5 lat mniej w godzinę? Zalety i wady najnowszego wynalazku medycyny estetycznej

Oprah Winfrey mówi o nim w swoim talk show a Gwyneth Paltrow przyznaje, że poddała się jego działaniu. I nie chodzi o żadnego magika czy masażystę. Mowa jest o najnowszym zabiegu medycyny estetycznej - thermage . Bez skalpela i blizn skórę na twarzy, szyi czy brzuchu odmładza nawet o pięć lat! To jego zalety a jakie ma skutki uboczne?

Thermage? opisywany jest jako zabieg z gatunku lunchowych. Moim zdaniem nie do końca jest to prawda. - Do tego zabiegu trzeba się także przygotować, najbardziej psychicznie. Poza tym lepiej zrobić go w dniu wolnym od pracy i założyć sportowe ubranie, które nie będzie uciskało już po zabiegu skóry poddawanej np. brzucha - wyjaśnia dr Krajewski z Kliniki Estivance w Warszawie.

Dlaczego? Sprawdziłam to na sobie, bo zabieg miałam robiony właśnie na skórę brzucha i wiem, że dr Krajewski miał rację. Przygotowanie psychiczne to połowa sukcesu, aby przeprowadzić zabieg do końca. Dodam tylko, że trzeba jeszcze zaopatrzyć się w krem mocno nawilżający, najlepiej jeden z serii La Roche-Posay, do smarowania skóry po zabiegu dwa, trzy razy dziennie przez kilka tygodni.

Dodatkowo, aby efekty były trwalsze i szybciej widoczne przez pięć tygodni przed zabiegiem skóra mojego brzucha poddawana była serii pięciu zabiegów karboksyterapii (wstrzykiwania dwutlenku węgla do rozbicia tkanek tłuszczowych) oraz również pięciu zabiegów endermologii ( do pobudzenia fibroblastów, odpowiedzialnych za budowę rusztowania skóry oraz adipocytów, czyli komórek tłuszczowych, co razem prowadzi do przyspieszenia procesów wymiany komórkowej ).

Endermologia-jeden z zabiegów przygotowujących ciało do działania fal radiowychEndermologia-jeden z zabiegów przygotowujących ciało do działania fal radiowych Endermologia-jeden z zabiegów przygotowujących ciało do działania fal radiowych Endermologia-jeden z zabiegów przygotowujących ciało do działania fal radiowych

Po dwóch tygodniach od zabiegu miałam jeszcze dwa razy zabieg endermologii. Jak widać przygotowań było sporo!

Co można poprawić dzięki Thermage?

Z biegiem lat i intensywnym działaniem słońca struktura każdej skóry ulega niekorzystnym przemianom, między innymi: zmniejsza się ilość fibroblastów, spada synteza nowego kolagenu, dochodzi do zniszczenia i zaniku jego włókien. To prowadzi do utraty napięcia i elastyczności skóry.

Problem nadmiaru skóry dotyczy także większości kobiet po ciąży, oraz wielu osób po intensywnym odchudzaniu. Dla wielu stanowi to duży dyskomfort estetyczny. Wyjściem jest operacja chirurgiczna lub właśnie zabieg thermage?, dzięki któremu możemy poprawić:

twarz - wzrost napięcia i podciągniecie policzków, poprawa konturu i owalu twarzy, przywrócenie zarysu linii żuchwy, wygładzenie i lifting czoła, uniesienie brwi,

oczy - redukcja nadmiaru skóry na powiekach, redukcja worków pod oczami, wygładzenie drobnych zmarszczek wokół oczu,

Thermage-efekty przed i po zabieguThermage-efekty przed i po zabiegu Thermage-efekty przed i po zabiegu Thermage-efekty przed i po zabiegu

szyję - napięcie i wygładzenie skóry szyi, redukcja podbródka,

ciało - wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z utratą elastyczności i zwiotczeniem skóry, czyli: brzuch, dekolt, ramiona, ręce, uda, pośladki. Pomaga na cellulit, obwisłości pociążowe, brzydkie "pofałdowane" kolana.

Thermage-efekty przed i po zabieguThermage-efekty przed i po zabiegu Thermage-efekty przed i po zabiegu Thermage-efekty przed i po zabiegu

Zalety

Thermage? to opatentowana technologia wysokiej częstotliwości fal radiowych (RF), stymulująca głębokie części skóry bez uszkodzenia jej powierzchni. Energia radiowa aplikowana jest w krótkich, szybkich impulsach o zróżnicowanym poziomie, co pozwala odpowiednio nagrzać tkankę przy zachowaniu poziomu ciepła dobrze tolerowanego przez pacjenta. - Tkanki są mocno podgrzewane, ale efekt liftingu osiągamy bez skalpela, narkozy i długich tygodni rekonwalescencji - wyjaśnia dr Krajewski. Trwa od godziny do trzech w zależności od obszaru poddawanego zabiegowi. Wystarczy zrobić go tylko raz, a rezultaty odmłodzenia mogą utrzymywać się latami, choć ich trwałość zależy od stanu skóry i przebiegu naturalnego procesu starzenia.

Zabieg jest odpowiedni dla wszystkich typów i kolorów skóry. Można go przeprowadzać o dowolnej porze roku, co odróżnia go od innych technik, które wymagają odczekania określonego czasu przed wystawieniem skóry na działanie promieni słonecznych (np. zabiegów z wykorzystaniem wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego bądź laserów frakcyjnych).

Wady

Za każdym dotknięciem skóry przystawką ThermaTip odczuwa się krótkie, głębokie uczucie gorąca, a w tym czasie energia fal radiowych przekazywana jest skórze oraz tkance łącznej. To uczucie gorąca oznacza, że kolagen osiąga temperaturę prowadzącą do zmiany napięcia.

Thermage-w czasie zabiegu lekarz przykłada głowicę urządzenia zgodnie z instrukcją na kalceThermage-w czasie zabiegu lekarz przykłada głowicę urządzenia zgodnie z instrukcją na kalce Thermage-w czasie zabiegu lekarz przykłada głowicę urządzenia zgodnie z instrukcją na kalce Thermage-w czasie zabiegu lekarz przykłada głowicę urządzenia zgodnie z instrukcją na kalce

- Lekarz wykonując zabieg nadzoruje ilość energii dostarczanej skórze tak, aby zrównoważyć komfort przeprowadzania zabiegu z maksymalną efektywnością - uspokaja dr Krajewski. Po zabiegu mogą wystąpić niewielkie podrażnienia, zaczerwienienia lub obrzęki, które zwykle ustępują w ciągu doby. U mnie nawet nie było zaczerwienienia skóry choć w przypadku twarzy i szyi jest to niemożliwe, bo wbrew pozorom skóra brzucha jest bardziej odporna na takie działania.

W porównaniu z pierwszą wersją aparatu Thermage wprowadzono wiele zmian to jednak nie można mieć wątpliwości, że Thermage jest bezbolesny, zwłaszcza dla osób z niskim progiem odczuwania bólu - a ja jestem takim właśnie przypadkiem i dlatego każde działanie fal radiowych okupione było zaciskaniem pięści, grymasem twarzy i niesamowitym poceniem się ciała - dlatego właśnie warto wziąć z sobą bieliznę na zmianę po zabiegu. Zresztą po zrobieniu małej sondy wśród znajomych okazało się, że krzyki i błagalne prośby skierowane do lekarza przeprowadzającego zabieg o przyśpieszenie zabiegu są na porządku dziennym. Uff, jak dobrze jest usłyszeć, że nie ja jedyna miałam problem z wytrzymaniem do końca zabiegu.

Czy było warto?

Tak! Skóra na brzuchu z każdym dniem prezentuje się lepiej. Jest bardziej sprężysta i wygląda jakby obkurczała się więc jest jej 'mniej'. Te z was, które przeszły ciążę wiedzą na pewno, że trudno jest się pozbyć jej nadmiaru. W każdym razie dobra wiadomość jest taka, że wreszcie jest metoda na 'obwisłość' skóry po ciąży i choć nie do końca przyjemna, to bez używania skalpela i narkozy.

Ceny:

Nie jest to zabieg tani. Jednak jednorazowy w odróżnieniu od innych. brzuch od 5500 zł do 8000 zł powieki od 2000 zł do 4000 zł twarz (bez powiek) + szyja od 4500 zł do 6500 zł twarz (bez powiek) + szyja i dekolt 7500 zł twarz + powieki górne i dolne + szyja 9000 zł.

dr n. med. Maciej Krajewskidr n. med. Maciej Krajewski dr n. med. Maciej Krajewski

dr n. med. Maciej Krajewski - od lat fascynuje się laseroterapią, jako pierwszy w Polsce rozpoczął stosowanie nowoczesnych frakcyjnych-mikroablacyjnych technik laserowych oraz łączenie ich z małoinwazyjnymi zabiegami liftingu skóry. Autor publikacji, doniesień, komentarzy eksperckich i wykładów z tej dziedziny w Polsce. Członek Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych.

Zobacz wideo
Więcej o: