnianiem tatuażu. Czas trwania zabiegu zależy od rozmiarów tatuaży i może wnosić od 5 do 60 minut.

Zalecenia pozabiegowe

zakaz zdrapywania strupków,

mycie możliwe dzień po zabiegu,

nawilżanie/natłuszczanie,

stosowanie filtrów p/słonecznych (SPF 50);

Możliwe efekty uboczne

niecałkowite usunięcie barwnika,

zmiana koloru tatuażu (gł. makijaż permanentny - stosowanie barwników metalicznych),

zaburzenia barwnikowe (odbarwienia i przebarwienia),

blizny i bliznowce (u osób predysponowanych),

Przeciwwskazania

skłonność do powstawania blizn (gł. przerosłych, keloidów),

choroby tkanki łącznej w wywiadzie,

terapia doustną izotretinoiną i okres do 3 miesięcy od zakończenia terapii,

bardzo duża powierzchnia tatuażu,

ciemne fototypy skóry.

Żródło: www.laser-medica.szczecin.pl

Więcej o: