Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy - który z nich wybrać?

Ze względu na pogarszający się stan zdrowia zamierzasz zaopatrzyć się w ciśnieniomierz do pomiarów w warunkach domowych? To doskonała decyzja, gdyż kontrola wartości ciśnienia tętniczego stanowi jeden z ważniejszych elementów prewencji chorób układu krążenia, w tym zawałów. Nie wiesz jednak w jaki model najkorzystniej będzie się zaopatrzyć? Dowiesz się tego z treści poniższego artykułu.

Ciśnieniomierz nadgarstkowy czy naramienny?

Na rynku dostępne są 3 główne rodzaje ciśnieniomierzy: ręczny (z pompką), nadgarstkowy oraz naramienny. Ciśnieniomierze ręczne cechują się największą precyzją pomiarów, jednakże pacjenci bez pomocy lekarza nie są w stanie zmierzyć ciśnienia w sposób prawidłowy. Dlatego w warunkach domowych znacznie lepiej sprawdzi się ciśnieniomierz naramienny lub nadgarstkowy.

Ciśnieniomierz naramienny jest nieco dokładniejszy w porównaniu do nadgarstkowego. Nadgarstkowy charakteryzuje się natomiast znacznie mniejszymi rozmiarami, dlatego zdecydowanie łatwiej będzie zabrać go ze sobą w podróż. Jego wybór ma także uzasadnienie w przypadku osób ze sporą nadwagą lub szerokimi ramionami. W ich sytuacji bardzo kłopotliwą czynnością jest bowiem prawidłowe założenie ciśnieniomierza naramiennego. Zakup aparatu nadgarstkowego warto rozważyć także wówczas, jeżeli nie zależy nam na bardzo dokładnych wynikach pomiarów, a cenimy sobie przede wszystkim łatwość i komfort ich przeprowadzania.

Błonnik - dobry nie tylko na odchudzanie

Jaki ciśnieniomierz naramienny wybrać?

Ciśnieniomierze dostępne w sprzedaży znacznie różnią się między sobą ze względu na posiadane funkcje. Już w cenie nieprzekraczającej 200 zł możemy znaleźć urządzenia spełniające wszelkie potrzeby do użytku domowego. Przede wszystkim dobry ciśnieniomierz naramienny powinien posiadać wyraźny wyświetlacz, co jest istotne zwłaszcza w przypadku starszych osób. Aby było to możliwe, kolor tekstu musi właściwie kontrastować z tłem. Przydatna jest ponadto funkcja podświetlania wyświetlacza. Poza tym warto zwrócić uwagę na następujące funkcje:

1. możliwość automatycznego zapisywania w pamięci urządzenia wielu wyników pomiarów – najlepiej około 100;
2. opcja wyliczania przez urządzenie średniej wartości ciśnienia tętniczego;
3. informowanie o potencjalnej możliwości występowania arytmii serca;
4. monitorowanie stanu zasilania i powiadamianie o jego niskich wartościach;
5. wyświetlanie na ekranie informacji o nieprawidłowym przeprowadzeniu pomiaru;
6. przekazywanie komunikatów o niewłaściwym założeniu mankietu.

BMI - wskaźnik masy ciała. Jak go obliczyć?

Zanim zdecydujesz się zakupić ciśnieniomierz naramienny, opinie dostępne w Internecie na temat konkretnego modelu uchronią Cię przed nietrafionym wyborem. Zwróć także koniecznie uwagę na wielkość mankietu – zwłaszcza w przypadku gdy dysponujesz dużą szerokością ramion. Może się bowiem okazać, że zapłacisz sporą sumę za urządzenie, z którego nie będziesz później w stanie korzystać. Największą popularnością wśród klientów cieszy się obecnie ciśnieniomierz naramienny Omron, który posiada wszelkie niezbędne funkcje, a koszt jego nabycia jest stosunkowo niewielki. Ciekawą alternatywą, zwykle jeszcze tańszą, są także aparaty marki Microlife.

Więcej o: