Medycyna estetyczna: Mezoterapia - ukłucie młodości

Remedium na zmarszczki, choroby skóry, bóle migrenowe i łysienie. Okazuje się, że osiągające coraz większą popularność zabiegi mezoterapii są prawdziwym zastrzykiem młodości. W przenośni i dosłownie, bo metoda polega na dostarczaniu substancji aktywnych bezpośrednio do problematycznych obszarów za pomocą serii zastrzyków. Sprawdziłyśmy, za co kobiety pokochały mezoterapię.

Daj się ukłuć

Cieniutka igła, którą dostarczane są do skóry bogate koktajle witaminowe, pozwala na wykonanie precyzyjnego zabiegu i dotarcie dokładnie do tego miejsca, które wymaga korekty, ale jest nieosiągalne dla kremów. Zabieg jest niemal bezbolesny, ale przy dużej powierzchni skóry, gdy ilość nakłuć rośnie, lekarz proponuje czasem nałożenie kremu znieczulającego.

W zastrzyku znajduje się przede wszystkim kwas hialuronowy i mieszanka "odmładzających" składników odżywczych, np. kofeina, wyciąg z alg lub karczocha. Jednak to właśnie zmniejszająca się ilość kwasu hialuronowego w skórze, powoduje z wiekiem wiotczenie skóry. Ponadto do mezoterapii wykorzystuje się aż trzynaście witamin, w tym wit. A przyspieszającą regenerację komórek oraz wit. B regulującą metabolizm nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Tempo odbudowy komórkowej stymulują dodatkowo koenzymy, natomiast kwasy nukleinowe regulują syntezę białek.Dostarczone bezpośrednio do skóry składniki zaczynają natychmiastowo działać i hamują procesy starzenia. Skład koktajlu jest dostosowywany indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta.

Sam zabieg wywodzi się z medycyny. Początkowo, od połowy XX w., iniekcje wykorzystywane były w leczeniu dolegliwości układu oddechowego i uporczywych migren. Do tej pory skutecznie przeciwdziała bliznom i śladom po oparzeniach, wciąż jest też wykorzystywana przy rehabilitacji. To z uwagi na błyskawiczne i niemal bezinwazyjne pobudzanie komórek do regeneracji.

Jak do każdej metody, tak i do mezoterapii istnieją przeciwwskazania. To przede wszystkim występowanie reakcji alergicznej na którykolwiek składnik proponowanego koktajlu, stany zapalne skóry, czy opryszczka. Lekarz może także odmówić wykonania zabiegu cukrzykom, kobietom w ciąży lub walczącym z chorobą nowotworową. Każdy przypadek wymaga jednak indywidualnej konsultacji.

Twarz i dekolt

Zabieg można wykonać na całej twarzy lub miejscowo - w okolicy oczu, ust lub na czole. Popularne jest także odmładzanie skóry na dekolcie. Stopień zaawansowania procesów starzenia nie jest istotny, bo mezoterapia będzie skuteczna nawet w przypadku głębokich zmarszczek.

Po wywiadzie z lekarzem na temat stanu zdrowia i ewentualnych przeciwwskazań, następuje dwutygodniowy okres bez przyjmowania leków obniżających krzepliwość krwi, czyli, np. aspiryny. Warto też stosować maść z witaminą K, szczególnie, jeśli wybierasz się na pierwszy tego typu zabieg. Maść uszczelnia śródbłonki naczyń krwionośnych, działa przeciwzapalnie i zapobiega powstaniu siniaków, które mogą pojawić się na delikatnej skórze.

Nakłucia wykonuje się dość gęsto, mniej więcej co 0,5 - 1 cm. Zabieg nie należy do przyjemnych, ale towarzyszy mu raczej dyskomfort niż ból. To dlatego, że igła (wprowadzana strzykawką lub specjalnym, czułym pistoletem) nie przekracza granicy tkanki tłuszczowej.

Najlepiej zaplanować zabieg na czas, gdy choć przez 1 - 2 dni możemy pozostać w domu. Bezpośrednio po zabiegu, w wyniku nakłuć pojawiają się niewielkie uwypuklenia, wyczuwalne opuszkami palców. Znikną one samoistnie, ale dla niektórych mogą po prostu wyglądać nieestetyczne.

Mezoterapia pomoże skórze twarzy utrzymać prawidłową elastyczność włókien kolagenowych, ale też wzmocni naczynia krwionośne i przyspieszy proces usuwania toksyn. Procesy gojenia przebiegają szybciej, odczuwalne jest też działanie łagodzące i nawilżające oraz poprawa kolorytu skóry.

Ilość zabiegów określana jest przez lekarza, w zależności od stanu skóry, głębokości zmarszczek lub stopnia zwiotczenia skóry, a także oczekiwań pacjenta. Zwykle jest to jednak około czterech zabiegów co 2 - 3 tygodnie. Niezbędne jest także utrwalanie efektu 2 lub 3 razy w roku, wykonując serię zastrzyków z odpowiednią mieszanką.

Skóra głowy

Mezoterapia jest także rozwiązaniem dla osób cierpiących z powodu łysienia. W celu pobudzenia mieszków włosowych do pracy, w skórę głowy wstrzykuje się koktajl bogaty, m.in. w biotynę, regulującą pracę gruczołów łojowych. Zabieg proponowany jest więc także osobom, których włosy są skłonne do przetłuszczania, albo stopniowo się przerzedzają. Wtedy terapia będzie bardziej skuteczna niż w przypadku zaawansowanego łysienia.

Problem dotyka obu płci, dlatego z mezoterapii głowy często korzystają kobiety po ciąży lub stosujące restrykcyjną, ubogą w składniki odżywcze dietę. Zmiany hormonalne - pigułki antykoncepcyjne, laktacja, czy menopauza, to czynniki wzmagające utratę włosów. Dzięki skumulowanej dawce witamin i minerałów, możliwe jest jednak ponowne obudzenie włosów do życia. Terapii poddana zostaje bowiem nie tylko struktura włosa, ale także jego cebulka i miejsce powstania, czyli mieszek włosowy.

Wykorzystywane składniki aktywne wpływają na wydłużenie fazy wzrostu włosa, po której wskutek nieprawidłowości, nie następuje u osób łysiejących kolejny etap cyklu życia łodygi. Zwykle w koktajlu znajduje się także preparat zapobiegający wypadaniu włosów w przyszłości.

Satysfakcjonujący efekt osiąga się po serii zabiegów wykonywanych mniej więcej co dwa tygodnie przez okres dwóch, do trzech miesięcy. Tu również niezbędne jest powtórzenie zabiegu, by utrwalić efekt - przez pół roku warto ponawiać mezoterapię raz w miesiącu.

Ilość zabiegów oraz ich intensywność uzależniona jest od stanu skóry oraz oczekiwań pacjenta. W intensywnej fazie zaleca się wykonanie ok. 4 zabiegów w odstępach 2-3 tygodniowych. W fazie podtrzymującej zaleca się 2-3 zabiegi w roku.

Cellulit i rozstępy

Mając możliwość dotrzeć głębiej niż kremy, mezoterapia staje się popularnym sposobem na zmniejszanie widoczności, tzw. pomarańczowej skórki i rozstępów. W koktajlu przeznaczonym do tego celu znajdzie się na pewno kofeina, rutyna i wyciągi z roślin lub alg. Uelastycznią one skórę, poprawią mikrokrążenie krwi i limfy, a nawet pobudzą spalanie tkanki tłuszczowej.

Zastrzyki nie zastąpią oczywiście ćwiczeń fizycznych i odpowiedniej diety, ale będą ich doskonałym uzupełnieniem. Dzięki intensywnemu działaniu wygładzającemu, mezoterapia jest skuteczna nawet w przypadku blizn.

Zabiegi na ciało wymagają powtórzeń serii 4 - 6 zabiegów co 2 - 3 tygodnie. W przypadku blizn, może to być nawet 10 zabiegów wykonywanych raz wygodniu. Zabiegi utrwalające wykonywane są raz na kilka miesięcy, zależnie od części ciała poddanej mezoterapii i pierwotnej kondycji skóry.

Kilkadziesiąt minut spędzonych na ostrzykiwaniu ciała witaminowym koktajlem może się okazać remedium na niemal wszystkie estetyczne problemy z naszym ciałem. Dzięki zabiegowi poprawić można także wygląd dłoni, piersi, czy jakiejkolwiek innej części ciała, która zbyt szybko poddała się procesowi starzenia. Cena mezoterapii w każdym przypadku będzie inna, w zależności od rodzaju i ilości zużytych ampułek i ilości powtórzeń w serii. Należy jednak liczyć się z wydatkiem od 250 do nawet 800 złotych za pojedynczy zabieg.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

Zobacz wideo
Więcej o: