Wypadanie włosów możemy zaobserwować codziennie, niezależnie od tego, jak się je traktuje. Wynika to z ich cyklu życia. Po trzech fazach wzrostu, przejściowej i spoczynku, włos w naturalny sposób wypada . Problem leży w ilości wypadających włosów. Dopóki nie tracisz ich więcej niż 150 dziennie, nie powinnaś się niepokoić. Nie lekceważ jednak, jeśli zauważysz większą ilość włosów na ubraniach albo przy czesaniu i myciu. Wbrew pozorom, kobiety też łysieją.
Najczęstszą przyczyną wypadania włosów u kobiet jest niedobór estrogenów, np. w trakcie ciąży lub menopauzy. Zmiany hormonalne mogą nastąpić także po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Wypadaniu włosów sprzyja niedobór żelaza, cynku, selenu oraz witamin A i E. Utratę włosów wywołują także niektóre leki m.in. antybiotyki, leki przeciwzakrzepowe oraz te stosowane w chorobach reumatologicznych i tarczycy. Gdy podczas mycia włosów czujesz swędzenie, oznacza to, że za wypadanie włosów może być odpowiedzialny twój szampon. Mechaniczną przyczyną tracenia włosów może być czesanie się w koński ogon. W lecie szczególnie uważaj - promieniowanie UV i częste kąpiele w słonej wodzie działają niekorzystnie na włosy. Wypadanie włosów może być też spowodowane farbowaniem, trwałą lub przegrzewaniem włosów lokówką czy prostownicą. Zdarza się także, że przyczyną wypadania włosów są choroby skóry - łupież, łuszczyca, grzybica lub łojotokowe zapalenie skóry. Jeśli włosy zaczną intensywnie wypadać, wybierz się do ginekologa. Powodem może być choroba jajników, która nie daje najczęściej żadnych typowych objawów..
Aby zlikwidować problem wypadania włosów, musisz najpierw ustalić jego przyczyny. Zalecana jest zatem wizyta u specjalisty - dermatologa lub trychologa, który postawi odpowiednią diagnozę. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu trichogram, który bada korzenie włosów i pozwala określić stan zarówno tych rosnących, jak i wypadających. Jeśli utrata włosów wynika z choroby, należy zacząć od jej usunięcia. Dieta ma ogromny wpływ na włosy. Zadbaj zatem, aby nie zabrakło w niej produktów bogatych w magnez, żelazo czy selen. Możesz zakupić suplementy wzmacniające cebulki włosów, np. wyciąg ze skrzypu polnego, pokrzywy lub rzepy. W aptekach znajdziesz też ampułki z inuliną, tabletki wzmacniające włosy oraz specjalne kosmetyki przeznaczonych do walki z wypadającymi włosami. Powinnaś zwrócić uwagę na sposób pielęgnacji i układania. Zrezygnuj z prostownicy i lokówki oraz unikaj suszenia suszarką. Najlepiej wytrzeć włosy ręcznikiem i poczekać aż same wyschną lub ewentualnie wysuszyć zimnym powietrzem. Używaj szczotek z naturalnego włosia, które poprawiają krążenie w skórze. Pomocna w walce z wypadaniem włosów może okazać się mezoterapia skóry. W czasie zabiegu skóra głowy jest ostrzykiwana ampułkami z preparatami mineralnymi, koktajlami witaminowymi i lekami przeciwzapalnymi. Cena jednego zabiegu wynosi od 250 do 800 zł i zależy przede wszystkim ilości zużytych ampułek. Niestety, mezoterapia przynosi efekt jedynie w serii kilku zabiegów.
To także może cię zainteresować: Dieta na piękne włosy
Już nasze babcie zajmowały się wymyślaniem sposobów na poprawę kondycji włosów. Jakie są domowe sposoby na wypadające włosy ? Aby zapobiec wypadaniu włosów, możesz przyrządzić maskę z dwóch żółtek jajka i dwóch łyżek olejku rycynowego. Smarujesz nią włosy i skórę głowy, przykrywasz ręcznikiem, czekasz około godziny, a następnie spłukujesz. Pomóc może też korzeń czarnej rzodkwi. Poprawia krążenie krwi w skórze oraz regeneruje cebulki włosowe, co przeciwdziała wypadaniu włosów. Korzeń rzodkwi czarnej należy utrze i nałożyć na lekko wilgotne włosy, trzymać przez 30 minut, po czym spłukać. Jeśli nie przeszkadza ci zapach czosnku, nacieraj nim skórę głowy. Jest naturalnym lekiem stymulującym porost włosów. Przy kłopotach z nadmiernym wypadaniem włosów warto też pić mieszankę drożdżową.
To także może cię zainteresować: Włosy to barometr zdrowia - jak je umiejętnie traktować? [ROZMOWA] Włosy: 10 błędów, które po prostu MUSISZ przestać popełniać