Aceton kosmetyczny to substancja, pozwalająca szybciej i skuteczniej usunąć z paznokci żel hybrydowy, ozdoby akrylowe oraz zwykły lakier. Szczególnie dużo używa się go w salonach kosmetycznych, gdzie profesjonalnie usuwa się z paznokci tipsy, akryl czy hybrydę. Można go też używać w domu, zaopatrując się w niego w drogeriach. Aceton do paznokci jest niezastąpiony, ponieważ bardzo szybko potrafi usunąć wszelkie preparaty z płytki paznokcia, jednocześnie jej nie uszkadzając. Jeśli zastosuje się aceton, nie trzeba działać mechanicznie na płytkę paznokcia i ścierać pozostałości sztucznych paznokci za pomocą pilnika. Istnieje też zmywacz do paznokci bez acetonu, który będzie działał wolniej i nie usunie od razu całości lakieru z płytki.
Aby usunąć np. hybrydę z paznokci, wystarczy dokonać drobnego zabiegu w domu. Ale gdzie kupić aceton? Wystarczy odwiedzić jakieś dobre punkty kosmetyczne, drogerie czy hurtownie z kosmetykami. A jeśli któraś z pań woli delikatniejszą wersję zmywającą, to może się zdecydować na zmywacz do paznokci z acetonem, choć wówczas zdjęcie paznokci będzie dużo trudniejsze.
Nie umiesz malować paznokci bez brudzenia skórek? Ten gadżet (lub jego tańszy zamiennik) to zmieni
Koszt samego acetonu jest różny i zależy od firmy, która go proponuje. Cena waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych za 500 ml.
Aceton występuje także naturalnie w organizmie człowieka. Jest to tzw. ciało ketonowe produkowane w wątrobie i wydalane stamtąd do krwi. Zdarza się, że człowiek obserwuje aceton w moczu. To objaw pewnych zaburzeń, ale nie trzeba się zbytnio tym przejmować, ponieważ nie świadczy to o czymś niebezpiecznym. Istnieje szereg czynności albo stanów, które prowadzą do wytrącania się acetonu w moczu. Są to: ciąża, zbyt duży wysiłek fizyczny, drastyczna lub niskowęglowodanowa dieta albo nawet głodówka, spożywanie alkoholu i inne. Jeśli chodzi o choroby, to aceton pojawia się w przypadku cukrzycy typu I oraz cukrzycy ciążowej – wtedy konieczne jest leczenie. Objawem występowania jest zapach acetonu z ust (to zapach kwaśnych jabłek), odwodnienie i bóle brzucha połączone z wymiotami. Jeśli chodzi o aceton w moczu u dziecka, to może on stanowić objaw zakażenia lambliami. Warto dodać, że aceton w ciąży nie stanowi dużego niebezpieczeństwa dla płodu, ale warto rozprawić się z takimi objawami.
Inną kwestię stanowi nadtlenek acetonu – łatwo go zrobić i wykorzystać jako substancję wybuchową. Jego działanie jest podobne do trotylu, a wytwarza się go z acetonu oraz nadtlenku wodoru.
Trzeba koniecznie pamiętać, że aceton ma działanie silnie żrące, dlatego z taką łatwością zmywa nawet lakiery czy farby – jest po prostu rozpuszczalnikiem. Rzeczą stosunkowo naturalną jest jego występowanie w organizmie, ale za każdym razem, kiedy pojawi się w moczu, warto zwrócić uwagę np. na swój sposób odżywiania.