Szybszy przyrost włosów? To możliwe!

Włosy już dawno przestały być tylko ozdobą. Przede wszystkim te piękne i zdrowe uznawane są za synonim młodości i zdrowia. Niestety ich przedwczesne wypadanie to problem nie tyle estetyczny, co także psychologiczny. Utrata włosów może obniżyć poczucie własnej wartości i znacznie pogorszyć samopoczucie. Problem ten w równym stopniu dotyczy kobiet, jak i mężczyzn. Na szczęście proces nadmiernego wypadania włosów można zahamować i sprawić, że odzyskają młodzieńczą siłę i blask.

Życie włosa podlega ściśle określonemu cyklowi: włos rośnie (faza anagenu), stabilizuje się (faza katagenu) i wypada (faza telogenu). Zdrowa osoba traci od 50 do 100 włosów dziennie. Zdarza się jednak, że wskutek zatrucia, uwarunkowań genetycznych czy niewłaściwego odżywiania ta liczba znacznie się powiększa. Nie bez znaczenia są również zmieniające się pory roku. Na początku wiosny więcej mieszków włosowych przechodzi w fazę telogenu (fazę spoczynku) i pozostaje w niej przez okres letni. Prowadzi to do zwiększonej utraty włosów jesienią. Dodatkowo miedzy cyklami, mieszek włosowy wchodzi w fazę "uśpienia". Jest to rodzaj hibernacji, w trakcie której mieszek włosa pozostaje w stanie oczekiwania i jest pusty. Im dłużej trwa faza uśpienia, tym zwiększa się liczba pustych mieszków włosowych. Ilość włosów widocznie się zmniejsza, a fryzura traci swoją gęstość. Szacuje się, że łysienie dotyka blisko 30 proc. mężczyzn w wieku 30 lat, 40 proc. w wieku 40 lat oraz prawie 80 proc. mężczyzn w wieku 60 lat.

Komórki macierzyste na porost włosów?

Zdaniem specjalistów problem wypadania można wyeliminować stosując preparaty powstałe na bazie komórek macierzystych. Komórki, te jako jedyne, mają zdolność do podziału przez całe swoje życie. W ten sposób multiplikują się i zapewniają odnowę tkanek, w których są zlokalizowane. Dlatego każdy podział komórek macierzystych tworzy nową komórkę macierzystą (rezerwę) oraz drugą komórkę, która dzieli się i podlega różnicowaniu, aby zająć odpowiednie miejsce i rolę w danej tkance lub organie. Ich potencjał pozwala im regenerować cały organ. Komórki macierzyste stanowią naturalny kapitał - unikalny i cenny dla odnowy włosów. Poprzez te komórki włos odnawia się cyklicznie przez całe życie. Odkrycie i zlokalizowanie rezerwuarów komórek macierzystych mieszków włosowych umożliwiło lepsze rozpoznanie ich funkcji i zrozumienie mechanizmów, które prowadzą do stałego odnawiania włosów. Komórki te są bezpośrednio związane z obudzeniem uśpionego mieszka włosowego w celu odtworzenia nowego włosa. Dział Badań L'Oréal odkrył sposób na ułatwienie takiego "przebudzenia".

Zobacz wideo

Początek rewolucji?

Odkrycie rezerwuarów komórek macierzystych w mieszku włosa oraz opracowanie Stemoxydine stanowi znaczny postęp w nauce o włosach. Roztwór 5 proc. Stemoxydine sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu komórek macierzystych, które są źródłem nowych włosów. Po zlokalizowaniu dwóch rezerwuarów komórek macierzystych w mieszku włosa, Dział Badań L'Oréal odkrył, że w celu optymalnego funkcjonowania, komórki macierzyste dolnego rezerwuaru muszą się znaleźć w warunkach hipoksji, tzn. niskiej zawartości tlenu.

Jak to działa?

Stemoxydine to pierwsza opatentowana cząsteczka L'Oréal o działaniu biomimetycznym, która imituje efekty środowiska hipoksji, niezbędnego do optymalnego funkcjonowania komórek macierzystych. Badania kliniczne mające potwierdzić skuteczność preparatu przeprowadzono na grupie 101 osób z objawami łysienia. Roztwór Stemoxydine stosowany był codziennie przez 3 miesiące. Wyniki badań wykazały zwiększenie gęstości włosów o 4 proc., co oznacza średnio wzrost 1700 nowych włosów w ciągu 3 miesięcy versus placebo.

Dodatkowo badacza przetestowali środek jedynie na małym obszarze skóry głowy. Badanie trwało 3 miesiące. Jego celem było zbadanie włosów w ich różnych fazach: anagenu, telogenu lub uśpienia (puste mieszki włosowe). Rezultaty wykazały, że po 3 miesiącach, u osób aplikujących roztwór Stemoxydine na skórę głowy więcej mieszków włosowych zakończyło fazę uśpienia i przeszło do fazy anagenu niż działo się to w grupie osób stosujących placebo.

Pełna kuracja to 1 ampułka stosowana przez 3. miesiące/dzień. Pojedynczą dawkę należy stosować rano lub wieczorem na włosy suche lub wilgotne.

DERCOS NEOGENIC to produkt uniwersalny, przeznaczony zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Produkt dostępny będzie w aptekach od września 2012 roku w dwóch wersjach opakowań - 28 pojedynczych dawek 6 ml: ok. 370 zł i 14 pojedynczych dawek 6 ml: ok. 240 zł

Więcej o: