Jaki ciśnieniomierz wybrać do pomiarów w warunkach domowych?

Jaki ciśnieniomierz kupić to pytanie, które każdego dnia zadaje sobie tysiące osób z problemem nadciśnienia tętniczego oraz chcących zapobiegać temu niebezpiecznemu schorzeniu. Jak pokazują wyniki badań klinicznych i obserwacyjnych, niewłaściwe ciśnienie stanowi większe zagrożenie dla zdrowia nawet w porównaniu do palenia papierosów czy stresu. Dowiedz się zatem jaki aparat warto kupić, aby nie żałować podjętej decyzji.

Jaki ciśnieniomierz: nadgarstkowy czy naramienny?

Pacjenci mają dziś możliwość dokonywania samodzielnych pomiarów wartości ciśnienia tętniczego w zasadzie na dwa sposoby. Stosowanie ręcznego sprzętu z pompką jest wprawdzie najbardziej dokładne, jednakże jedynie lekarz jest w stanie przeprowadzić prawidłowo taki pomiar. Musimy w związku z tym podjąć wybór, czy lepszy będzie dla nas ciśnieniomierz nadgarstkowy czy naramienny.

Też nie śpisz i czujesz się fatalnie? Przed nami ekstremalna zmiana ciśnienia

W większości przypadków korzystniejszym rozwiązaniem okaże się zakup ciśnieniomierza naramiennego. W porównaniu do nadgarstkowego cechuje się on większą precyzją wyników. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie odnośnie tego, jaki ciśnieniomierz naramienny kupić. Otóż, kluczową kwestią na którą należy zwrócić uwagę jest szerokość mankietu. Standardowo mieści się ona w przedziale 20-32 cm, jednakże przed zakupem dobrze jest sprawdzić, czy będzie odpowiednia dla naszej szerokości ramion. Zbyt szerokie lub wąskie mankiety rodzą ryzyko nieprawidłowych wartości pomiarów.

Ciśnieniomierz naramienny przed użyciem powinien być prawidłowo założony. Należy założyć go na odpowiedniej wysokości ramiona oraz upewnić się, czy mankiet nie jest zbyt luźny. Nie możemy poruszać ręką w trakcie mierzenia ciśnienia, gdyż wówczas wyniki wyjdą błędne. Wysokiej jakości ciśnieniomierze domowe sygnalizują nam popełniony błąd na elektronicznym wyświetlaczu.

Ciśnieniomierze nadgarstkowe – kiedy warto je wybrać?

Nie znaczy to jednak bynajmniej, że ciśnieniomierz nadgarstkowy, to zawsze zły wybór. Przede wszystkim jego pozytywną cechę stanowią kompaktowe rozmiary, w związku z czym możemy takie urządzenie zabrać ze sobą w podróż. Wprawdzie nie zapewnia on bardzo dokładnych wyników, jednak są one tylko nieco odchylone porównując do ciśnieniomierzy naramiennych. Jeżeli więc nie zmagamy się z poważnymi problemami z układem krążenia, ciśnieniomierz na nadgarstek całkowicie spełni nasze oczekiwania.

Pozytywną stronę ciśnieniomierzy nadgarstkowych jest także możliwość ich sieciowego ładowania. Ze względu na brak konieczności zakładania mankietu, tego rodzaju ciśnieniomierze sprawdzą się poza tym optymalnie w przypadku osób otyłych oraz posiadających szerokie ramiona.

Jesteś szczupła? To nie wszystko! Sprawdź poziom tkanki tłuszczowej

Jaki ciśnieniomierz wybrać? Zwróć uwagę na funkcjonalności

Przy zakupie ciśnieniomierza warto kierować się w głównej mierze jego cechami funkcjonalnymi. Ciśnieniomierze Omron słyną z wyraźnego wyświetlacza, a także możliwości zapisu w pamięci urządzenia nawet do kilkuset pomiarów. Możliwe jest także automatyczne wyciąganie średniej na podstawie zanotowanych pomiarów. Decydując się na ciśnieniomierz Microlife, możemy się natomiast zwykle spodziewać zastosowania inteligentnej funkcji informowania o arytmii serca.

Więcej o: