Medycyna estetyczna: Ortolifting, czyli aparaty na poprawę zgryzu i wygładzenie zmarszczek

Kolorowe klamerki, blaszki i metalowe druty - to właśnie z tym większości dorosłych wciąż kojarzą się aparaty ortodontyczne. Wydaje nam się, że aparat sprawi, że będziemy wyglądać infantylnie, nieadekwatnie do wieku i po prostu głupio. Okazuje się jednak, że właściwe leczenie może nie tylko pomóc naprostować krzywe zęby i zgryz, ale też poradzić sobie ze zmarszczkami.

Zęby a zmarszczki

Ortolifting, to nowoczesna metoda, która łączy dwa zadania w jednym zabiegu - dzięki poszerzeniu łuku zębowego za pomocą aparatu ortodontycznego prowadzi do uzyskania przez pacjenta bardziej symetrycznej twarzy i samych zębów. Ma to bezpośredni wpływ na zmniejszenie widoczności zmarszczek wokół ust i na policzkach. - Usta i policzki stają się też bardziej wypełnione, a kości policzkowe bardziej uwydatnione. Leczenie tego typu często zastępuje face-lifting lub uzupełnia zabiegi estetyczne np. mezoterapię - wyjaśnia lek. stom. Wojciech Fąferko z katowickiego Dentim clinic.

Ortolifting ma jednak sporą przewagę nad zabiegami z zakresu medycyny estetycznej. Przede wszystkim jest znacznie mniej inwazyjny od wypełniaczy, a cały proces przebiega stopniowo pod okiem lekarza i jest nie tyle neutralny, co nawet korzystny dla zdrowia. Dentyści przekonują, że efekty po ortoliftingu są także znacznie trwalsze niż po wypełniaczach. Prosty zgryz mamy przecież na całe życie, a leczenie ortodontyczne gwarantuje dodatkowo poprawę elastyczności mięśni twarzy. Stomatolodzy twierdzą, że daje to efekt odmłodzenia nawet o 15 lat. Dodatkowo dobrze ułożony zgryz stanowi niejako profilaktykę dla zmarszczek, bo koryguje niedoskonałości anatomiczne, takie jak kształt szczęki i długość twarzy przywracając jej właściwe proporcje.

To dlatego ortodoncja staje się dziedziną otwartą dla ludzi dorosłych. - Znajdziemy dziś w salonach dentystycznych coraz więcej rozwiązań ortodontycznych poprawiających estetykę dojrzałego uśmiechu. Przez wiele lat były to rozwiązania zarezerwowane głównie dla młodych pacjentów, u których korygowano w ten sposób zgryz. Dziś dzięki nowoczesnym aparatom jesteśmy w stanie poddać takiemu leczeniu 35, 40 czy 45-latków, którzy chcą mieć znów uśmiech jak 20-latek, a przy tym parę zmarszczek mniej - tłumaczy dr Fąferko.

Jak to działa?

W ortoliftingu wykorzystuje się najnowocześniejsze aparaty, stworzone wg tzw. systemu Damona. Czym różnią się od tych klasycznych? Przede wszystkim, co cieszy osoby ceniące estetykę, nie stosuje się w nich metalowych ani elastycznych ligatur mających zwykle za zadanie utrzymać zęby we właściwej linii. Leczenie koordynowane jest w tym przypadku nie tylko poprzez aparat, ale też przez naturalną pracę mięśni twarzy, języka i kości szczęki. To właśnie dzięki tej "gimnastyce" twarz odzyskuje elastyczność, napięcie i gładkość. Zminimalizowane zostało także ryzyko konieczności usuwania zębów na potrzeby wyrównania zgryzu, dlatego leczenie jest mało inwazyjne.

Co uzyskujemy po zakończeniu kuracji? - Efektem takiego leczenia jest przede wszystkim równy i symetryczny uśmiech, z właściwym ułożeniem zębów, zamknięciem diastem i odpowiednią długością zębów. Wpływa to także na cały wygląd twarzy. Dobre ustawieni zębów oraz ich długość, tworzą podporę dla skóry twarzy zapobiega szybkiemu jej wiotczeniu. Zmniejsza się także ryzyko wczesnego pojawiania się zmarszczek wokół ust. Także tkanki miękkie w środkowej części twarzy, zwłaszcza górna warga, uzyskują lepsze podparcie. Ortolifting zmienia cały wyraz twarzy. Wyrównane zęby, dające podporę, podnoszą kąciki ust, przez co twarz staje się pogodniejsza, mniej zmęczona. - wyjaśnia dr Fąferko.

Jego zdaniem ortolifting stanowi doskonałe rozwiązanie dla pacjentów w każdym wieku. Zwraca uwagę na to, że dzięki poprawie ułożenia zębów zyskujemy nie tylko na lepszym wyglądzie. Poprawienie ustawienia zębów, sprawia, że mówimy wyraźnie, nie seplenimy, właściwie artykułujemy zgłoski. Często tego typu leczenie jest terapią pozwalającą wyeliminować bezdech senny i problemy z górnymi drogami oddechowymi - tłumaczy specjalista.

Denim Clinic

Ul. Baildona 12/3

40-115 Katowice

Tel. 502 069 396

e-mail: info@dentim.pl

Więcej o: