Cera tłusta: czym się charakteryzuje i w jaki sposób o nią dbać?

Tłusta cera to problem, który każdego poranka spędza Ci sen z powiek? Wbrew pozorom dotyczy on nie tylko nastolatek, które zmagają się z intensywnymi zmianami hormonalnymi. Z cerą tłustą zmagają się nawet kobiety powyżej 30 roku życia. Czym zatem cechuje się ten rodzaj cery, jakie są jej wady i zalety, a także w jaki sposób prawidłowo dbać o tłustą cerę?

Jak dbać o cerę tłustą i jak ją rozpoznać?

Cera tłusta charakteryzuje się przede wszystkim dużą grubością skóry, a także nieestetycznym efektem jej świecenia oraz powstawania zmian takich jak trądzik, wypryski czy zaskórniki. Ma to związek z nadprodukcją sebum przez gruczoły łojowe organizmu. Cera tłusta wiąże się także z mocno rozszerzonymi porami.

Nie znaczy to jednak, że jej posiadaczki mają jedynie powody do zmartwień. Na ich skórze nie zaznaczają się bowiem widoczne naczynka, a proces starzenia się skóry jest znacznie wolniejszy w porównaniu do cery suchej. Kobiety z tłustą cerą mogą być zadowolone zwłaszcza z faktu, iż kłopoty z wyraźnymi zmarszczkami pojawią się u nich dopiero w późnym okresie życia. Skóra tłusta stosunkowo dobrze reaguje poza tym na mydło. Ponadto jest mniej podatna na przesuszanie, co stanowi ogromną uciążliwość w okresie letnim oraz zimowym dla osób z pozostałymi typami cery.

Tłusta cera: co robić, aby zniwelować jej wady?

Jeżeli chcesz zachować korzyści związane z tłustą cerą przy jednoczesnym wyeliminowaniu negatywnych stron, musisz zastosować się do kilku zaleceń. Przede wszystkim ważne jest to, jaki stosujesz podkład do tłustej cery. Powinien cechować się on możliwie jak najniższą zawartością lipidów oraz pozostałych kwasów tłuszczowych. Krem do cery tłustej nie powinien zawierać zwłaszcza składników odzwierzęcych. W mocno ograniczonych ilościach mogą w nim znajdować się roślinne oleje, takie jak olej kokosowy, lniany, z wiesiołka czy oliwa z oliwek.

Pielęgnacja cery tłustej to także oczyszczanie każdego wieczora skóry z obumarłej, zewnętrznej warstwy naskórka. Ważne jest zarazem usuwanie makijażu przed położeniem się do snu. Świetny efekt w walce z bardzo tłustą cerą zapewnia także nakładanie maseczki z siemienia lnianego oraz stosowanie domowego podkładu do cery tłustej na bazie zielonego ogórka. Skóra tłusta wymaga również stosowania toników oczyszczających. Warto jednakże pamiętać, że nie powinny one zawierać zbyt dużej ilości alkoholu.

Zobacz także: 5 sposobów na zmycie makijażu, jeśli nie masz przy sobie kosmetyków do demakijażu

Jak dbać o tłustą cerę w codziennym życiu?

Nawet wyjątkowo dobry podkład lub krem do cery tłustej nie przyniesie pożądanych rezultatów, jeżeli zaniedbasz zasady zdrowego stylu życia. Przede wszystkim musisz nauczyć się radzić sobie ze stresem, który przyczynia się do powstawania zmian hormonalnych w organizmie, co sprzyja nadprodukcji łoju. Codzienna relaksacja w formie medytacji czy jogi pomoże znacznie obniżyć poziom stresu.

Poza tym osoby z tłustą cerą muszą zwracać szczególną uwagę na własne nawyki żywieniowe. Należy wyeliminować diety w pierwszej kolejności:

1. tłuszcze trans;
2. tłuste produkty nabiałowe (masło, kremówkę, śmietanę, jajka) oraz czerwone mięso;
3. wysoko przetworzone produkty typu fast food oraz instant;
4. słodycze oraz biały cukier;
5. słodzone napoje gazowane.

Tłusta cera to zatem nie powód do paniki, gdyż istnieje wiele pozytywnych stron jej posiadania. Aby jednak uniknąć negatywnych stron związanych z cerą bardzo tłustą, warto przestrzegać przedstawionych w artykule porad. Zwróć uwagę zwłaszcza na właściwą pielęgnację, dietę oraz podejmij walkę ze stresem.

Więcej o: