Peeling: 5 prostych zasad na temat złuszczania skóry

Jesień to czas peelingów. Wieczorami mamy czas na pachnące scruby i chętnie z tego korzystamy. Jak robić to porządnie?

Nie każdego dnia

Peeling to zabieg, który powinnaś wykonywać regularnie, ale na pewno nie codziennie. Niezależnie od tego czy stosujesz, np. kosmetyk z kwasami owocowymi, czy gruboziarniste scruby, mogą one podrażnić skórę. Peeling ma za zadanie złuszczyć martwy naskórek, dzięki czemu skóra staje się gładsza. Musimy jednak dać jej czas na regenerację. Złuszczaj skórę dwa, maksymalnie trzy razy w tygodniu. Po zabiegu pamiętaj natomiast o nawilżaniu - skóra jest bardzo chłonna i warto to wykorzystać.

Wybierz produkt

Gruboziarniste scruby są zwykle pierwszym wyborem - drobinki są widoczne, ostre i mamy pewność, że złuszczą skórę bez żadnego problemu. Nie należy jednak iść na łatwiznę. Takie produkty sprawdzą się na skórze nóg, czy pleców, ale już dla twarzy są zdecydowanie za ostre. Do twarzy wybieraj delikatniejsze, naturalne peelingi, np. z nasionami jojoba. Chodzi o to, by drobinki nie ścierały i nie podrażniały skóry, bo może to prowadzić do powstawania zaczerwienień i zadrapań.

Nie wysilaj się

Wkładanie zbyt dużej siły w wykonywanie peelingu, nie jest dobrym pomysłem. Drobinki peelingujące poradzą sobie z warstwą naskórka do takiej głębokości jak to bezpieczne. "Wciskanie" ich w skórę może doprowadzić co najwyżej do podrażnienia - na pewno nie wyjdzie nam natomiast na dobre. W przypadku złuszczania skóry znaczenie ma przede wszystkim systematyczność i utrzymywanie właściwej częstotliwości wykonywania zabiegów, a nie ich intensywność.

Przed i po

Mowa o nawilżanie - każda z nas robi to po peelingu, ale okazuje się, że równie istotne jest nawilżanie przed zabiegiem. Nigdy nie wykonuj peelingu, jeśli czujesz, że skóra jest napięta i przesuszona. Złuszczanie tylko pogorszy jej stan i doprowadzi do podrażnień. Na początek zastosuj więc "maseczkę" nawilżającą, nakładając po prostu grubą warstwę odżywczego, nawilżającego balsamu lub gęstego masła do ciała. Jesienią i zimą w ogóle polecamy wymianę lekkich, letnich lotionów na bogatsze masła i kremy.

Ostrożnie z zapachem

Peelingi zapachowe są świetne do pielęgnacji ciała. Należy oczywiście uważać na składniki, które nie są naturalne, bo skóra może być podrażniona, ale w przypadku nóg, czy rąk raczej rzadko się to zdarza. Uważaj natomiast z peelingami do twarzy - tu bezpieczniejsze są kosmetyki bezzapachowe, o jak najdelikatniejszej formule.

Więcej o: