Body painting jako dziedzina sztuki

Body painting to sztuka malowania ciała, która jest znana już od wielu lat, od czasów starożytnych. Dzięki niej można ozdobić swoje ciało, a różni się to od tatuaży tym, że nie utrzymuje się na zawsze, farby można zmyć. To coraz popularniejsza metoda, którą często można spotkać na festiwalach czy na specjalnych pokazach.

Body painting – co to za sztuka?


Sztuka malowania ciała znana jest od wieków. Liczne pokolenia wykorzystywały tę metodę do zdobienia swoich ciał albo do ochrony przed słońcem (tak jak w przypadku Aborygenów). Malowanie ciała miało związek z obchodzonymi uroczystościami, z historią plemion itd. W niektórych przypadkach nakładany na skórę pigment potrafił chronić przed zimnem albo i chronić przed chorobami, jak w przypadku ochry z właściwościami antyseptycznymi, którą stosowano jako barwnik do skóry.
Body painting stało się w ostatnich latrach bardzo popularne. Coraz więcej ludzi decyduje się na zrobienie sobie specyficznej ozdoby na całym ciele. Jest to dzisiaj uważane za sztukę, a ci, którzy potrafią to robić, występują na różnych imprezach masowych i pokazach, prezentując swoje umiejętności. Chodzi o to, aby przedstawić, że także ludzkie ciało nadaje się do wykonywania na nim dzieł sztuki. Nie są to jednak dzieła stałe, ponieważ większość specjalnych farb zmywa się pod wodą. Oprócz farb używa się też np. henny, co sprawia, że takie malowidło pozostaje na dłuższy czas.
Szczegółowo takie malowanie ciała dotyczy wszystkich jego części. Body painting na bikini nie jest niczym dziwnym, a nawet normalnym.

Prawidłowe używanie cieni do powiek

Przykładowe wzory


Jeśli chodzi o wzory na body painting, youtube obfituje w przeróżne filmiki, dotyczące tego specyficznego rodzaju malowania ciała. Można tam znaleźć metody malowania, wzory oraz prezentację tych swoistych dzieł sztuki.
Zebra body painting to jedno z najbardziej popularnych zdobień na ludzkim ciele. Człowiek z wyglądu przypomina zebrę. Bardzo często używa się także innych gatunków zwierząt. Modne są motywy typowo ozdobne, kwiaty, wzory hinduskie itd. W body painting zombie i inne straszne stworzenia nie są niczym dziwnym. Właściwie każdy pomysł można zrealizować, wystarczy wybrać tylko odpowiednią część ciała i dobrać kolory.
Ciekawym pomysłem jest też fluo body painting. To odmiana malowania ciała, która skupia się na wykorzystywaniu fluoroscencyjnych kolorów, widocznych w ciemności. Takie malowanie daje wspaniałe efekty, nie da się tego powtórzyć w żaden inny sposób.
Body painting może być rozumiane jako prawdziwa sztuka, tym bardziej, że znane jest od niepamiętnych czasów. Niekoniecznie chodzi w nim o to, aby odsłaniać całe ciało, choć jest to znak rozpoznawczy tej metody. Można pomalować samą twarz czy ręce, tworząc niepowtarzalne obrazki.

Trzy kobiety, które prawie się nie malują, w rękach Red Lipstick Monster. Jak odmieniła je królowa tęczowego makijażu?

Body painting nie zawsze jest odbierane pozytywnie. To zależy od sposobu wykonania malunku oraz od jego zaprezentowania. W każdym razie na pewno nie można mu odmówić przynależności do sztuki – body painting tworzy osobną jej dziedzinę i jest świetnym sposobem na wyrażenie tego, czego w statycznych warunkach wyrazić się nie da.

Wybierasz się na festiwal? Zobacz, jak zrobić szalony makijaż idealny na imprezę

Więcej o: