Kosmetyki mineralne to taki rodzaj preparatu, który jest całkowicie wolny od jakichkolwiek substancji chemicznych. Są w pełni dostosowane do potrzeb skóry, dając pozytywne efekty użytkowania. Stworzono je bezpośrednio z minerałów wydobytych z ziemi i oczyszczonych, a pomysł powstał w Stanach Zjednoczonych. Próżno szukać w nich substancji konserwujących, zapachowych czy polepszaczy. Dają pozytywne efekty bez konieczności „poprawiania” ich chemicznymi składnikami. Są one 100-procentowo naturalne. Są w całości zbudowane z minerałów, czyli substancji cechujących się krystaliczną czystością. Zastosowane elementy to zwykle: tlenek cynku, dwutlenek tytanu, mika, pigmenty kolorowe i inne.
Jak się skutecznie chronić przed słońcem, czyli czego nie wiesz o kremie z filtrem
Kosmetyki mineralne powstały po to, aby ze szczególną troską zadbać o skórę problemową, z wypryskami, a zwłaszcza tę poddaną zabiegom kosmetycznym i dermatologicznym. Okazało się, że ich stosowanie daje tak dobre rezultaty, że zawładnęły rynkiem. Nadają się do stosowania do każdego rodzaju skóry. Przykładem są kosmetyki Lili Lolo oraz polskie kosmetyki mineralne Anabelle Minerals.
Czym innym są natomiast oleje mineralne w kosmetykach. To grupa substancji uzyskiwana na bazie destylacji ropy naftowej, która nie wszystkim rodzajom skóry służy. Warto zwrócić na to uwagę, aby nie mylić nazw.
Zastosowana do produkcji kosmetyków mineralnych mika ma działanie rozświetlające i umożliwia wizualne spłycenie zmarszczek. Tlenek cynku działa antybakteryjnie i wpływa na regulację wydzielania sebum, poza tym wpływa na gojenie się nieładnych zmian skórnych i wyprysków. Dwutlenek tytanu stanowi nieoceniony filtr przed promieniami słonecznymi. Tlenki żelaza natomiast nadają kolor kosmetykom.
Jak wspomniano wyżej, nie da się w nich znaleźć żadnych sztucznych substancji, jednak trzeba wiedzieć, że zawierają takie, wspomagające wygodną aplikację. Obejmuje to substancje syntetyczne, których nie da się zastąpić żadną substancją występującą w przyrodzie. Zawierają także substancje syntetyzowane o działaniu niemal takim samym jakie mają te naturalne. Ich użycie jest spowodowane tym, że są bezpieczniejsze od naturalnych narażonych na gromadzenie zanieczyszczeń.
Kosmetyki mineralne mają sypką, a jednocześnie bardzo gęstą konsystencję. Wydawać by się mogło, że niezbyt dobrze przylegają do skóry, jednak prawda jest zupełnie inna. Świetnie potrafią wniknąć w skórę, nawilżając ją i wykonując przeznaczone im zadania.
Makijaż wykonany za pomocą takich kosmetyków cechuje się dokładnością – nakładany warstwami podkład jest praktycznie niewidoczny; bezpieczeństwem – nie ma tam żadnych drażniących skórę substancji; trwałością – potrafi przez wiele godzin utrzymać się na skórze; lekkością – mineralne kosmetyki nosi się na skórze, zapominając o nich, nie powodują poczucia ciężaru.
Kosmetyki mineralne nadają się do każdego typu skóry. Warto zadbać o to, aby używane substancje były jak najbardziej bezpieczne.