Cera naczynkowa - czym się charakteryzuje oraz w jaki sposób o nią dbać?

Na skórze twojej twarzy pojawiają się pękające naczynka, a ty nieustannie się czerwienisz bez powodu? O ile rumieńce na twarzy młodej dziewczyny mogą być urocze, to w przypadku cery naczynkowej nie ma czego zazdrościć. Dowiedz się zatem, w jaki sposób można rozpoznać naczynkową cerę, co przyczynia się do jej powstania i nasilenia dolegliwości, a także w jaki sposób należy o nią dbać.

Cera naczynkowa: charakterystyka

Typową cechą w przypadku posiadania cery naczynkowej jest obecność zmian na skórze noszących nazwę teleangiektazji. Są to popękane naczynka na skutek nadmiernego rozszerzania się naczyń limfatycznych. Skóra jest wówczas mało elastyczna, bardzo cienka i wrażliwa, a także skłonna do podrażnień. Osoba z cerą naczynkową zmaga się także z częstym powstawaniem rumieńców na twarzy, które niekoniecznie muszą być wywołane stresem czy spożyciem ostrej potrawy (chociaż czynniki te nasilają objawy).

Zobacz wideo Jak się malować przy skórze naczyniowej?

Skóra naczynkowa może powstać na skutek wielu różnorodnych przyczyn. Można do nich zaliczyć między innymi:

1. zmiany o podłożu hormonalnym, zwłaszcza szybką produkcję estrogenów (kobiecego hormonu);
2. przewlekły stres powodujący rozszerzanie naczynek;
3. nadciśnienie tętnicze;
4. narażenie skóry na długotrwałą ekspozycję słoneczną;
5. częste korzystanie z solarium oraz sauny;
6. predyspozycje genetyczne;
7. niewłaściwą dietę, bogatą w ostre i prozapalne produkty;
8. wpływ niskiej temperatury na skórę;
9. częste stosowanie gorących kąpieli;
10. zbyt częste używania suszarki do włosów.

Jak dbać o cerę naczynkową, aby zminimalizować objawy?

Zastanawiasz się zatem, co możesz uczynić, aby w jak najmniejszym stopniu dokuczały ci dolegliwości związane z cerą naczynkową? Pielęgnacja to podstawa. Musisz przede wszystkim unikać preparatów pełnych konserwantów i silne drażniących substancji chemicznych. Kosmetyki powinny mieć możliwie jak najbardziej naturalny skład oraz być pozbawione alkoholu. Nie jest poza tym zalecane stosowanie peelingu gruboziarnistego. Nie myj twarzy zbyt gorącą ani zbyt zimną wodą. Najlepsza będzie woda termiczna o letniej temperaturze.

Kosmetyki naturalne, czyli co możesz wycisnąć z jabłek?

Jaki krem stosować?

Pamiętaj także o tym, aby zwłaszcza w okresie letnim stosować krem z wysokim filtrem UV do cery naczynkowej. Słońce może wpłynąć na znaczne pogorszenie stanu skóry, zwłaszcza u osób po 30. roku życia. Z wiekiem dochodzi bowiem do spowolnienia produkcji kolagenu, który odpowiada za zachowanie elastyczności skóry. Ekspozycja na promienie UV jeszcze pogłębia ten proces.

Skóra naczynkowa – kosmetyki, które warto stosować

Osoba zmagająca się z problemem skóry naczynkowej powinna wybierać całkowicie naturalne i delikatne kosmetyki, które powstały na bazie składników roślinnych oraz korzystnych dla układu krążenia witamin (zwłaszcza C, K oraz PP). W kosmetykach warto szukać zwłaszcza:
1. wyciągu z kasztanowca;
2. żurawiny;
3. skrzypu polnego;
4. alg morskich;
5. siemienia lnianego;
6. krwawnika;
7. ziela nagietka;
8. górskiej arniki.

Algi morskie - sposób na zdrowie i urodę

Życie z cerą naczynkową może być więc znacznie bardziej komfortowe, jeżeli zastosujesz się do naszych porad. Pamiętaj przede wszystkim o unikaniu czynników wpływających na rozszerzanie naczynek oraz ich pękanie. Zadbaj o zdrową dietę, unikaj sytuacji wywołujących stres oraz silnie drażniących kosmetyków, a także zadbaj o prawidłową pielęgnację skóry.

Więcej o: