Kocie oczy
Kocie oko jest kształtem, do którego dążymy w większości makijaży . Jeśli jesteś szczęściarą i twój zewnętrzny kącik oka, położony jest nieco wyżej niż ten wewnętrzny, musisz tylko podkreślić te naturalne rysy. Kobiety o takich oczach, mają często nieco egzotyczną urodę (podobne oczy, wśród polskich gwiazd, ma na przykład Edyta Górniak).
Jeśli nie chcesz podkreślać tej egzotyki, możesz wyrównać proporcje pomiędzy kącikami, rysując kreskę na linii dolnych rzęs . Jej kształtem możesz wpłynąć na kształt całego oka i optycznie obniżyć jeden z kącików. Wykonując kreskę eyelinerem, nie wyciągaj jej natomiast zbytnio do góry, tylko doprowadź do końca powieki i pogrub.
Smutne spojrzenie
Oczy, w których oba kąciki znajdują się na równej linii, a powieka ma bardzo zaokrąglony kształt, mogą wyglądać na nieco smutne. Z wiekiem zewnętrzny kącik zaczyna też lekko opadać, a to tylko potęguje wrażenie. Makijaż powinien mieć pazur, by spojrzenie nabrało więcej życia.
Świetnie sprawdzą się w tym wypadku graficzne kreski, ciągnące oko do góry. Wykonując kreskę eyelinerem, doprowadź ją prawie do samego końca powieki i zakreśl ostry kąt, w kierunku końca brwi. Pamiętaj też, by tuszować zarówno dolne, jak i górne rzęsy, najwięcej uwagi poświęcając włoskom w zewnętrznych kącikach.
Małe powieki
Jeśli twoje powieki nie są opadające, a mimo to po pomalowaniu oczy stwierdzasz, że w ogóle nie widać efektu, to możliwe, że masz małe powieki. "Małe" w sensie powierzchni do malowania, czyli do miejsca załamania powieki. Zadaniem makijażu, jest nadanie oczom głębi, sprawienie, żeby nie wyglądały na osadzone tak płytko, jak w rzeczywistości.
Jak to zrobić? Przede wszystkim zainwestuj w paletkę cieni. Jeden kolor to w twoim przypadku za mało. Powinnaś wykonywać makijaż stopniowany - barwy powinny przechodzić od jaśniejszych do ciemniejszych, by spojrzenie stało się bardziej przydymione, intrygujące.
Jeśli wciąż nie widzisz efektu, staraj się malować większą powierzchnię oka - aż za granicą ruchomej powieki, dochodząc cieniem (najjaśniejszym), niemal pod samą brew. Żeby wyeksponować oko, możesz też nałożyć ciemny cień bezpośrednio na ruchomą powiekę - stworzy to iluzję głębiej osadzonego oka.
Ciężkie powieki
Opadające powieki, to coś z czym prawdopodobnie każdej z nas przyjdzie się zmierzyć. Powstają często z wiekiem, wraz z wiotczeniem skóry. Jeśli masz podobny problem, pamiętaj, by cienie nakładać wyłącznie w zewnętrznym kąciku oka. Zadaniem takiego makijażu jest wykonanie optycznego liftingu powiek, dlatego cień musi być nałożony na tyle wysoko, by był widoczny nawet po otwarciu oczu.
Żaden makijaż nie poradzi sobie jednak z tym rodzajem oczu, jeśli nie zadbasz o brwi. To właśnie kształt łuku i ewentualny makijaż w tej okolicy (np. beżowa kredka nałożona zaraz pod nim). Proponujemy więc udać się po pomoc do profesjonalistów - na przykład Benefit Brow Bar, gdzie cała uwaga skupiona będzie tylko na naszych brwiach.
Oczy głęboko osadzone
Głęboko osadzone oczy nie wyglądają najlepiej, gdy zaznacza się ruchomą powiekę ciemnym cieniem. Wyglądają wtedy na zapadnięte, a twarz (w przypadku szczupłych osób) na wychudzoną. Załamanie warto więc zaznaczyć jasnym pigmentem - to co jasne, w makijażu jest bardziej wypukłe.
Kiedy chcesz zastosować ciemny cień, albo eyeliner, staraj się, by był on nakładany jak najbliżej linii rzęs i rozcierany w kierunku brwi. Zawsze jednak górna część powinna być rozjaśniona migdałowym lub pastelowym cieniem.
Duże i okrągłe
Duże, okrągłe oczy mogą być atutem. Niestety, nie każda ma tyle szczęścia co Twiggy - u wielu z nas "duże", oznaczają po prostu... wyłupiaste. Makijaż oka nie powinien więc podkreślać jego kształtu, ale łagodzić rysy. Unikaj ostrych kresek, graficznych, wyrazistych linii w kształcie półksiężyca. Zaprzyjaźnij się natomiast z zestawem do smoky eye i gąbeczką do rozcierania kredki. Jest jeden rodzaj kreski, który sprawdzi się u ciebie, jak u nikogo innego. To zwykła, czarna kreska w linii wodnej. Zmniejsza ona wąskie oczy, ale twoim - dużym i okrągłym, nada ładny, koci kształt.
Nakładając cienie, nie podkreślaj krągłości powieki. Staraj się nadać oczom bardziej prostokątny lub koci kształt. Wyciągaj eyeliner daleko za zewnętrzny kącik, a ciemnymi cieniami maluj głównie zewnętrzny brzeg powieki. W makijażu dziennym możesz darować sobie malowanie dolnych rzęs - dodatkowo "otwierają" oko.
Blisko osadzone
Oczy osadzone zbyt blisko siebie, można łatwo skorygować. Wystarczy pamiętać, by przy każdym makijażu, nakładać rozświetlający, jasny cień w wewnętrznym kąciku oka. Wszystkie "kolorowe" działania, koncentrujemy natomiast w przeciwnym kąciku. Smoky eye ma być kocie, kreska wykonana eyelinerem - wyciągnięta i zawinięta ku górze, a sztuczne rzęsy, naklejane kępkami dopiero od 3/4 szerokości oka.