Kwas hialuronowy - skuteczny sposób na zdrowe stawy?

Stawy służą człowiekowi przez całe życie. Od ich prawidłowego funkcjonowania zależą możliwości fizyczne człowieka. Zdarzają się jednak sytuacje, zwłaszcza w przypadku osób starszych, że stawy zaczynają odmawiać posłuszeństwa. Podczas wizyty u specjalisty można usłyszeć o ostoartrozie i konieczności wiskosuplementacji. Dla przeciętnego zjadacza chleba jest to przysłowiowa czarna magia, czyli słowa trudne do zrozumienia. Pewne jest jedno - koniecznie trzeba podjąć działania, które usprawnią stawy.

Zwyrodnienia to nie wyrok

Osteoartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa, to problem, który dotyczy przede wszystkim osób starszych, nie mniej jednak może pojawić się także w młodym wieku. W ostatnim czasie na dolegliwości zwyrodnieniowe cierpi coraz więcej osób, można więc śmiało stwierdzić, że jest to problem o charakterze społecznym. 
Przyczyną zmian zwyrodnieniowych jest postępująca utrata chrząstki stawowej, bez zdolności naprawy chrząstki pokrywającej, a także choroba błony maziowej i zmiany wartości znajdujących się w stawach płynów.

Czy starzenie to choroba? Są lekarze, którzy twierdzą że tak. Jeśli więc skończyłeś już 20 lat, lepiej zacznij z nim walczyć [ROZMOWA]

Osteoartroza może pojawić się w każdym stawie, w którym występuje chrząstka szklista, najczęściej zmiany dotyczą jednak bioder i kolan, czyli stawów, które są najbardziej narażone na obciążenie. 
Ważny czynnik w tej kwestii spełnia kwas hialuronowy – stawy wymagają tego czynnika do prawidłowego funkcjonowania. 
Kwas hialuronowy to naturalny składnik znajdujący się w zdrowych stawach. Zanikanie lub zmniejszanie się ilości kwasu hialuronowego to jedna z głównych przyczyn problemów ze stawami. Pomocnym rozwiązaniem okazują preparaty lecznicze zawierające kwas hialuronowy. Należy jednak pamiętać, że środki te powinny być przyjmowane wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Jaką funkcję spełnia kwas hialuronowy w stawach

Kwas hialuronowy to główny składnik płynu stawowego, jest on także stosowany jako podstawowy komponent leków niwelujących dolegliwości zwyrodnieniowe. 
W naturalnych warunkach wpływa on na lepkość i sprężystość płynu stawowego, co automatycznie przekłada się na komfort fizyczny, czyli zapewnia prawidłową ruchomość stawów. 
Choroba zwyrodnieniowa zaczyna powstawać w sytuacji, gdy ilość kwasu hialuronowego ulega zmniejszeniu. Chcąc zapobiec jej rozwojowi, warto zastosować wiskosuplementację, czyli zabieg polegający na uzupełnianiu kwasu hialuronowego w stawach. Najczęstszą metodą uzupełniania kwasu hialuronowego są zastrzyki, podawane w tygodniowych odstępach czasowych i powtarzane od trzech do pięciu razy. 
Dostępny w postaci zastrzyków kwas hialuronowy na stawy sprawia, że zwiększa się lepkość i elastyczność płynu stawowego, jego odżywienie oraz poślizg chrząstki stawowej, co automatycznie przekłada się na warunki biomechaniczne stawu. 
Kwas hialuronowy na stawy umożliwia płynny ruch oraz zmniejsza tarcie powierzchni stawowych, a dodatkowo odżywia chrząstkę stawową.

Kwas hialuronowy - ściema czy rewelacja?

Godny podkreślenia jest fakt, że kwas hialuronowy stawy to preparat, który nie powoduje skutków ubocznych, a u większości pacjentów z niewielkimi zmianami radiologicznymi można zauważyć całkowitą poprawę. W przypadku pacjentów z zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową widoczne jest znaczne złagodzenie dolegliwości.

Więcej o: