IPL w domowych warunkach

Choć technologia usuwania włosków światłem (IPL) jest dość młoda, to już teraz można jej używać w domu. Wystarczy kilka kroków, żeby wykonywany zabieg był skuteczny i bezbolesny, a jego efekty w pełni zadowalające.

Depilacja IPL to sposób na pozbycie się zbędnego owłosienia ze wszystkich części ciała. Używając urządzeń BaByliss - G946E, G945E, G935E i G933E - można zlikwidować niechciane włosy z nóg, okolic bikini, pod pachami, a nawet z twarzy czy uszu. To bezpieczny i bezbolesny zabieg. Metoda IPL polecana jest osobom, które chcą sie pozbyć zbędnego owłosienia a w szczególności tym, u których pojawiają się zaczerwienienia na skórze po innych sposobach depilacji. Ponadto IPL posiada właściwości zamykania drobnych naczynek na twarzy lub na nogach.

Jak przygotować się do zabiegu IPL?

  • Nie wolno opalać się na 3 tygodnie przed planowanym zabiegiem. Melanina absorbuje światło z depilatora i zamienia je na energię cieplną, która niszczy mieszki włosowe. Po opalaniu poziom melaniny w skórze jest wyższy, więc barwnik absorbuje więcej światła i może dojść do poparzenia.
  • Nie należy stosować depilacji woskiem, pęsetą ani depilatorem miesiąc przed zabiegiem. Dlaczego? Depilator IPL nie usunie włoska, którego nie ma, bo został wyrwany.
  • Miesiąc przed zabiegiem nie należy stosować kremów do depilacji i złuszczających skórę.
  • Nie przyjmować leków na bazie aspiryny przynajmniej na tydzień przed planowanym zabiegiem IPL.
  • Należy ogolić części ciała, które chcemy wydepilować depilatorem IPL na 4-6 dni przed zabiegiem. Nie ma potrzeby zostawiania 2-3 mm odrostów.
  • Dokładnie umyć i wysuszyć skórę przed samym zabiegiem. Nie należy jej niczym smarować.

O czym należy pamiętać po zabiegu?

  • Obowiązuje bezwzględny zakaz opalania się. Dodatkowo, przez 4 tygodnie należy stosować preparaty przeciwsłoneczne z wysokim współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej (sun protection factor) SPF  w zakresie UVA i UVB  - co najmniej SPF 30.
  • Należy unikać stosowania środków zwiększających reakcję na światło, np. dziurawca, nagietka i niektórych antybiotyków.
  • Kosmetyków i leków złuszczających skórę nie można stosować wcześniej niż 2 tygodnie po depilacji.
  • Odradza się stosowania na skórę mydeł, spirytusu, dezodorantów, toników spirytusowych bezpośrednio po zabiegu. Antyperspirant lepiej jest zastąpić talkiem.

To, o czym warto wiedzieć to fakt, że rozwój włosa dzieli się na trzy fazy: wzrostu (anagen), odnowienia (katagen) i spoczynku (telogen). Dwie ostatnie fazy trwają stosunkowo krótko: katagen 1-2 tygodnie, a telogen od 2 do 4 miesięcy. Najdłuższa jest faza pierwsza, bo trwa 2 i ponad 2 lata. To na włosy będące w fazie wzrostu działa IPL najlepiej. Zbieg IPL należy powtarzać 6-8 razy z powodu różnego tempa wzrostu włosów. Trzeba pamiętać, że po pierwszym użyciu IPL w przeciągu kilku dni wypada nawet 20% niechcianych włosków. Przed zabiegiem IPL należy podjąć odpowiednie kroki, żeby przygotować skórę do depilacji. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych poparzeń i zagwarantuje skuteczność tej metody depilacji. Niemniej ważne są czynności, których podejmiemy się po zabiegu. Dzięki przestrzeganiu powyższych zasad, depilacja przebiegnie szybko, będzie trwała, a także czasem pomoże zlikwidować niektóre stany zapalne skóry i przebarwienia.

Ramka: To bezpieczny i bezbolesny zabieg.