Izabela Szymczak: Trychologia jest dziedziną zajmującą się problemami skóry głowy i włosami - ich wypadaniem, złą kondycją, łojtokiem, łupieżem, a także ich właściwą pielęgnacją.
Najlepiej, jeśli osoba przyjdzie na wizytę z włosami umytymi dzień wcześniej, aby zobaczyć jak w optymalnych warunkach wygląda skóra głowy, flora bakteryjna. Unikamy zgłaszania się na wizytę z włosami mytymi np. tydzień wcześniej.
Problemy z włosami i skórą głowy dotyczą - niestety - obydwu płci.
Osobą, która powinna pomóc nam określić typ włosów i skóry głowy jest fryzjer. Dzięki tej wiedzy będziemy mogły dobrać odpowiednie dla naszego typu włosów kosmetyki.
Pielęgnacja włosów to pielęgnacja skóry głowy. Zawsze powinniśmy kierować się zasadą, że szampon dobieramy do typu skóry głowy, a odżywkę i maskę do typu włosów. Często jest tak, że jeśli mamy włosy suche, ale lekko się nam przetłuszczają używamy szamponu do suchych włosów. To jest błąd - w tym przypadku powinnyśmy użyć kosmetyku do skóry przetłuszczającej się, a odżywkę do włosów suchych.
Przede wszystkim powinnyśmy patrzeć na skład kosmetyków. W zwykłych maskach i szamponach jest dużo siarczanów i komponentów, które powlekają włos, niekoniecznie go pielęgnując, a czasami nawet mogą zaszkodzić. Składniki takie jak siarczany (SLS) powinny być na końcu spisu składników, wtedy oznacza to, że jest ich mniej. Jeśli znajdziemy taki kosmetyk w drogerii, śmiało możemy go kupić i używać.
Należy najpierw rozetrzeć szampon z odrobiną wody w rękach i wetrzeć w skórę głowy. Należy pamiętać, aby głowa podczas mycia i płukania była lekko odchylona do tyłu. Robimy tak po to, żeby zanieczyszczenia, szczególnie przy chorobach i problemach skóry głowy, nie spłynęły nam na twarz i nie przeniosły się na delikatną skórę twarzy. Najlepiej też myć włosy ciepłą wodą, a na koniec spłukać chłodnym strumieniem, żeby zamknąć łuski włosów. Pamiętajmy, aby nie szorować głowy paznokciami bo możemy podrażnić skórę.
W domu również poradzimy sobie z tym problemem. Należy tylko wybrać maskę z odżywiającymi i nawilżającymi składnikami. Musimy pamiętać o regeneracji szczególnie po rozjaśnianiu włosów, trwałej i silnym nasłonecznieniu. Wtedy wybieramy kosmetyki regenerujące, które jednak potrzebują odpowiedniego czasu na wchłonięcie. Dlatego jeśli nakładamy maskę to minimum na 20 minut, a nawet możemy zostawić ją na włosach kilka godzin.
Pamiętajmy też, że odżywki dodające blasku najczęściej zawierają silikony, które powlekają włos i ten ładny efekt błyszczenia to tylko złudzenie, które daje krótkotrwały efekt. Możemy te kosmetyki stosować raz na jakiś czas, ale nie za często bo wewnątrz włos nie jest nawilżony i zregenerowany, a tylko oklejony tą substancją. Jeśli po długim stosowaniu takich preparatów przejdziemy na inne, nie zawierające silikonów, włosy prawdopodobnie będą wyglądać jak siano.
Niedbałe rozczesywanie włosów, upięcia włosów w metalowe klamry czy sztywne gumki do włosów, źle wykonane farbowanie. Farbowanie włosów tuż przed wyjazdem na wakacje gdy jest silna ekspozycja na słońce i brak skutecznej ochrony. Zimą, kiedy jest mróz i wiatr nie nosimy czapek . Proszę zauważyć ile czynników, na które nawet nie zwracamy uwagi, może mieć wpływ na kondycję naszych włosów.
Oczywiście ważne jest też odżywianie się. Jeśli odżywiamy się zdrowo, w zbilansowany sposób to i nasze włosy będą w dobrej kondycji. Pamiętajmy, że każdy niedobór żywieniowy widać na włosach: matowieją, stają się cieńsze a w końcu kruszą się lub wypadają.
Jeśli stosujemy monotematyczną, radykalną dietę, musimy przyjmować suplementy. Nie można też przesadzać, przyjmować ich w nieskończoność bo to również może nam zaszkodzić. Jeśli mamy obawy warto zrobić sobie badania pierwiastkowe włosów. Dzięki niemu dowiemy się jakich pierwiastków i minerałów nam brakuje i jak świadomie przyjmować suplementy.
Dobrym rozwiązaniem jest wykonywanie codziennego masażu głowy, żeby zwiększyć ukrwienie skóry głowy. Chodzi o to, żeby krew lepiej docierała do mieszków. Opuszkami palców masujemy po kolei każdą część głowy. W domu możemy też sami wykonywać peeling skóry głowy, który skutecznie oczyści ją z zalegającego łojotoku, łupieżu i innych zanieczyszczeń. Tak przygotowana skóra głowy lepiej przyjmie tzw. wcierki (lotony z substancjami stymulującymi wzrost włosów i ich regenerację).
Kiedy wypada nam dużo więcej włosów niż wcześniej. Inna liczba włosów może wypadać u blondynki, inna u brunetki. U jednej osoby może wypadać 100 włosów i to nie będzie problem, a u innej 50 i to już będzie stanowiło powód do obaw. Do tego jeśli zaczynają nam się włosy kruszyć, matowieją i stają się coraz cieńsze.
Przyczyn wypadających włosów jest bardzo wiele. Może być spowodowane niedoborami pierwiastków(np. żelaza, cynku, miedzi wapnia), stanów anemicznych, bądź stanów zapalnych w organizmie. Często choroby skóry głowy: nadmierna flora bakteryjna, problemy z łojotokiem, łupieżem są powodem utraty włosów.
Wypadanie włosów pojawia się również na skutek przyjmowania różnych leków, np. obniżających ciśnienie, antybiotyków, ale może być to również problem bardziej złożony. W przypadku kobiet, jest bardzo dużo hormonów, których zaburzone funkcjonowanie może wpływać na cebulki włosów. Zaburzenia hormonalne są często przyczyną łysienia androgenowego, genetycznego.
Dodatkowo problemy ze stresem i niewłaściwym odżywianiem mogą spowodować nie tylko wypadanie włosów, ale ich kruszenie się, łamliwość. Hormony stresu obkurczają mięśnie przywłośne oraz naczyń krwionośnych. Włosy zaczynają słabnąc i wypadać z niedożywionego i niedotlenionego mieszka. Bardzo często również pojawiają się przyczyny genetyczne - osłabione, cienkie włosy, bardzo delikatne odziedziczone po ojcu, matce, dziadkach.
Izabela Szymczak -Właścicielka i założycielka Hair Lab Kliniki Włosów w Warszawie, trycholog.