Białe róże - co oznaczają i co symbolizują?

Podarowanie ukochanej osobie kwiatów z okazji jakiejś rocznicy czy święta to wielowiekowa tradycja. Wręczamy bukiety również z okazji jakichś uroczystości na przykład solenizantom czy młodej parze. Obecnie mniejsze znaczenie przywiązuje się do symboliki samych kwiatów oraz ich liczby - warto jednak wiedzieć, które co oznaczają, ponieważ w niektórych kręgach wiedza na ten temat wciąż jest kultywowana i bez jej znajomości nietrudno o jakieś faux pas. Co oznaczają białe róże w naszej kulturze? Komu najlepiej wręczać te kwiaty i z jakich okazji? Jaka ich liczba będzie najbardziej właściwa?

Co oznacza biała róża?

Symbolika białej róży jest niezmiernie bogata. W wielu aspektach są to znaczenia przeciwstawne, jak śmierć i zmartwychwstanie, cnota i rozpusta, miłość duchowa oraz miłość cielesna. Ogólnie rzecz biorąc jest to jednak symbol wieczności, piękna, radości – czegoś mistycznego. Róża jest kwiatem, który wspaniale pachnie i pięknie się prezentuje, ale jednak posiada kolce, dlatego też zwraca uwagę na to, że wszelka doskonałość również ma jakieś minusy.
Niezwykle istotna jest też kolorystyka róży – zwykle kojarzymy róże z kolorem czerwonym, a przecież mogą mieć różne barwy. Jak czerwień to barwa namiętności, płodności i miłości, tak biel jest kolorem symbolizującym czystość, niewinność, piękno, radość, a także mądrość. Znaczenie białej róży jest więc następujące: wrażliwa, uduchowiona, czysta miłość.

Zobacz wideo Woda różana działa cuda dla skóry. Poznaj przepis

Czasami sama miłość nie wystarczy. Co robić, aby stworzyć szczęśliwy związek na całe życie?

Biała róża – co oznaczała w przeszłości?

Białe róże to symbol czystości, cnoty i pobożności, niezwykle ważny dla chrześcijaństwa. Same róże jednak uznawane były za wyjątkowe kwiaty już długo wcześniej. Starożytni Rzymianie widzieli w nich znak triumfu – gdy odniesiono zwycięstwo nad Hannibalem, wszyscy zwycięzcy żołnierze nieśli w pochodzie róże i mieli ich wizerunki na tarczach. Uważano również, że róże posiadają zdrowotne, wzmacniające działanie na organizm. Nie da się w sumie ukryć, że po dziś dzień uwielbiamy na nie patrzeć i je wąchać – ich widok i zapach działa na ludzi kojąco.
Róża biała od dawna jest również kwiatem używanym do tworzenia ślubnych bukietów panien młodych. Można nawet orzec, że biała róża była powszechnie w ten sposób wykorzystywana w przeszłości – teraz bowiem stawia się raczej na kwiaty w innych barwach, dla urozmaicenia stylizacji.

Jak wybrać bukiet ślubny? [RADY]

Co znaczą białe róże obecnie?

Co oznacza biała róża współcześnie? Podobnie jak kremowa, wskazuje na uduchowioną miłość. Taką, która bardziej dotyczy duszy, intelektu, niż ciała. Symbolizuje szczęśliwą i czystą miłość. Wręczana przez mężczyznę kobiecie, może mieć znaczenie przepraszające (chęć pogodzenia się po kłótni, czyste intencje pojednania), a także wskazywać na wyrażenie zachwytu daną osobą (kobieta jest dla owego pana najpiękniejsza na świecie i ma on szczere intencje). Białe róże to symbol szacunku, jakim darzy się drugą osobę, a także honoru i – podobnie jak biała flaga – pokoju.
Mała, biała róża to symbol miłości od pierwszego wejrzenia. Podarowanie tych kwiatów w większych ilościach również ma swoją symbolikę. Dwie róże wskazują na odwzajemnione uczucie, trzy to po prostu oznaka czyjejś miłości, dziesięć róż to symboliczne wyrażenie swojego zachwytu nad daną osobą („jesteś idealna!”). Im więcej róż, tym bardziej zaangażowany jest ofiarodawca. Pąki białych róż, których jest w bukiecie aż sto, to wspaniały prezent na rocznicę ślubu – symbolicznie wskazuje, że para będzie ze sobą i sto lat, darząc się miłością do końca życia. Biała róża to po dziś dzień oznaka zaangażowania, wierności, wyrażenie miłości do kogoś. I choć obecnie przywiązujemy do tej symboliki o wiele mniejsze znaczenie, warto ją znać.

Więcej o: