Nikt nie robił tak długich i porównawczych badań na skutki, jakie wywołuje na skórze długotrwała ekspozycja na słońce. Życie zrobiło taką analizę za naukowców. Oto 69-letni mężczyzna, który przez 28 lat przemierzał autostrady USA, długie godziny spędzając na siedzeniu kierowcy TIR-a. Kiedy pokonywał kolejne kilometry lewa część jego twarzy - ta od strony okna w kabinie kierowcy - pozostawała wystawiona na działanie promieniowania ultrafioletowego.
View post on imgur.com
Efekt? Połowa twarzy, która miała styczność z promieniami UVA, które bez problemu przenikają przez szkło i wnikają w górne warstwy skóry właściwej. Po 28 latach takiego działania skóra jest widocznie starsza, bardziej pomarszczona, obwisła.
Zdjęcie mężczyzny pochodzi z artykułu opublikowanego w 2012 roku w The New England Journal of Medice , w tekście badaczy z Uniwersytetu Northwestern w Chicago: dr Jennifer R.S. Gordon i dr. Joaquina C. Brieva. Ostatnio trafiło na znany serwis Imgur. I dobrze, bo to świetne zdjęcie w kategorii "ku przestrodze".
Jak niszczy się skóra pod wpływem promieni UV Fot. Advocate7x70/Reddit A to już nasza symulacja - złożyliśmy do siebie połówki "starsze" osobno, "młodsze" osobno. Fot. Advocate7x70/Reddit
Pamiętaj, to nie sporadyczna, wakacyjna opalenizna ma największy wpływ na starzenie skóry, ale codzienna ekspozycja. Podczas urlopu starannie nacieramy ciało balsamami z wysokim SPF, a na co dzień? Kto tak naprawdę stosuje co ranek krem z filtrem? Na szczęście staje się standardem, że coraz więcej kosmetyków do stosowania na dzień ma filtry ochronne. Kremy są lekkie, łatwo się wchłaniają i nie pozostawiają tłustego filmu - tak jak ma to miejsce w przypadku typowych preparatów na słońce.