Kamień na zębach - niebezpieczeństwo dla uzębienia

Czyste, białe zęby to marzenie wielu osób. Niestety często zdarza się, że na przeszkodzie w uzyskaniu wymarzonego uśmiechu stoi kamień na zębach. Istnieją na szczęście sposoby, pozwalające go trwale usunąć, aby móc w pełni cieszyć się zdrowym wyglądem zębów. Oczyszczanie zębów z kamienia odbywa się w gabinecie dentystycznym. Warto jednak zadbać, aby nie pojawił się on w ogóle.

Czym jest kamień nazębny?

Usuwanie kamienia nazębnego jest konieczne, jeśli chce się mieć zdrowe i piękne żeby na lata i jeśli chce się uniknąć nieprzyjemnego borowania. Kamień na zębach pojawia się u wielu osób, przybiera kolor żółty albo brązowy i wygląda bardzo nieestetycznie. Tworzy się wtedy, gdy dochodzi do mineralizacji płytki nazębnej. Im się jest starszym, tym zwiększa się prawdopodobieństwo, że na zębach pojawi się kamień. Jeśli zauważalne będą widoczne objawy tego, że kamień na zębach zaczyna się pojawiać, należy jak najszybciej udać się do dentysty, aby zatrzymał postępujący proces.

Nie tylko kawa i czerwone wino. 9 produktów, przez które ciemnieją nasze zęby

Jeśli kamień z zębów nie zostanie usunięty, wówczas może się pojawić próchnica, choroby dziąseł i przyzębia, parodontoza. W końcu też zęby zaczną wypadać. Usuwanie takich problemów jest bardziej nieprzyjemne niż usuwanie kamienia z zębów.

Proces usuwania kamienia

Kamienia nazębnego, który już się pojawił, nie da się usunąć podczas zwykłego codziennego szczotkowania. W tym momencie sprawa zaszła już za daleko. Jedynym wyjściem pozostaje usunięcie go w gabinecie stomatologicznym. Zabieg polega na stosowaniu ultradźwięków, które w bezbolesny sposób usuwają kamień. Następnie wykonuje się pomiar laserem diagnostycznym, aby zobaczyć, czy nie pojawia się próchnica. Ściąganie kamienia z zębów można też wykonać ręcznie, wykorzystując skaler i wiertła typu frezowego.

Usunięcie kamienia to koszt ok. 50-60 zł za jeden łuk. 

My, dentyści, czasami się czujemy jak krwiopijcy. Pacjentom wydaje się, że w prywatnych klinikach chcemy ich naciągać. Nie chcemy! [ROZMOWA]

Czego unikać?

Rozwojowi kamienia nazębnego sprzyja przede wszystkim niewłaściwa higiena jamy ustnej, nieregularne szczotkowanie oraz stosowanie nieodpowiednich past do zębów (najlepsza jest pasta do zębów przeciw kamieniowi). Warto też odwiedzać dentystę przynajmniej raz w roku, aby mógł on mieć pełen ogląd na stan uzębienia – jeśli się tego nie robi, ryzyko pojawienia się i rozwinięcia chorób będzie większe. Także palenie papierosów, picie kawy i herbaty ma wpływ na pojawianie się kamienia. Warto zapytać samego dentystę, jakie środki zaleca do codziennej higieny. On będzie wiedział najlepiej, czego potrzebuje dana osoba, ponieważ nie ma takich preparatów, które nadawałyby się do wszystkich jam ustnych. Każdy ząb powinien być czyszczony osobno, ruchami okrężnymi – dzięki temu kamień nie osadzi się na żadnym.

Kamień na zębach jest bardzo nieestetyczny, ale także groźny dla zdrowia zębów. Nieodpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej sprawi, że można będzie się spodziewać ich wypadania. Warto znać metody, pozwalające uchronić się przed ubytkami, a przede wszystkim codziennie dokładnie szczotkować zęby. Czyszczenie zębów z kamienia nie musi być konieczne, jeśli się nie dopuści do jego pojawienia.

Większe usta bez zastrzyków? Wystarczy ten sprytny makijażowy trik

Więcej o: