Jest połączeniem dwóch rodzajów skóry - tłustej i suchej lub normalnej. Tzw. strefa T (czoło, nos, broda) jest tłusta, a policzki i skronie - suche.
Jak rozpoznać cerę mieszaną? Niestety, nie istnieje jedno uniwersalne narzędzie. Strefę cery suchej rozpoznajemy albo tradycyjnie po wyglądzie i dotykiem albo za pomocą specjalnego sebumetru, z którego wynik jednoznacznie rozstrzygnie czy mamy do czynienia ze strefą skóry suchej czy normalnej. Często może nam się bowiem subiektywnie wydawać, że nasza skóra jest sucha, a okazuje się, że jej parametry są jednak w normie, a my popełniamy błąd w zakresie pielęgnacji (krem nawilżający na mróz lub tonik zawierający dużo alkoholu) i sami podrażniamy skórę. Drugi błąd polega na tym, że sądząc że mamy cerę tłustą używamy kosmetyków do tejże cery na powierzchni całej twarzy, co przesusza obszary cery normalnej poza strefą T.
Należy nawilżać skórę na policzkach i skroniach i nawilżać i jednocześnie matowić skórę w strefie T. Zadbaj o nawilżenie - stosuj lekkie kremy nawilżające dobrze tolerowane w obydwu partiach twarzy. Jeśli jednak partie suche wymagają intensywniejszej pielęgnacji, warto zaopatrzyć się w dwa rodzaje kosmetyków. Pamiętaj, że długie przebywanie w bardzo niskich i wysokich temperaturach zwiększa wydzielanie łoju w strefie T, policzki zaś przesuszają się. Podstawowe zasady pielęgnowania cery mieszanej nie różnią się od pielęgnacji cery suchej i tłustej.
Nie należy myć twarzy w twardej wodzie
Powinno się również unikać wody silnie zażelazionej czyli powodującej na sprzętach łazienkowych "brunatne nacieki"
Nie można stosować mydeł zbyt zasadowych oraz zawierających nadmiar detergentów
Toniki nie powinny zawierać alkoholu, gdyż powoduje to zaburzenie równowagi lipidowej
Do zmywania używać należy żeli i mleczek (płynnych emulsji), skórę należy tonizować regularnie
Można stosować produkty ze składnikami antyseptycznymi
Kremy powinny mieć konsystencję lekkiej emulsji nie powodującej przetłuszczanie się skóry.
Peeling twarzy powinno się robić raz w tygodniu. Cera mieszana najlepiej przyjmuje maseczki z zielonej glinki. Naturalne kosmetyki: - maseczka z białka (kurze białko ubić na sztywną pianę i nałożyć na ok. 10 min. Potem zmyć ciepłą wodą) - peeling z płatków owsianych i jęczmiennych (2 łyżki płatków wymieszać z ciepłą wodą i nacierać twarz okrężnymi ruchami, następnie zmyć) - kompresy z siemienia lnianego (2 łyżki siemienia zalać szklanką wrzątku, ostudzić i na 20 minut położyć na twarz).