Lakier do włosów - niezastąpiony podczas codziennej stylizacji

Lakier do włosów to jeden z podstawowych kosmetyków przeznaczonych do codziennej stylizacji. Zgodnie z założeniem powinien utrwalać fryzurę, zapewniając pożądany i długotrwały efekt.

Lakiery mogą być stosowane zarówno do krótkich, jak i długich włosów, należy jednak pamiętać, by wybrać odpowiedni produkt, czyli kosmetyk, który nie tylko utrwali fryzurę, ale także odpowiednio odżywi włosy, poprawi ich wygląd i nada im blask.

Zgadniesz, które uczesanie kosztowało 250 zł, a które 0 zł? [ZDJĘCIA]

Lakier lakierowi nie równy

Na rynku znaleźć można wiele lakierów do włosów. Poszczególne propozycje różnią się opakowaniem, marką, ceną, a także docelowym przeznaczeniem. Są produkty, które utrwalają bardziej lub mniej, przeznaczone do włosów krótkich, długich bądź kręconych.
Wybór jest bardzo szeroko, nic więc dziwnego, że większość osób, zwłaszcza kobiet, ma problem z odpowiednim wyborem lakieru do włosów.
Często można spotkać się z pytaniem, jaki powinien być dobry lakier do włosów?
Z całą pewnością powinien odpowiednio utrwalać fryzurę, nie sklejając przy tym włosów, nie obciążając ich i zapewniając fryzurze odpowiednią puszystość.
Kwestia jest szczególnie ważna w przypadku włosów cienkich i delikatnych, szczególnie podatnych na sklejanie lub obciążanie.
Wśród produktów godnych polecenia na pierwszy plan wysuwają się lakier do włosów L’Oréal, który posiada konsystencję bardziej pyłową i bardzo lekką, a przy tym zapewnia optymalne nawilżenie i odżywienie włosów, przy jednoczesnym utrwaleniu fryzury na wiele godzin. Do mocnego utrwalenia fryzury na długi czas bardzo przydatny może być lakier Schwarzkopf Professional, który dodatkowo nabłyszczy włosy nie uszkadzając ich. Lakier Nivea, Diamond Gloss, dzięki specjalne formule, dodaje włosom diamentowy blask. Mocne utrwalenie fryzury nie odbiera włosom puszystości i elastyczności.

Jakie witaminy najczęściej wzbogacają lakiery do włosów?

Lakier do włosów to nic innego jak roztwór polimerów w odpowiednim rozpuszczalniku, najczęściej jest to alkohol etylowy, który odparowuje po rozpyleniu, umożliwiając cząsteczką polimerów łączenie się ze sobą i tworzenie powłoki usztywniającej fryzurę. Im większa masa cząsteczkowa polimeru, tym lakier posiada mocniejsze działanie.
Dodatkowo w lakierach jest propelent, czyli płynny gaz, odpowiedzialny za rozpraszanie polimerów. Niestety, składnik ten posiada szkodliwe działanie na włosy, dlatego też producenci lakierów dokładają starań, by zniwelować jego działanie – pomocne w tej kwestii okazują witaminy, przede wszystkim prowitamina B5.
Ponadto w lakierach znajdują się plastyfikatory – substancje zwiększające elastyczność włosów, a często także zapobiegające elektryzowaniu się włosów silikony oraz lanolina, która zwiększa wodoodporność. Pozostałe komponenty to składniki antyelektrostatyczne, zapachowe, bogaty wachlarz dodatkowych witamin oraz ekstrakty roślinne.

Słowiański włos pod lupą - jak dbać o cienkie, delikatne włosy zimą?

Jak używać lakier do włosów?

Wybierając lakier do włosów należy zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby, czyli uwzględnić rodzaj włosów (cienkie i delikatne, przetłuszczające się, farbowane, kręcone itp.) oraz pożądany efekt, czyli zakładany czas utrwalenia.
Ważne jest także odpowiednie stosowanie lakieru – przede kosmetyk ten powinien być używany z umiarem, co za dużo, to nie zdrowo, nadmiar kosmetyku obciąży włosy sprawiając, że efekt będzie odwrotny do oczekiwanego, włosy staną się matowe i stracą naturalny blask.
Lakier należy rozpylać z dużej odległości, minimum 30 cm od włosów, podczas zabiegu utrwalania nie wolno wdychać lakieru, ponadto trzeba chronić oczy przed kontaktem z kosmetykiem.
Nie można także pozostawiać lakieru na włosach na noc, przed pójściem spać trzeba zmyć kosmetyk za pomocą szamponu do włosów.

Szybki sposób na efektowną, ale prostą fryzurę. Tego koka zrobisz w mgnieniu oka

Więcej o: