Sposoby na łamliwe paznokcie

Niestety codzienny kontakt z detergentami, brak witamin i minerałów oraz niewystarczająca pielęgnacja sprawiają, że nasze paznokcie łamią się, rozdwajają i są matowe. Jak o nie dbać? Oto sposoby na łamliwe paznokcie.

Jeżeli paznokcie się łamią - jest to spowodowane zbyt małą ilością substancji tłuszczowych. Może również brakować pierwiastków takich jak krzem, cynk i magnez, które odpowiadają za twardość. Przede wszystkim przypominam o używaniu rękawiczek (zwłaszcza podczas zmywania, czy prania). Kremy powinno się wcierać u nasady paznokci, tak, aby dotarły do macierzy paznokcia.

1. Chrup witaminy (te w pożywieniu, oczywiście. Sztuczne - w tabletkach - są pomocne jako uzupełnienie niedoborów, ale organizm przyswaja je znacznie mniej chętnie, aniżeli te naturalne). Przy problemach z łamliwymi paznokciami pomocne są preparaty zawierające skrzyp polny, pokrzywę lub drożdże, zestaw witaminami z grupy B oraz mikroelementy. Wiele tego typu preparatów znajdziesz na aptecznej półce. Warto też przekonać się do herbatki ze skrzypu, choć Twoim kubkom smakowym trudno będzie ją pokochać.

2. Jedz galarety i słodkie galaretki. Zawarta w nich żelatyna wzmocni i utwardzi paznokcie. Będą znacznie mniej łamliwe.

3. Nie maluj paznokci przez jakiś czas (nawet odżywkami w postaci bezbarwnego lakieru). Aceton, zawarty w każdej buteleczce takiego specyfiku, absolutnie nie jest Twoim sprzymierzeńcem w walce o zdrowe paznokcie.

4. Wcieraj w paznokcie olejek rycynowy. Na ciepło lub na zimno. Kosztuje 2-3 zł, a działa cuda! Przy codziennym stosowaniu zobaczysz ogromną poprawę już po kilku dniach. Paznokcie przestaną się rozdwajać i staną się znacznie twardsze.

5. Mocz paznokcie w ciepłej oliwie. Nawilżysz i wzmocnisz płytkę.

6. Apteczna maść z witaminą A (najprostsza, kosztuje kilka złotych) wzmocni paznokcie, uzupełni działanie olejku rycynowego.

7. W torebce noś krem do rąk i paznokci (ogromny wybór na sklepowych półkach). Używaj go kilkakrotnie w ciągu dnia, zwłaszcza po umyciu rąk. Zapobiegniesz w ten sposób wysuszaniu paznokci i skórek, a na dodatek zyskasz cudownie gładką skórę dłoni.

8. Podczas mycia naczyń i sprzątania zawsze używaj rękawiczek ochronnych. Kontakt detergentów z paznokciami jest dla nich zabójczy.

9. Wyrzuć metalowe pilniczki! Używaj tylko szklanych. Pamiętaj, że pilnik do tipsów jest za ostry do paznokci naturalnych.

Zobacz wideo
Więcej o: