To zdjęcie sprawi, że zmienisz nastawienie do ochrony przeciwsłonecznej

Tak, tak - przecież wiesz doskonale, że opalanie szkodzi skórze, przyspiesza jej starzenie, powoduje pojawienie się przebarwień, że stoi za rakiem skóry. Czy ta wiedza ma wpływ to, jak chronisz skórę? Pewnie nie, dlatego warto, żebyś poznała historię osoby z tego zdjęcia.

Nikt nie robił tak długich i porównawczych badań na skutki, jakie wywołuje na skórze długotrwała ekspozycja na słońce. Życie zrobiło taką analizę za naukowców. Oto 69-letni mężczyzna, który przez 28 lat przemierzał autostrady USA, długie godziny spędzając na siedzeniu kierowcy TIR-a. Kiedy pokonywał kolejne kilometry lewa część jego twarzy - ta od strony okna w kabinie kierowcy - pozostawała wystawiona na działanie promieniowania ultrafioletowego.

View post on imgur.com

Efekt? Połowa twarzy, która miała styczność z promieniami UVA, które bez problemu przenikają przez szkło i wnikają w górne warstwy skóry właściwej. Po 28 latach takiego działania skóra jest widocznie starsza, bardziej pomarszczona, obwisła.

Zdjęcie mężczyzny pochodzi z artykułu opublikowanego w 2012 roku w The New England Journal of Medice , w tekście badaczy z Uniwersytetu Northwestern w Chicago: dr Jennifer R.S. Gordon i dr. Joaquina C. Brieva. Ostatnio trafiło na znany serwis Imgur. I dobrze, bo to świetne zdjęcie w kategorii "ku przestrodze".

Jak niszczy się skóra pod wpływem promieni UVJak niszczy się skóra pod wpływem promieni UV Fot. Advocate7x70/Reddit A to już nasza symulacja - złożyliśmy do siebie połówki "starsze" osobno, "młodsze" osobno. Fot. Advocate7x70/Reddit

Pamiętaj, to nie sporadyczna, wakacyjna opalenizna ma największy wpływ na starzenie skóry, ale codzienna ekspozycja. Podczas urlopu starannie nacieramy ciało balsamami z wysokim SPF, a na co dzień? Kto tak naprawdę stosuje co ranek krem z filtrem? Na szczęście staje się standardem, że coraz więcej kosmetyków do stosowania na dzień ma filtry ochronne. Kremy są lekkie, łatwo się wchłaniają i nie pozostawiają tłustego filmu - tak jak ma to miejsce w przypadku typowych preparatów na słońce.

Zobacz wideo
Czy chronisz codziennie skórę przed słońcem?
Więcej o: